Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Зволожувач: панацея чи ні? Консультує педіатр Оксана П’ятківська

Кашель, нежить, сухість у носі та потріскані губи, подразнення шкіри — серед симптомів, які можуть бути викликані сухістю повітря. Чи небезпечна низька вологість для дитини, чи варто користуватись зволожувачами повітря та як обрати гаджет, щоб він допоміг, а не зашкодив? Розповідає педіатр Медичного дому П’ятківська Оксана Василівна.

Дитячий лікар часто нагадує про важливість дотримання параметрів температури, вологості в будинку, зволоження носових ходів сольовим розчином. Для чого це потрібно?

По-перше, річ в тому, що у теплообмін дітей проходить більш інтенсивно, ніж у дорослих. Коли в приміщенні спекотно і на додачу вологість повітря менше 20%, дитя втрачає багато рідини, відбувається пересихання слизових оболонок дихальних шляхів та шкіри. В результаті ваше чадо починає частіше хворіти, або довше одужує при ГРВІ та подібних захворюваннях.

По-друге, одна із функцій нашої шкіри — дихальна. При її пересиханні порушується здатність здійснювати газообмін між організмом та навколишнім середовищем, це зумовлює появу подразнень шкіри.

Також ми знаємо, що частота дихання у дітей (особливо малюків) більша, ніж у дорослих. І за рахунок цього є більша ймовірність потрапляння мікробів до маленького організму.

Чи допоможе зволожувач?

Відповідь — так, але при правильному використанні:

  • Повітря в кімнаті має бути прохолодним (18 – 22 ºС вважається оптимальною температурою) та вологим (60-80%). Якщо в кімнаті спекотно, це сприяє розмноженню бактерій та вірусів, тому не перестарайтесь.
  • Гарне придбання — гігрометр — пристрій, який вимірює температуру та вологість. Деякі зволожувачі мають вбудовані датчики.
  • Використовування зволожувача не позбавляє необхідності провітрювати кімнату.
  • Зволожувачі необхідно очищувати, щоб уникнути розмноження бактерій та цвілі.
  • Якщо у дитини є алергія або астма, попередньо треба проконсультуватись із лікарем.

Де має знаходитися пристрій?

Зволожувач не слід розміщувати поблизу дитячого ліжка, щоб уникнути утворенню надлишкової вологості навколо дитини та випадання осаду на меблі та постільну білизну.

Враховуючи, що дітки дуже спритні та моторні, безпечне місця для зволожувача в дитячій кімнаті — на висоті дорослої людини (високі полиці, шафи тощо), щоб малюк не міг дістати шнур та потягнути прилад. Так ми уникнемо неприємних ситуацій.

Які зволожувачі краще підходять дітям з точки зору педіатра?

  • Паровий зволожувач може виглядати симпатичним варіантом для дитячої кімнати, бо зазвичай має форму яблучок, звірів, будиночків. Однак саме його не рекомендуємо розміщувати там, де дитина може зачепити: він працює за принципом гарячого випаровування, тому є ризик опіку паром або окропом.
  • Компресорні зволожувачі холодного випаровування більш безпечні. Але саме від них утворюється білий наліт на меблях.
  • Зволожувачі з функцією ароматерапії дітям не рекомендовані.
  • Ультразвукові зволожують повітря, перетворюючи воду на дрібні часточки за допомогою високочастотних коливань. Оскільки вода може бути не надто стерильною, маленькі часточки можуть бути небезпечними для дихання малюків.
  • Очисники (мийки) повітря не тільки зволожують, а й очищують повітря, що полегшує дихання дітям з алергією та респіраторними захворюваннями. Втім, видають обмежений рівень вологості — зазвичай, до 80%.

Важливо не тільки мати прилад, а й правильно ним користуватись. А якщо зволожувача немає, дитина хворіє, повітря сухе — хоча б розставте посудини з водою або вологі рушники в різних місцях.

З Оксаною Василівною можна укласти декларацію дитині в Медичному домі Odrex на Розкидайлівський, 69/71. Записатись на консультацію можна через форму на сайті, через мобільний додаток або за телефонами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.