Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

6 міфів про хіміотерапію

Наша онкологічна служба продовжує роботу: звісно, з коррективами, але онкологічна допомога повинна надаватися в повному обсязі, адже ракові захворювання значно небезпечніше за COVID-19.

На час карантину будь-які відвідування медичного закладу, які можна відкласти без ризику для пацієнта, слід відкласти. Разом з тим, перервати лікування в більшості випадків неможливо, тому що це може загрожувати життю хворих. Ми продовжуємо проводити хіміотерапію — в тому числі, продовжуємо курси за міжнародними протоколами, якщо пацієнт раніше проходив курс лікування в іншому місті або закордоном, а наразі не має такої можливості. При зіткненні з непростим діагнозом дуже важливо отримати повну інформацію про можливі стратегії лікування — аби помилкові судження не стали на перепоні до одужання. Про міфи навколо хіміотерапії нам розповідає клінічний онколог, завідувачка відділенням хіміотерапії Світлана Стороженко.

1. Кажуть, ніби… Якщо призначили «хімію», то справи геть погано, рак на пізній стадії і на його подолання годі сподіватися.

Насправді. Хіміотерапію призначають як одну зі складових протипухлинної терапії при багатьох онкологічних захворюваннях, у тому числі на ранніх стадіях – і одужання відбувається головним чином саме за її рахунок. А в деяких випадках хіміотерапія є самостійним лікуванням. Не рідкість, коли молоді пацієнтки після терапії успішно вагітніли, народжували дітей і продовжували жити повноцінним життям, попри те, що колись мали в медичній картці дуже серйозний діагноз.

2. Кажуть, ніби… Хіміотерапія не є ефективною.

Насправді. Є пухлини, які дійсно погано реагують на хіміотерапію: рак печінки, підшлункової. Але багато пухлин є високочутливими до неї: саркома Юінга, рак передміхурової залози, рак сечового міхура та інші. За останні десятиріччя було накопичено дуже багато спостережень щодо реакції різних пухлин на різні терапевтичні методики. Це стало поштовхом для розвитку персоналізованої медицини – препарати підбирають у чіткій відповідності до типу пухлини і не застосовують хіміотерапію тоді, коли в цьому немає сенсу.

3. Кажуть, ніби… Хіміотерапія — метод, який підтримує фарміндустрія, є менш шкідливі та ефективні препарати.

Насправді. «Альтернативні препарати» в кращому випадку виявляються нешкідливими травами, але можуть і нашкодити. Деякі лікувальні суміші і БАДи навіть можуть викликати рак: це підтвердило дослідження 2017 року щодо тайванських препаратів, які приводили до раку печінки Нині з’являються і нові доказові методики. Широко використовується гормонотерапія. Таргетна терапія впливає не на весь організм – вона на молекулярному рівні блокує механізми, що спричиняють канцерогенез і ріст пухлин. Наступним проривом в лікуванні стала імунотерапія, яка поновлює здатність імунної системи атакувати ракові клітини. Та хіміотерапія не втрачає своєї актуальності і може застосовуватися в комплексі.

4. Кажуть, ніби… Пацієнт, який проходить курс хіміотерапії, прикутий до стаціонару.

Насправді. Багато хто проходить курс лікування амбулаторно – після крапельниць спокійно вирушає додому. Наприклад, у віддалених куточках Англії до пацієнтів приїжджає автобус, обладнаний під терапію. Якщо пацієнт перебуває у задовільному стані, він може і хоче працювати, це лише підтримується. Можливість бути разом із родиною, продовжувати фізичну та соціальну активність – це і є складовими повноцінного життя. Звісно, необхідно ретельно контролювати стан пацієнта. Для того, щоб йому не треба було зайвий раз їхати до медичного центру, зв’язок підтримується онлайн або в телефонному режимі. Адміністратори все тримають під контролем, нагадують про заплановані перевірки.

5. Кажуть, ніби… Хіміотерапевтичні препарати руйнують не тільки ракові клітини, а й усі інші, вбивають нирки і печінку, перетворюючи пацієнта на інваліда.

Насправді. Побічні ефекти нівелюють за рахунок супровідної терапії. Тож зазвичай пацієнти переносять лікування задовільно. Є ті неприємні моменти, яких не можна уникнути, і вони справді вимагають терпіння. Але дуже значної кількості негативних проявів можна уникнути! Пацієнти отримують детальні рекомендації, як харчуватися після сеансів, як доглядати за порожниною рота, яке взуття носити тощо. Наприклад, якщо виникає стоматит, можна здати аналіз крові й «підняти» лейкоцити; використовувати знеболювальні спреї, аби нормально приймати їжу тощо. В Odrex проходять лікування чимало пацієнтів, які живуть за 200 й більше кілометрів від Одеси, проте якщо виникають складнощі, вони можуть повідомити лікаря.

6. Кажуть, ніби… Бувають такі захворювання, при яких, якщо виявляють рак, за лікування онкопатології навіть не беруться.

Насправді. У певних випадках ще років 10-15 тому лікарі дійсно не могли допомогти. Якщо пухлину виявляли у людини, котра перенесла інфаркт, лікування онкологічного захворювання мали право розпочинати тільки за шість місяців після серцевого нападу. За цей період пухлина могла досягати такого стану, що лікування було б неможливим. Сьогодні, коли стали доступними ендоваскулярні технології – стентування, шунтування – пацієнт відновлюється дуже швидко, і вже за кілька тижнів може отримувати протипухлинну терапію. Те, що Клініка Серця знаходиться в одній будівлі з онкологічним відділенням, дуже зручно! Так само, завжди поруч судинні хірурги. Це актуально з огляду на те, що тромбоз дуже часто йде пліч-о-пліч з раком.

Клінічний онколог, завідувачка відділенням онкології Світлана Стороженко

Також раніше лікарі мусили відмовляти пацієнтам з порушеннями нирок – при онкозахворюваннях був протипоказаний гемодіаліз. Сьогодні це можливо. Наприклад, в нас є пацієнт, якому після гемодіалізу видалили пухлину, провели емболізацію ще двох осередків, призначили хіміотерапію… Людина, яка раніше була би приречена, отримала шанс. Відтоді минуло вже два роки, і наш пацієнт солідного віку, коли приходить на лікування, розповідає, як він легко залазить на дерево, аби зірвати грушу ☺ І це – значна перемога.

77 років тому перший в історії пацієнт отримав лікування лімфоми хіміотерапією.

Записатись на консультацію клінічного онколога, в тому числі — онлайн, можна за телефоном +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.