Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Як проходить цитологічне дослідження пунктату щитоподібної залози? Розкриваємо деталі процедури з ендокринним хірургом Анастасією Сергієвою

Цитологічний висновок є чи не найважливішим в діагностиці «підозрілих» вузлів щитоподібної залози. Саме він дає підстави лікарю остаточно визначитись із тактикою лікування – призначати пацієнту операцію чи продовжувати спостереження.

Як отримати цитологічний висновок? Для цього лікар має провести пункційну біопсію та відправити зразки матеріалу в лабораторію на дослідження. Там оцінюють зміни клітин та з’ясовують, який характер має новоутворення – злоякісний чи доброякісний.

Цитологічне дослідження щитоподібної залози показано пацієнту, якщо:

  • раніше виявлені вузли зростають на 5 мм або більше в рік,
  • лікар УЗД підозрює, що новоутворення має злоякісний характер, при цьому розміри, при яких утворення потребує біопсії, він визначає для кожної категорії окремо, візуально оцінюючи вузли за системою Tirads.

Процедура не складна і не вимагає спеціальної підготовки. Під контролем УЗД лікар вводить звичайну голку, як у шприця для внутрішньовенних ін’єкцій, в тканину вузла, набирає матеріал та переносить його на предметне скельце. Вся процедура триває до 5 хвилин. Далі отриманий матеріал доставляють в лабораторію, де і проводиться цитологічне дослідження.

Зазвичай, біопсія не призводить до ускладнень. Дуже рідко трапляються синці чи запалення. Однак процедура має один «підводний камінь»: в отриманому зразку пунктату може міститись недостатньо клітинних елементів для встановлення цитологічного діагнозу. Це відбувається через низку причин:

  • забагато елементів крові через гіперфункцію залози та посилену васкуляризацію (це ускладнює візуалізацію при мікроскопії),
  • дуже щільний вузол, з якого важко отримати аспірат,
  • малий розмір вузла та анатомічно «невигідне» його розташування,
  • неготовність пацієнта співпрацювати під час процедури – ковтання, мовлення, рухливість.

Неозброєним оком лікар не може з’ясувати, чи достатньо матеріалу – це стає відомо лише в лабораторії. Тому якщо так трапилось, що матеріалу все ж недостатньо, пацієнта запрошують на повторну процедуру.

В Медичному домі Odrex цієї проблеми немає – наша Анастасія Сергіївна проводить мікроскопію пунктату одразу після забору.

Ми економимо ваш час та піклуємось про психоемоційний стан кожного з наших пацієнтів!

Ви можете записатись на консультацію ендокринного хірурга Анастасії Сергіївни через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.

Сергієва Анастасія Сергіївна — ендокринний хірург, хірург загального профілю, спеціаліст УЗД.