Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Всесвітній день боротьби з гепатитом. Консультує інфекціоніст та сімейний лікар Анастасія Неклюдова

Загальна слабкість, нудота, діарея, біль у м’язах або суглобах, підвищення температури тіла — це симптоми, які можуть свідчити про різні захворювання. Але коли до цих симптомів додається зміна кольору сечі, пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер — пацієнту варто звернутись до лікаря для обстеження на гепатит.

У Всесвітній день боротьби з гепатитом про симптоми гепатиту, зростання інфекційних ризиків під час війни та причини вакцинуватись навіть у дорослому віці нам розповіла інфекціоніст та сімейний лікар Медичного дому Odrex — Анастасія Неклюдова.

Гепатит — це загальна назва для захворювань, які спричиняють запалення та погіршення роботи печінки — одного з найважливіших органів в організмі людини. Захворювання може виникати в пацієнтів будь-якого віку та соціального статусу, починатись, як гострий гепатит і прогресувати до хронічної хвороби печінки та цирозу.

Сьогодні існує п’ять основних типів вірусного гепатиту: від A до E, найбільш поширеними серед них є A, В та С.

Які ж симптоми гепатиту?

  • Гепатит А, у більшості випадків, протікає гостро та з яскраво вираженими симптомами — такими, як висока температура, нудота, блювання, слабкість та жовтяниця.
  • Гостра стадія гепатиту В не викликає в більшості людей яскраво виражених симптомів, хоча в деяких випадках захворювання супроводжується сильною втомою, болями в животі, м’язах і суглобах, нудотою, блюванням, потемнінням сечі, жовтяничністю шкіри.
  • Гепатит С може проявлятись сильною нічною пітливістю, втратою апетиту та зниженням концентрації.

Лікування гепатиту

Гепатит у 21 сторіччі лікується! І це дуже добра новина. Та якщо гепатит А проходить самостійно й потребує лише симптоматичного лікування, то основою терапії хронічних гепатитів є противірусні препарати, дотримання здорового способу життя, дієти, вживання в достатній кількості рідини

З раціону пацієнтам радять виключити смажені, копчені, мариновані страви, жирне м’ясо — свинину та баранину, категорично забороняється алкоголь у будь-якому вигляді.

Хронічний вірусний гепатит — це серйозне захворювання, яке, за відсутності контролю та лікування, може спричинити дуже тяжкі наслідки. Тому не слід займатися самолікуванням, терапію має призначати лише лікар.

Зростання інфекційних ризиків під час війни

Під час війни питання захворюваності на гепатит загострюється. Зокрема, через проблеми з гігієною та водопостачанням, вживання води із сумнівних джерел, скупчення людей ризик захворюваності на гепатит А зростає.

Гепатити В та С передаються через кров або інші біологічні рідини людини. Через військові дії частішають випадки контактів з кров’ю, будь-то надання першої допомоги постраждалим із кровотечею, хірургічні втручання, переливання крові, зашивання ран, або ж сексуальне насильство та ризикована статева поведінка.

Аби не наражати власне здоров’я на додаткову небезпеку в період бойових дій, треба дотримуватись рекомендацій з профілактики.

Профілактика гепатиту

Найефективнішим інструментом профілактики захворювань на гепатит є вакцинація. Люди, народжені в Україні до 2006 року не були щеплені від гепатитів А та В у дитинстві, проте у них є можливість щепитись у дорослому віці.

Наразі існують вакцини від гепатиту А та В, які формують імунітет тривалістю від 20 років до пожиттєвого. Вакцинація від гепатиту А — 2 дози з інтервалом від 6 місяців до 5 років. Вакцинація від гепатиту В проводиться в три етапи: перше щеплення, друга доза — через місяць після першої і третя — через шість місяців. Існує також пришвидшена схема для людей, у яких відбувся контакт з кров’ю. Для цього треба якнайшвидше звернутись до лікаря та розпочати серію щеплень.

Вакцини проти гепатиту C, на жаль, не існує, але, на щастя, існує ефективна терапія, яка дозволяє назавжди позбутись вірусу за 3–6 місяців. А ось профілактика гепатиту C залежить від безпечності медичних та інших маніпуляцій, що пов’язані з контактом із кров’ю.

Правила, дотримання яких допоможе уникнути інфікування та розвитку гепатиту:

  • дотримуйтесь правил гігієни,
  • вживайте кип’ячену воду або воду із перевірених джерел, мийте продукти харчування,
  • уникайте контактів із кров’ю та рідинами організму інших людей,
  • використовуйте презерватив під час статевих контактів,
  • використовуйте медичні рукавички при наданні першої домедичної допомоги
  • ніколи не діліться засобами індивідуального користування: бритвами, зубними щітками, манікюрними ножицями тощо.

Записатись на консультацію Анастасії Сергіївни ви можете через мобільний додаток, форму на сайті або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.