Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Гайморит. Чи варто боятись лікування? Консультує ЛОР-хірург Лариса Таран

Гострий риносинусит – це інфекційне запальне захворювання слизової оболонки носа і приносових пазух, викликане вірусами або бактеріями. Найчастіше уражаються пазухи верхньої щелепи, що і призводить до гаймориту. Щоб розібратися з тим, що це за хвороба, ми поставили найбільш поширені запитання про неї хірургу-отоларингологу Багатопрофільної лікарні на Філатова Ларисі Таран.

Звідки береться гайморит?

Причинами розвитку запалення пазух частіше за все є приєднання до вірусної інфекції ще й бактеріальної флори. Такий «мікс» якраз і призводить до порушення вентиляції пазух та їх неадекватного дренажу. Також розвитку гаймориту сприяють порушення архітектоніки носу, а це викривлення перетинки носу або гіпертрофія носових раковин та аденоїдні вегетації у дітей. Також факторами розвитку гаймориту є алергічний риніт та шкідливі звички. Ідеально для гаймориту, якщо все це супроводжується ще й зниженим загальним або місцевим імунітетом.

Як зрозуміти, що це саме гострий риносинусит?

Серед симптомів хвороби:

  • порушення носового дихання
  • виділення з порожнини носу,
  • головний біль,
  • відчуття тиску в проєкції пазух,
  • послаблення або втрата нюху.

Можуть бути загальна слабкість, млявість та підвищена температура. Якщо запалення в приносових пазухах триває більше як 12 тижнів та має стійкий перебіг, його вже розцінюють як хронічний.

В деяких випадках інфекційний процес, що вражає гайморову пазуху, поширюється з уражених інфекцією зубів верхньої щелепи – це одонтогенний гайморит. А якщо у пазусі опиняється пломбувальний матеріал, то очікуємо на грибковий гайморит.

Яке лікування призначають хворим на гайморит?

Хворих на риносинусит ми лікуємо комплексно. Пацієнти з легким перебігом та середньої важкості лікуються медикаментами вдома, а з тяжким перебігом чи з можливими ускладненнями направляємо в стаціонар. За необхідності рекомендуємо їм зробити операцію.

Чи варто боятись операції з приводу риносинуситу?

На щастя, з технічним розвитком медицини та науковим підходом доказової медицини у хворих сьогодні виникає все менше страхів про лікування. Раніше такі операції асоціювали з болем та кров’ю і вірили, що як зробиш операцію – то все, потім все життя будеш страждати рецидивами. Але сучасна оториноларингологія нічого спільного з цими міфами не має. В Медичному домі Odrex проводяться сучасні малоінвазивні ендоскопічні операції на пазухах, які дозволяють ефективно та делікатно усувати причини хронічного гаймориту та відновлювати здоров’я пацієнта

Що буде, якщо «запустити» ніс?

Якщо не лікувати гострий або хронічний риносинусит, можуть виникнути отити, місцеві реактивні набряки, набряки клітковини очниці, можуть бути орбітальні ускладнення у вигляді абсцесу чи флегмони. Також можливі і важкі внутрішньочерепні ускладнення: менінгоенцефаліт і абсцес мозку, тромбози верхнього сагітального та кавернозного синусів. Останні ускладнення дуже небезпечні і можуть призводити до інвалідизації або навіть смерті.

Яка існує профілактика?

Щоб не хворіти на риносинусити, треба адекватно і вчасно лікувати гострі респіраторні захворювання до повного відновлення. Також вчасно звертатись до стоматологів, якщо є проблеми зі здоров’ям зубів. Звичайно, варто підтримувати імунітет – тут в пригоді стануть фізичні вправи, збалансоване харчування та відмова від шкідливих звичок. І не менш важливо дбати про ментальне здоров’я. Стреси – найкраще «живлення» для будь-якої хвороби.

Лариса Володимирівна приймає в Багатопрофільній лікарні на Філатова, 38. Записатись на її консультацію можна через форму на сайті, через мобільний додаток або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.