Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Життя коротке, але широке. 10 правил боротьби з депресією. Консультує сімейний лікар Олена Ананьєва

Вперше в історії у ХХІ столітті люди стали стикатись з такими величезними потоками інформації та такими частими змінами, що виявились не в змозі пристосовуватись до них. Тому така форма дезадаптації як депресія набула небаченої раніше поширеності. Але ж вихід є!

Про депресію та правила боротьби з нею розповідає сімейний лікар — Олена Василівна Ананьєва.

Коли перемагає сплін

У всіх бувають періоди пригніченого настрою, і це абсолютно нормально. Але якщо тривожність або, навпаки, апатія стали домінувати над іншими почуттями більше двох тижнів, можна запідозрити депресію.

Такий стан може проявитись у будь-якому віці та у будь-який час. Причини, що спричинили розлад, у кожної людини свої. А ось механізм розвитку депресії завжди один — це порушення обміну медіаторів у головному мозку, а саме дефіцит серотоніну, дофаміну та норадреналіну. Наслідки, спричинені збоями на хімічному рівні, в жодному разі не можна вважати проявом слабкості або лінощів. Депресивний стан потребує уваги та лікування, інакше розлад може призвести до непоправного, аж до суїциду.

Шлях до зцілення

Крок 1. Усвідомлення проблеми. Головне — не мовчати та не ігнорувати ознаки депресії! Почуття не уб’ють вас, а ось їхнє придушення — може. Імовірність трагічної розв’язки тільки зросте, якщо почати заливати тугу алкоголем або тікати від проблем д наркотичного «раю». Не найкращим варіантом буде і пошук полегшення у постійних тусовках.

Крок 2. Звернення до фахівця. Перший, до кого необхідно звернутись, це ваш сімейний лікар. Його роль в даній ситуації часто недооцінюється: пацієнти не вважають важливим інформувати лікаря про зміни у настрої, а дарма. Крім звичної пригніченості, невдоволення собою та навколишнім світом, туги, тривоги, почуття провини та зниження самооцінки, депресія часто має фізичні прояви. Це безсоння, втрата апетиту або, навпаки, переїдання, зниження лібідо, а також біль у тілі, найчастіше в області серця та живота. Сімейний лікар зможе об’єктивно оцінити ситуацію та вжити правильних кроків для її вирішення.

Крок 3. Комплексна терапія. Лікування депресії найчастіше передбачає поєднання психотерапії та медикаментозного лікування. Один лише прийом антидепресантів навряд чи вирішить ситуацію, проте на певному етапі лікарська терапія все ж таки може бути необхідною.

Рятівні «інструменти»

Для профілактики розвитку депресії та благополучного виходу з тяжкого стану необхідно слідувати таким рекомендаціям:

  1. Нормалізувати сон. Вироблення основних нейромедіаторів відбувається о 24:00-03:00 годині ночі. Якщо в цей час людина не спить, організм починає жити, використовуючи «резерви», які рано чи пізно виснажуються. Ось чому так важливо вчасно засипати. Ще однією умовою є відпочинок у тиші та темряві — мелатонін та інші медіатори гірше продукуються при надмірному освітленні та дискомфорті. Внаслідок цього не дивно, що засипання під телевізор є однією з найчастіших причин підвищеної тривожності.
  2. Збалансувати харчування. Необхідно включати в меню продукти, багаті на триптофан: сир, горіхи, рибу, бобові. Ці продукти сприятимуть виробленню серотоніну — «гормону щастя».
  3. Забезпечити фізичні навантаження. Досить невеликих щоденних прогулянок на свіжому повітрі, а також 30-40 хвилин вправ 2-3 рази на тиждень.
  4. Знайдіть хобі. Ідеально, якщо ваша робота та улюблена справа — те саме. Але якщо це не так, почніть з малого: виділяйте 1 годину на день для себе, для занять тим, що вас надихає та насичує енергією.
  5. Жити «тут і зараз». Багато людей велику частину часу турбуються про своє минуле чи майбутнє, при цьому абсолютно не усвідомлюючи сьогодення. Ви не встигаєте прокинутись, як вас захльостує потік думок — робота, гроші, стосунки… При цьому людина абсолютно не помічає нічого навколо — ні світанку, ні заходу сонця, ні власних відчуттів, ні своїх близьких. Так життя і проходить у тривогах. Щоб уникнути подібного ефекту, важливо навчитись усвідомлювати свої емоції та розумові процеси.
  6. Освоїти медитацію. Однією з технік, які вчать помічати потік думок та концентруватись на нинішньому моменті, є медитація “Майндфулнес” (Mindfulness). Численні дослідження західних учених (серед них — спостереження співробітників Національного інституту здоров’я та якості медичної допомоги Великобританії) довели ефективність цієї практики.
  7. Вести щоденник згідно з технікою ПДЕР. Фіксуйте в ньому події, думки, емоції та реакції (звідси і абревіатура), які у вас спричинило ту чи іншу подію. Це допоможе відстежити стереотипну поведінку — стійкі реакції, згідно з якими ви живете та дієте.

2020 року депресія вийшла на друге місце після серцево-судинних захворювань як причина втрати працездатності, а до 2030-го, за прогнозами, займе перше. У той самий час, за наявності ефективних методів терапії, від 76% до 85% людей, мають психічні розлади, не отримують лікування.

Для діагностики депресії використовують спеціальні опитувальники (шкали оцінки депресії Бека, HADS та інші). З їхньою допомогою можна зробити попередні висновки про власний стан. Але вирішувати проблему краще, звичайно, зі спеціалістом.

Записатись на консультацію ви иможете за допомогою мобільного додатоку, через форму на сайті, або за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.