Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Заміна кришталика при астигматизмі, короткозорості, пресбіопії та глаукомі

Заміну кришталика, як правило, призначають для лікування катаракти, але можливості сучасних штучних лінз сьогодні — значно ширше і розповсюджуються на цілу низку проблем із зором. В цьому дописі ми разом з офтальмохірургом Тарасом Душенчуком розкажемо, як за допомогою імплантації штучної лінзи замість біологічної можна боротись не тільки із катарактою, а й з такими розладами, як астигматизм, короткозорість, пресбіопія та глаукома.

Катаракту необхідно оперувати. Та часом ії супроводжують — або їй передують — інші зорові проблеми. Та чи можливо в цих випадках нарешті зняти окуляри або контактні лінзи?

  • Астигматизм. Причина цього розладу — несферична форма ока, рогівки або кришталика. Вона пов’язана з тим, що іноді наші очі, як і всі ми, різні: не ідеально круглі, а мають ті чи інші нерівності. Нерівність оптичної системи очей призводить до викривлення зображень. Астигматизм часто супроводжує інші офтальмологічні захворювання – короткозорість, далекозорість, катаракта, і також коригується заміною лінз. Для таких пацієнтів існують моделі кришталиків з торичним компонентом, який дозволяє нівелювати нерівність і забезпечити чіткіший зір після операції.
  • Пресбіопія, або вікова далекозорість. Приблизно у віці 40 років у людини відбуваються природні та поступові зміни в кришталику та порушується процес акомодації — здатність ока фокусуватись — особливо на близькій відстані. У зв’язку з цим, з віком для читання книги або екрану смартфона потрібні окуляри. Для тих пацієнтів, які не хочуть покладатися на окуляри для читання, мають протипоказання або небажання проходити лазерну рефракційну хірургію, є опція імплантації інтраокулярних лінз (ІОЛ). Лінзи, що коригують пресбіопію, можна розділити на три великі категорії: мультифокальні ІОЛ, ІОЛ з розширеною глибиною фокусу та ІОЛ з псевдоаккомодацією.
  • Короткозорість. Основні методи корекції короткозорості — окуляри, контактні лінзи або лазерна корекція — не ідеальні, бо не завжди підходять для пацієнтів з тонкою або аномальною рогівкою, з непереносимістю контактних лінз або анізометропією (різна заломлююча здатність лівого і правого ока). В цих випадках ефективною буде імплантація інтраокулярної лінзи. Як правило, заміну кришталика призначають при міопії від -6,0 дптр і вище та міопічному астигматизмі більше 4,0 дптр.
  • Поєднання глаукоми та катаракти. Одним з факторів розвитку глаукоми є підвищення внутрішньоочного тиску зі збільшенням обсягів внутрішньоочної рідини в просторі між кришталиком і рогівкою. Вилікувати цю патологію неможливо — лише скомпенсувати, але якщо вона вже розвилася, то поява катаракти, на жаль, лише питання часу. Інший випадок — коли, навпаки, на фоні катаракти розвивається вторинна глаукома. Помутнілий кришталик збільшується в розмірі, змінює свої параметри і не дає відбуватися природному відтоку внутрішньоочної рідини. Видалення катаракти — факоемульсифікація — часто знижує внутрішньооковий тиск і компенсує (або попереджає) глаукому. Однак варто пам’ятати: операції недостатньо, аби скоригувати глаукому — вона потребує постійного спостереження та терапії

Офтальмохірург Тарас Душенчук

За останні роки багато вдосконалень інтраокулярних лінз дозволили розробити широкий спектр штучних кришталиків за межами традиційних монофокальних лінз.

На консультації офтальмолог разом із пацієнтом підбирає штучний кришталик, який найбільше підійде останньому. Записатись на консультацію офтальмохірурга або дізнатись більше про операцію з приводу катаракти ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30