Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!
В цьому розділі можуть зустрічатись відверті сцени, зображення ран і хірургічних операцій. Вразливим людям рекомендуємо утриматись від перегляду.

Інтенсивна терапія: як лікують пацієнтів з важкими випадками пневмонії

Розпізнати пневмонію по перших симптомів буває досить складно: вони не завжди типові і схожі при різних хворобах дихальних шляхів, тому спочатку пневмонію легко сплутати з іншим захворюванням. Сплутати можуть багато. Наприклад, один з наших пацієнтів п’ять днів лікувався вдома від застуди: чоловіка мучила висока лихоманка з підйомом температури до 39,6, сухий кашель, задишка, що наростає слабкість. За призначенням сімейного лікаря він приймав удома анальгетики та антипіретики, антибіотики, муколітики, але стан продовжував погіршуватися — і в кінці-кінців довелося викликати швидку.

Чоловік потрапив до відділення інтенсивної терапії Odrex у край важкому стані: з септичним шоком, важкої дихальної та серцево-судинною недостатністю, порушенням згортання крові і септичним ураженням головного мозку *.

Команда, яка займалася лікуванням пацієнта — це лікарі-реаніматологи В’ячеслав Цалко, Олександр Максименко, Олександр Степашко, Ірина Балака, Яна Подгорна, Катерина Лотощенко, Катерина Кушнір, Микола Беляков, Ігорь Йовенко, медсестри і молодші сестри.

Робота у реанімації — завжди командна. Реаніматологи працюють позмінно, і кожен лікар, приходячи на зміну, повинен враховувати величезну кількість показників життєдіяльності пацієнта, постійно вимірюючи їх і безперервно коректуючи життєво небезпечні порушення. Кожен реаніматолог повинен оцінювати, наскільки ефективно працюють лікарські препарати — а їх іноді потрібно безліч — у кожного конкретного больного. При необхідності реаніматолог проводить протезування (механічне або фармакологічне заміщення) порушених функцій дихальної, серцево-судинної та інших систем організму.

Це колосальна кількість інформації, яку потрібно не просто тримати в голові, але і вміти швидко реагувати і приймати рішення на її основі.

Чоловікові (досить молодому, до речі, — йому на цей момент було трохи більше 40) призначили інтенсивну терапію відповідно до сучасних міжнародних протоколів і рекомендаціями: противірусну терапію, антибактеріальну терапію в емпіричному режимі, а потім — прицільну терапію, згідно даних бактеріологічних посівів.

Команді реаніматологів довелося інтубувати пацієнта і почати штучну вентиляцію легенів з індивідуальним підбором відповідних режимів механічного дихання — з цього моменту грудна клітка піднімалася в такт роботи апарату ШВЛ. Цей такт збережеться надовго — цілих 38 днів і ночей. Для тривалої вентиляції легенів пацієнта провели трахеостомию — тобто зробили штучний отвір в трахеї **.

Тим часом через сепсис у пацієнта розвивалося гостре пошкодження нирок. Щоб замістити функцію виснажених нирок, нефрології Odrex треба було провести 30 сеансів гемодіалізу.

І чоловік з усім впорався. З важко протікаючим грипом (А) H1N1, пневмонією, респіраторним дистрес-синдром, сепсисом і септичним шоком, недостатністю чи не всіх органів і систем: дихальної, серцево-судинної, ниркової, печінкової, церебральної. Він знову зміг повноцінно дихати і жити.

Але реанімація все одно залишається травмуючим досвідом. Як для фізичного стану людини, так і для емоційного — тому ми проводимо психологічну реабілітацію. І реабілітацією, і фізіотерапією ми займаємося прямо на місці, в клініці — пацієнту та його рідним не потрібно в розгубленості шукати, де закінчити лікування і відновлення після важкої хвороби.

Лікування було довгим і складним — як для пацієнта і його сім’ї, так і для команди Odrex, але загальні старання були винагороджені — через 55 днів з моменту госпіталізації чоловік зміг повернутися додому — самостійно, без задишки, пішки.

* Дихальна і серцево-судинна недостатність. АТ = 80/40. ЧД = 40. SPO2 64% / FIO2 60%. Респіраторний ацидоз. РАСO2 = 56. РаO2 = 41. РН = 7.1. ВЕ-12. Респіраторний коефіцієнт = 68. високі маркери сепсису: прокальцитонін — 30 нг / мл, с-реактивний білок — 270 мг / л, лейкопенія, «паличкоядерних зрушення» — до 25%. клініко-лабораторні ознаки ниркової і печінковою дисфункції, коагулопатія, енцефалопатія.
** Штучна вентиляція вимагала застосування режимів з високим ПДКВ (до 20) і fio2 до 80%.