Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Хірургія травм хребта. Консультує нейрохірург Олександр Яворський

Травми хребта — один з найбільш поширених і небезпечних видів ураження опорно-рухового апарату. Найчастіше до травм хребта призводять автомобільні аварії, нещасні випадки на виробництві, пірнання у водойми з невідомою глибиною. Але іноді переломи хребців — це наслідок їхньої підвищеної крихкості внаслідок остеопорозу або руйнування метастазами. Такі переломи називають патологічними.

Нейрохірург Олександр Анатолійович Яворський

Які бувають травми хребта?

Травми хребта бувають неускладненими та ускладненими. При неускладнених травмах пошкоджена тільки кісткова тканина хребців і (або) зв’язковий апарат. Ускладнені травми хребта супроводжуються ураженням кісткової тканини хребця, спинного мозку та нервових корінців. Для їх визначення ще застосовується термін «хребетно-спинномозкова травма» (ХСМТ).

Залежно від ділянки пошкодження хребетного стовпа, існують травми хребта шийного, грудного, поперекового відділу та крижів. Травми шийного відділу хребта зустрічаються найчастіше, тому що це найрухоміша та найменш захищена його частина.

Травма хребта може супроводжуватися розвитком нестабільності хребетного стовпа. Це призводить до підвищеної рухливості хребців і прогресуючого викривлення (деформації) хребетного стовпа.

Тому така травма без стабілізуючої операції призведе до грубої інвалідизації.

Олександр Анатолійович Яворський, нейрохірург вищої категорії, кандидат медичних наук розповідає: «Водії електросамокатів та інших видів електротранспорту більше від інших схильні до травм хребта внаслідок ДТП. Водіїв і пасажирів автомобіля від ударів захищають міцний кузов, подушки та ремені безпеки, що знижує ймовірність виникнення важких травм. А водії електротранспорту не мають практично жодного захисту, тому отримують важчі каліцтва».

Найлегшою травмою вважається перелом поперечного відростка хребця (виступає збоку хребця). У цьому випадку, як правило, не виникає стиснення спинного мозку та нервових структур, отож тривале лікування пацієнту не потрібне.

Які бувають симптоми травм хребта?

Симптоми травм хребта відрізняються залежно від їх виду і локалізації. Неускладнені травми, як правило, супроводжуються лише болем через перелом кістки хребця.

При ускладнених ушкодженнях хребта, крім болю, виникають неврологічні порушення, спричинені стисненням нервових структур і спинного мозку: слабкість або параліч кінцівок, поколювання або оніміння шкіри. Також може спостерігатися порушення функції тазових органів, яке проявляється у вигляді нетримання сечі або калу.

Чи завжди потрібна операція при травмах хребта?

Провідним і найбільш ефективним методом лікування більшості травм хребта є хірургічне втручання. Деформований або роздроблений хребець не можна відновити за допомогою таблеток і крапельниць – медикаментозні препарати лише знімають біль.

Якщо травма хребта призвела до стиснення спинного мозку та нервових структур, то операцію потрібно провести протягом 24-х годин, інакше людина може залишитися паралізованою на все життя. Тому консультацію нейрохірурга потрібно отримати протягом перших годин після отримання травми хребта.

Консервативне лікування травм хребта передбачає дотримання суворого постільного режиму протягом тривалого часу, а також носіння фіксуючих ортопедичних конструкцій (корсетів, ортезів). Операція в цьому контексті є кращим вибором, тому що в більшості випадків дозволяє пацієнтові швидше повернутися до активного життя.

Хірургія травм хребта дуже багатогранна. Вона включає як малоінвазивні операції, які можуть проводитися під місцевою анестезією (наприклад, вертебропластика), так і складні хірургічні втручання з встановленням багаторівневих конструкцій для стабілізації хребта. Олександр Анатолійович у Медичному домі Odrex проводить операції на хребті будь-якої категорії складності.

