Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

21 вересня — Всесвітній день боротьби з хворобою Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера  —   одна з найпоширеніших форм деменції (набутого слабоумства).

Число людей з хворобою Альцгеймера постійно збільшується. Це пов’язують з тим, що зростає тривалість життя і, відповідно, кількість літніх людей. Є терапевтичні методи лікування, які уповільнюють прогресування хвороби. Є препарати, які маскують симптоми. І водночас є безліч людей, які все ще вважають хворобу Альцгеймера природною частиною старіння, а тому навіть не намагаються її лікувати, що абсолютно даремно.

Для того, щоб не пропустити хворобу на ранній стадії, позначимо основні ознаки хвороби Альцгеймера, які виділяють Асоціація Альцгеймера та Всесвітня організація охорони здоров’я. Людина з хворобою Альцгеймера:

  • Втрачає пам’ять

Проявляється в повсякденному житті — це прохання повторювати кілька разів одну й ту ж інформацію, людина все частіше пише собі нотатки з нагадуваннями і їй все важче запам’ятовувати недавні події.

(Виключається випадкова забудькуватість — наприклад, коли людина не може згадати, куди поклав пульт від телевізора).

  • Дезорієнтована у просторі та часі

Людині складно осмислювати щось, що не відбувається прямо зараз, визначати де він знаходиться або яка зараз пора року. Через це він може, наприклад, вважати себе молодше, ніж насправді.

(Виключаються випадки, коли людина забула, який сьогодні день, і заглядає для цього в календар).

  • Змінюється в характері, настрої та нехтує улюбленими заняттями

Підозрілість, розгубленість і тривожність з’являються без причини. Наприклад, людина може безпідставно звинувачувати близьких, уникає зустрічей з друзями та іншу соціальну активність. З часом ці симптоми посилюються.

(Виключається необхідність зробити перерву в заняттях через сильну завантаженість, а також тимчасові перепади настрою і нелюбов змін, які посилюються з віком майже у всіх).

  • Зазнає труднощів у донесенні своїх думок до оточення

При Альцгеймері часто складно висловити свої думки письмово, навіть якщо раніше це відмінно виходило, або встежити за розмовою. Людина може зупинитися посеред розмови та не мати поняття, як її продовжити. Часто не може згадати потрібне слово: наприклад, замість слова «машина» він говорить: «ця штука, яка їздить по місту».

(Виключаються випадки, коли час від часу важко підібрати потрібне слово).

  • Зазнає труднощів при плануванні й виконанні повсякденних справ

Важко завершувати почате та виконувати звичне, наприклад, доїхати на авто до дома. Як правило, труднощі виникають з тими справами, що до сих пір прекрасно вдавалися: заварити каву, оплатити рахунок.

(Виключаються незначні помилки в математичних обчисленнях або труднощі при поводженні з новою технікою).

  • Не стежить за речами

Підтримка порядку стає все складніше, предмети систематично виявляються не на своїх місцях. Людина може засмутитися, тому що «хтось» поклав його ключі в холодильник або окуляри в пральну машинку.

(Виключається ситуація, коли людина втрачає ключі, а після згадує, що поклав їх на тумбочку, щоб відповісти на телефонний дзвінок).

  • Зазнає труднощів з обробкою візуальної інформації

Така форма хвороби Альцгеймера була у британського письменника Террі Пратчетта: «Мої очі дивляться на чашку чаю, а власний мозок відмовляється повідомляти про те, що чашка переді мною. Все це дуже по-буддистськи. Спершу ніякої чашки чаю немає, але якщо вже я в курсі, що чашка тут, вона з’явиться в наступний раз, коли я на неї подивлюся».