Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Міжнародний день здоров’я вуха і слуху: гострий середній отит

3 березня відмічають Міжнародний день здоров’я вуха і слуху. До цього дня ми попросили отоларинголога Аліну Друмову розповісти про гострий середній отит — тому що це не тільки один з найпоширеніших приводів для звернення до ЛОР-лікаря, але й одна з найчастіших причин призначення антибактеріальних препаратів.

Тепер, на щастя, все частіше говорять про небезпеку надмірного і невиправданого використання антибіотиків. Але й проблема антибіотикорезистентності постає все гостріше, і тому нам потрібно бути ще уважнішими при прийомі антибактеріальних препаратів. Цього року Центр громадського здоров’я МОЗ приєднався до ініціативи World Health Organization по боротьбі зі стійкістю до антибіотиків. 2020 рік — це рік боротьби з антибіотикорезистентністю.

Гострий середній отит — одна з найпоширеніших причин призначення антибіотиків у дитячому віці

Батьки знають гострий середній отит як ускладнення ГРВІ та грипу. Але що саме ховається під цим діагнозом? Гострий середній отит — це гостре запалення слизової оболонки середнього вуха, зазвичай — інфекційної природи: вірусної, бактеріальної або вірусно-бактеріальної. Як правило, запалення переходить у вухо з носоглотки через слухову трубу. Набагато рідше причиною гострого отиту стають травми (наприклад, розрив барабанної перетинки), або гематогенний шлях передачі.

Частими специфічними симптомами є гострий біль у вусі, зниження слуху, рідше гній Також гострий середній отит може супроводжуватися і загальними симптомами: підвищеною температурою, слабкістю і млявістю, неспокійним сном, безсонням, втратою апетиту. Через те, що в дитячому віці скарги не завжди точні і специфічні, то причину плачу і неспокою батькам дуже складно зрозуміти. Важливо, щоб діагностикою займався досвідчений фахівець, а сучасне ендоскопічне обладнання допоможе точно і якісно візуалізувати ЛОР-органи для визначення стадії розвитку запального процесу і проведення необхідних лікувальних заходів.

Що можна зробити для профілактики отиту?

Звернути увагу на провокуючі фактори у дорослих:

  • хронічні захворювання порожнини носа і навколоносових пазух, що призводять до порушення носового дихання і хронічного інфікування носоглотки;

та у дітей:

  • відсутність грудного вигодовування,
  • зригування у новонароджених,
  • особливо схильні до ризику гострого середнього отиту діти до двох років, а також ті, хто постійно знаходиться в дитячих колективах — тому рекомендована своєчасна вакцинація.
  • тривалий вплив тютюнового диму.

В одних випадках перебіг гострого отиту легкий, в інших — важкий і затяжний з переходом в хронічну форму: хронічний гнійний середній отит, адгезивний отит. Тут вирішальну роль грає адекватність і своєчасність проведеного лікування.

Коли приймати антибіотик — і чи потрібен він взагалі?

Перше і найголовніше: необхідність прийому антибактеріальних препаратів визначає лікар, і вона залежить від ступеня і тривалості симптомів, віку пацієнта та характеру змін барабанної перетинки при її візуалізації. Первинне завдання лікаря — зняти больовий синдром!

Ми керуємося рекомендаціями Державного експертного центру МОЗ України, Американської академії педіатрії та Американської академії сімейних лікарів. При відсутності загрозливих симптомів (вік до півроку, двобічне ураження у віці до 23 місяців, оторея, різке випинання барабанної перетинки, температура тіла вище 39°C, блювота, інші ускладнення) пацієнтам старше 6 місяців призначають системно і місцево нестероїдні протизапальні препарати і приймають тактику «уважного вичікування» протягом 48-72 годин. І тільки при наростанні симптоматики або відсутності позитивної динаміки приймається рішення про антибіотикотерапію.

Тільки така тактика ведення пацієнта з гострим середнім отитом, заснована на міжнародних рекомендаціях, буде раціональною, особливо при необхідності боротьби з глобальною проблемою антибіотикорезистентності.

Записатися на прийом до отоларинголога Аліні Миколаївні Друмової ви можете по телефону +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.