Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

World Lung Cancer Day: зберегти кожен подих. Консультує торакальний хірург, ендоскопіст Odrex — Богдан Браїловський

Щороку, 1 серпня, у світі піднімають важливе питання, адже сьогодні, Всесвітній день боротьби з раком легень. Це захворювання й досі є лідером серед причин смертності у світі. З цього приводу, торакальний хірург, ендоскопіст Медичного дому Odrex — Богдан Браїловський, розповів, як працюють наші легені, яким буває рак та нагадав, чому варто кинути палити.

Яким чином працюють легені?

Легені є частиною дихальної системи, головна задача якої полягає у забезпеченні організму киснем та виведенні з нього вуглекислого газу. Кожна клітина людського організму, а їх близько 30 трильйонів, потребує кисню для свого функціонування.

Разом з вдихом, повітря через ніс рухається вниз по трахеї у все більш дрібні дихальні шляхи, а саме в бронхи. Звідси шлях повітря продовжується по бронхіолам, а потім в альвеолах. Саме в цих маленьких мішечках відбувається обмін вуглекислого газу на кисень. Поглинанням кисню з альвеол займаються еритроцити, з якими потім багата киснем кров потрапляє до серця і всього організму. До речі, десь десята частина від загального обсягу крові в організмі постійно знаходиться в легенях. Це свого роду резерв на випадок, наприклад, поранення.

Здавалось би такий звичний процес дихання, але в ньому бере участь багато м’язів. Самі легені не мають здатності розширюватись або скорочуватись. Тому дихаємо ми завдяки роботі м’язів черевного преса, діафрагми і міжреберних м’язів. А вдих-видих здійснюється через виникнення різниці між атмосферними та тиском всередині органу.

Які існують різновиди раку?

Рак легенів може бути недрібноклітинним чи дрібноклітинним. Перший вид найрозповсюдженіший та становить понад 80% випадків захворювання. Для нього характерний повільний розвиток: тобто від моменту зародження ракової клітини до етапу, на якому можна діагностувати захворювання, можуть пройти й десятки років.

Для дрібноклітинного раку характерний навпаки швидкий та бурхливий прогрес. Пухлина може бути маленькою, до сантиметра в діаметрі, але метастазувати до різних органів. А відбуватись це може навіть протягом одного місяця.

Залежно від локалізації, рак може бути периферійним або центральним. Наприклад, при центральній формі, якщо уражений бронх крупного діаметру, то трапляється його повне закриття, і частина легені перестає функціонувати.

Онкологічний процес може мовчазно затаїтись в організмі і не викликати симптомів. Звідси виникає й необхідність вчасної діагностики. Якщо пацієнту близько 50 років, є значний стаж паління, то варто обстежуватись й без очікування наявних проблем.

Що потрібно знати пацієнтові?

Кожен випадок відрізняється, і власна обережність до свого організму дозволить застерегти себе від настільки частого захворювання. Значна частина пацієнтів з діагнозом рак легенів — курці. Згубна звичка протягом багатьох років щоденно залишає слід на органах дихання й організмі загалом, як у курця, так і його оточення. Це пов’язано з тим, що сигаретний дим містить щонайменше 70 відомих канцерогенів.

Антитабачні компанії в Європі та Америці вже призвели до зменшення статистики захворювання та смертності. Тому перший крок — кинути палити. Підтримання здорового способу життя, що передбачає збалансоване харчування, фізичну активність, контроль за вагою та профілактичний контроль свого стану допоможе уникнути величезного спектра захворювань.

Пам’ятайте, що спадковість та умови в яких ви живете, теж можуть спровокувати виникнення патології. Тому перші симптоми, на кшталт задишки, продовжуваного кашлю чи відхаркування з кров’ю — мають спонукати вас звертатись, в першу чергу, до сімейного лікаря. За наявних ознак або приводів, лікар направить вас до вузькопрофільного спеціаліста.

Записатись на консультацію Богдана Юрійовича Браїловського ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.