Пневмонія займає четверте місце серед хвороб у світі за захворюваністю та смертністю і перше місце серед інфекційних хвороб. Клінічна картина захворювання варіюється: від не тяжкої, що характеризується лихоманкою та кашлем, до тяжкої, що характеризується респіраторним дистрессом та сепсисом.
Про фактори ризику появи пневмонії, її ознаки та методи лікування в нашому матеріалі розповіла завідувачка стаціонаром та відділенням респіраторних захворювань, терапевт, кардіолог — Олена Усенко.
Захворювання розвивається, коли віруси та бактерії потрапляють в легені та вражають частину або всю легеневу тканину. Збудники потрапляють до організму людини через дихальні шляхи, рідко — через кров.
Факторами ризику появи та розвитку пневмонії є:
- Куріння та надмірне вживання алкоголю.
- Ожиріння.
- Вірусні інфекції дихальних шляхів, які можуть призводити до первинної вірусної пневмонії, а також спричиняти вторинну бактеріальну пневмонію.
- Хронічні супутні захворювання, такі як обструктивна хвороба легень, бронхоектатична хвороба, астма, хронічні захворювання серця, цукровий діабет, недостатнє харчування та імунодефіцитні стани.
- Вік пацієнта — у людей похилого віку ризик виникнення захворювання значно збільшується.
Тож, які ознаки пневмонії?
Вираженість симптомів пневмонії безпосередньо пов’язана з інтенсивністю місцевої та системної імунної відповіді у кожного пацієнта.
Лікарі виділяють такі основні ознаки захворювання:
- Легеневі. Кашель (з виділенням мокротиння або без нього), задишка та біль у грудях — є одними з найпоширеніших симптомів.
- Системні. У переважної більшості пацієнтів з пневмонією спостерігається лихоманка, також поширеними симптомами є озноб, втома, нездужання, тахікардія та анорексія.
Хоча певні ознаки та симптоми, такі як лихоманка, кашель, тахікардія та хрипи, є поширеними серед пацієнтів з пневмонією, ці ознаки є неспецифічними та є спільними для багатьох респіраторних захворювань, тому жоден окремий симптом або їх сукупність не є достатніми для діагностики без рентгенологічного дослідження легень.
Лікування пневмонії
Традиційно пневмонію розглядають як інфекцію спричинену в основному бактеріальними або вірусними респіраторними патогенами. У цій моделі респіраторні патогени передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Після вдихання збудник колонізує носоглотку, а потім досягає легеневих альвеол, у випадку коли імунний захист людини порушений, виникає інфекція.
Якщо захворювання має бактеріальну природу, лікарі призначають прийом антибіотиків, ефективність яких можна оцінити через 2-3 доби від початку лікування. У випадках, коли антибіотики не допомагають, за результатами додаткових лабораторних досліджень лікарі коригують антибактеріальну терапію.
При вірусній пневмонії антибіотики не є ефективними, тому пацієнтам призначають противірусні препарати та патогенетичну терапію.
Лікування пневмонії у пацієнтів молодого та середнього віку, без наявних супутніх патологій може проходити в амбулаторному режимі, при наявності у пацієнтів факторів ризику та важкого перебігу хвороби лікування проводиться у стаціонарі.
Вибір схеми лікування пневмонії залежить від факторів які притаманні кожному конкретному пацієнту. Саме лікар визначає чи потрібні пацієнту антибіотики та які, а також вирішує питання про ступінь тяжкості захворювання.
Записатись на консультацію та діагностику в Медичному домі Odrex ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або у операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30