Покази та протипокази до хірургічного лікування травм хребта

Операція показана при нестабільності хребта й ускладнених травмах, що супроводжуються пошкодженням спинного мозку та нервових структур. В інших випадках пацієнту може бути запропонована консервативна терапія. Тільки варто пам’ятати, що консервативна терапія – це, перш за все, строгий постільний режим протягом тривалого часу. Через це більшість пацієнтів вважають за краще зробити операцію, щоб швидше повернутися до активного життя.

Рішення про необхідність хірургічного лікування травми хребта ухвалює нейрохірург після встановлення діагнозу. Протипоказом до проведення операції є лише важкий стан пацієнта та наявність інших травм, які загрожують його життю (пошкодження внутрішніх органів, кровотеча). У такому разі спочатку проводять екстрені хірургічні втручання для стабілізації стану пацієнта.

Як підготуватись до хірургічного лікування травм хребта?

Перший етап підготовки до оперативного лікування травм хребта – консультація нейрохірурга. Потім лікар скеровує пацієнта на стандартне обстеження перед операцією або на додаткову діагностику для уточнення діагнозу. Зазвичай призначають комп’ютерну томографію (КТ), магнітно-резонансну томографію (МРТ), а також рентгенографію хребта з функціональними пробами. Якщо травма хребта супроводжується зміщенням хребців, то перед операцією проводиться закрита репозиція — усунення зміщення хребців шляхом встановлення системи скелетного витягування.

Етапи хірургічного лікування травм хребта

Етапи проведення операції при травмі хребта розрізняються залежно від її виду. Приблизний алгоритм хірургічного лікування ускладненої травми хребта виглядає так:

  • Загальна анестезія.
  • Обробка операційної ділянки антисептиком.
  • Створення доступу до ділянки пошкодженого хребта.
  • Усунення стиснення спинного мозку та нервових структур (декомпресія).
  • Відкрита репозиція зміщених хребців (при неможливості проведення репозиції закритим способом).
  • Стабілізація пошкодженого сегмента хребта.
  • Накладення швів.

Ця послідовність може змінюватися залежно від конкретної ситуації.

Для лікування неускладнених компресійних переломів застосовується малоінвазивне втручання – вертебропластика. Через прокол у шкірі в тіло зламаного хребця вводиться кістковий цемент. Через 15 хвилин він твердне, повертаючи хребцю міцність. Через 1-3 години після вертебропластики пацієнт може йти додому. Після складних операцій на хребті він знаходиться в палаті під наглядом медперсоналу протягом декількох днів.

Результат операції на хребті

На наступний день після операції з приводу травми хребта пацієнт може очікувати на повне зникнення болю або він буде ледь відчутним. Якщо хірургічне втручання було виконано вчасно, то зменшуються прояви неврологічних порушень (частково або повністю). Результатом операції зі стабілізації хребта є його зміцнення, запобігання подальшій деформації, а також усунення болю.

Реабілітація після хірургічного лікування травм хребта

Тривалість відновлення після хірургічного лікування травм хребта в кожному випадку визначається індивідуально. Пацієнтам, у яких після операції зберігаються неврологічні порушення (м’язова слабкість або параліч кінцівок, оніміння шкіри, затримка або нетримання сечі та інші порушення функції тазових органів), необхідно пройти курс реабілітації. Він може тривати від одного до декількох місяців.

Що буде якщо не оперувати травми хребта?

Якщо внаслідок травми хребта сталося пошкодження або повний фізіологічний розрив спинного мозку, то операцію потрібно зробити протягом найближчих 24-х годин. В іншому разі настануть незворотні зміни спинного мозку, що призведе до втрати його функції назавжди. Надалі можна буде виконати операцію зі стабілізації хребта (якщо це необхідно), але людина залишиться паралізованою на все життя. Тому при підозрі на перелом хребта не можна втрачати час – необхідно відразу викликати швидку допомогу (телефон Швидкої допомоги Odrex — 9000).

Записатись на консультацію можна через мобільний додаток, через форму на сайті або за номерами: +38 (048) 730-00- 30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.