Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Всесвітній день боротьби з гепатитами очима сімейного лікаря та гастроентеролога

До Всесвітнього дня боротьби з гепатитом ми підготували пам’ятку від сімейного лікаря Ганни Іванової та гастроентеролога Павла Андрющенка.

Гепатити відрізняються способом передачі та лікування, та загалом — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Після аварії на Каховській ГЕС активно заговорили про можливість спалаху гепатиту А. На сьогодні ця інформація не підтвердилась. Однак нагадати про надійні способи захисту від гепатиту — ніколи не зайве.

На щастя, за останні роки медицина зробила великі кроки у вивченні цих захворювань, і на даний час ми маємо ефективні вакцини та лікарські препарати для профілактики або лікування даних станів.

Гепатит А

Запальне захворювання печінки. Вірус поширюється, головним чином, коли неінфікована (і невакцинована) особа вживає інфіковані продукти або воду.

По-перше, в Україні є вакцини проти гепатиту А. Схема складається з двох доз — основної та бустерної. Використовуються такі вакцини для дітей з 1 року та дорослих. По-друге, це захворювання тісно пов’язане з неякісним водопостачанням або зараженням продуктів харчування, поганими санітарними умовами, тому неспецифічними способами профілактики гепатиту А є:

  • дотримання правил особистої гігієни: регулярне миття рук перед їжею та після відвідування туалету;
  • використання для пиття води тільки з безпечних джерел та їжі яка відповідає санітарно-епідеміологічним нормам.

Гепатит Е

Гостре інфекційне захворювання, яке за клінічними проявами подібне до А, передається завдяки фекально-оральному механізму передачі інфекції, має доброякісний перебіг. Специфічної профілактики не існує — всі заходи попередження гепатиту Е спрямовані на покращення санітарно-епідеміологічного благополуччя, дотримання правил гігієни.

Гепатити В, С, D

Відрізняються своїми способами передачі — через пошкоджену шкіру та/або слизові оболонки. Серед вірусних гепатитів найбільш небезпечними є вірусні гепатити В та С, які призводять до 96% всіх смертей, пов’язаних з вірусними гепатитами.

Як профілактувати у себе виникнення вірусних гепатитів, які передаються контактним шляхом?

Проти гепатиту В вже давно винайшли вакцину та активно використовують у всьому світі з 1980-х років. Після введення масової імунізації захворюваність на гострі форми в світі скоротилась в 10 разів. Схема вакцинації складається з трьох доз:

  1. у першу добу життя дитини;
  2. у двомісячному віці;
  3. у шість місяців життя.

Дорослі, які народились в Україні до 2000 року, здебільшого не вакциновані від гепатиту В, адже тоді ця вакцина не була включена в Національний календар.

Оскільки вірусний гепатит D розвивається тільки у пацієнтів із гепатитом В, триразова вакцинація попереджає і ризик інфікуватися гепатитом D.

Проти гепатиту С вакцини не існує, тому профілактувати його можна так:

  • уникати непотрібних ін’єкцій: вибирайте пероральні ліки замість ін’єкцій там, де це можливо;
  • уникати контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей;
  • уникати випадкових статевих контактів, завжди використовуйте презерватив;
  • ніколи не ділитись персональними бритвами чи зубними щітками, манікюрними ножицями та іншими засобами індивідуального користування;
  • використовуйте тільки стерилізовані інструменти для пірсингу і татуювання, манікюру;

Сімейний лікар допоможе розібратись, якщо у вас є типові скарги та занепокоєння з приводу можливості гепатиту та, за необхідності, може скерувати на тестування на вірусні гепатити. Яке, до речі, є абсолютно безоплатним для задекларованих пацієнтів по програмі медичних гарантій.

Коли до гастроентеролога?

Гепатити характеризуються активним пошкодженням печінки, незалежно від причини захворювання, з подальшою втратою функціонуючих клітин печінки та заміщенням їх на рубці зі сполучної тканини. Таким чином, чим довше в вашому організмі перебуває вірус гепатиту, тим більше шкоди він завдає печінці.

Якщо виявили підвищення печінкових проб, якщо є підтверджений гепатит, то важливо вчасно звернутись до вузького спеціаліста, який займається захворюваннями печінки — гастроентеролога, і розпочати лікування.

Як і будь-яке хронічне захворювання печінки, гепатити вірусного походження рано чи пізно призведуть до цирозу печінки, саме тому ми наголошуємо на ранній діагностиці та лікуванні даних патологій.

Як запідозрити гепатит?

Особливість хронічного пошкодження печінки полягає в тому, що на ранніх стадіях воно протікає майже безсимптомно, саме це і робить ці хвороби такими небезпечними.

Основними симптомами є загальна слабкість, зниження настрою та сонливість, але мало хто одразу пов’язує дані симптоми із хворобами печінки. Саме тому дуже важливими є регулярні перевірки стану здоров’я, навіть якщо нічого не турбує. Це дозволить нам разом виявити патологію на ранньому етапі і уникнути небажаних ускладнень.

Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, загальний та біохімічний аналізи крові — той необхідний мінімум для лікаря, щоб запідозрити порушення в роботі вашого організму.

Якщо у вас виявили вірусний гепатит В або С — це зовсім не привід опускати руки і вважати, що вже нічого не можна заподіяти. Сучасна медицина здатна досить ефективно пригнічувати, або навіть повністю прибрати вірус із організму за мінімальний проміжок часу.