Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Всесвітній день боротьби з інсультом: механізм дій. Консультує невролог Odrex — Олег Танєєв

Щороку лише в Україні трапляється понад 100 тисяч інсультів, і не оминають вони й людей працездатного віку. Попри значну статистику, більшість не знає, як виявити інсульт та як діяти. Тому у Всесвітній день боротьби з інсультом невролог Медичного дому Odrex Олег Танєєв ділиться з вами корисною інформацією про ознаки та лікування.

FAST: ознаки інсульту, якими не можна нехтувати

Інсульт — раптове порушення кровообігу мозку, тож діяти потрібно швидко, щоб не спровокувати розвиток порушень. Є так зване терапевтичне вікно — 4-6 годин з моменту інсульту. Це час, за який потрібно отримати медичну допомогу та відновити кровотік. Перші 3-4 години — найбільш сприятливий період для проведення тромболізису, тобто внутрішньовенного введення препаратів. У проміжку 4-6 годин проводиться тромбоекстракція — процедура видалення тромбу. Якщо встигнути надати допомогу згідно цих інтервалів найбільш вірогідно зменшити наслідки. Інакше — наслідки безповоротні: порушення ходьби, говоріння, мислення. Стан є життєзагрожуючим: чим більше часу відсутній кровотік, тим більше клітин мозку відмирає.

Головні ознаки:

Face — обличчя: половина обличчя під час інсульту може оніміти, куточок роту може опуститись. Попросіть людину посміхнутись, якщо в неї не вийде симметрично — трапилось порушення кровообігу.
Аrms — руки: на прохання підняти обидві руки, одну не вдасться підняти, або вона почне опускатись через слабкість та оніміння.
Speech — мовлення: слова будуть нерозбірливі попри ясну свідомість, інколи пацієнти не можуть сказати прості речі, навіть своє ім’я.
Time — час: не сумнівайтесь, викликайте швидку, тому що попередні три ознаки говорять про порушення кровообігу. Не витрачайте час на догадки про сп’янілість чи сонливість.

При цьому стані людина може сподіватись лише на того, хто поруч. Сьогодні інсульти трапляються і у молодих пацієнтів, а через пандемію COVID-19 і без того велика кількість випадків збільшилась.

Лікування: алгоритм дій, розрахований хвилинами

Як тільки пацієнт потрапляє до рук медиків, бережуть кожну хвилину: ургентна КТ підтверджує діагноз, і переходять до лікування. Враховуючи час звернення призначають тромболітичну терапію, операцію або вже симптоматичну терапію. Залежно від типу інсульту та його перебігу може знадобитись КТ-ангіографія та тромбоаспірація. Це дуже складна операція, яка дозволяє витягти тромб та відновити кровообіг.

Інсультами має займатись мультидисциплінарна команда, що складається з неврологів, рентгенологів, рентгеноендоваскулярних хірургів та реабілітологів. Комплексний підхід та кваліфікована допомога — шанс відновитись та уникнути складнощів у майбутньому.

Щойно пацієнта переводять до стаціонару, починається реабілітація. Це складний процес, який того вартує: дозволяє знову навчитись говорити, їсти, ходити, а в кращих випадках — повернутись до роботи чи звичного життя.

Нікому невідомо, коли й кого підстерігає інсульт. Лише власна усвідомленість та знання можуть допомогти врятувати життя. Нещодавно до Odrex потрапила 34-річна пацієнтка з інсультом, яка отримала лікування через 9 годин після інсульту. Поліція не запропонувала викликати швидку і стверджувала, що вона знаходиться у стані алкогольного сп’яніння. Прочитати можна за посиланням.

Таких історій безліч, тому давайте дбати один про одного.

Нагадуємо, що записатись на консультацію та діагностику в Медичному домі Odrex ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номерами: +38(048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.

Викликати Швидку допомогу Odrex можна за коротким номером 9000 з будь-якого мобільного оператора або за телефоном +38 (048) 752-9000. А наше приймальне відділення на Розкидайлівській, 69/71 працює цілодобово та без вихідних.