Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Movember — місяць боротьби з раком простати: все, що ви хотіли знати про цю хворобу, але соромилися запитати

Рак передміхурової залози — злоякісне новоутворення в тканинах простати. Підступність цієї хвороби в тому, що рак може розвиватися протягом багатьох років і не проявляти себе, але агресивно метастазувати в інші органи. Про профілактику захворювань консультує уролог Денис Альошин.

Хто має насторожитися

На жаль, медицина ще не дає відповіді на те, як повністю вберегти себе від раку простати. Є кілька факторів ризику, але який з них призводить до того, що клітина передміхурової залози стає злоякісною, — до кінця не відомо:

  • вік старше 50 років: зміна гормонального фону може стати причиною раку;
  • вазектомія: проведення стерилізації збільшує ймовірність захворіти;
  • робота, що пов’язана з впливом хімічного елемента — кадмію;
  • надмірне вживання шкідливої ​​їжі, незбалансоване харчування, вживання алкоголю, наркотиків і куріння.

Понад 80% раку простати діагностується у чоловіків у віці 65 років і старше, але не варто стверджувати, що це хвороба літніх чоловіків. Все частіше хворобу знаходять і у чоловіків до 40 років. Це пов’язано зі змінами або порушеннями гормонального фону в цьому віці.

Пухлина може не проявляти себе 10, а то і 30 років, тому виявляють хворобу найчастіше вже в пізньому віці, а іноді і на останній стадії, коли симптоми вже проявилися.

Велика частина симптомів пов’язана з процесом сечовипускання: нетримання, слабкий струмінь, часті походи в туалет при цьому чоловіка турбує відчуття неповного випорожнення сечового міхура. Іноді похід в туалет може супроводжуватися болем і згустками крові як в сечі, так і в спермі. Пацієнтів також може турбувати біль у тазовій кістці або в хребті. У цьому випадку біль сигналізує про те, що метастази вже знаходяться в цій області.

Як не допустити рак до стану, в якому він не лікується

Чоловікам після 40 радять проходити профілактичні огляди в уролога як мінімум раз на рік. Це дозволить виявити захворювання на ранній стадії і сприяє ефективному лікуванню.

Якщо симптоми вказують на наявність хвороби необхідно пройти діагностику. Для початку необхідно здати загальний аналіз крові на ПСА (простатспецифічний антиген), який є онкомаркером раку передміхурової залози. Підвищений результат може свідчити про наявність раку.

Після цього лікар проводить пальцеве ректальне дослідження. Під час цієї процедури можна виявити щільні ділянки, затвердіння, вузлики, які можуть вказувати на проблему. Є й інші методи діагностування раку простати:

  • УЗД ректальним датчиком. Випромінювання показує щільність органів і показує відхилення;
  • Імуногістохімічна методика — дослідження тканин під мікроскопом, перевіряючи різні ділянки органу за допомогою маркованих антитіл;
  • Біохімічний аналіз крові на лактатдегідрогенази — дослідження внутрішньоклітинного ферменту. Підвищений результат вказує на наявність пухлини;
  • Біопсія простати дозволяє дізнатися наскільки агресивний рак на даний момент. Після підтвердження діагнозу біопсією можна відразу приступати до лікування. Але у цієї процедури є ряд недоліків, серед яких біль, дискомфорт і варіант хибнопозитивних результатів.

Існує міф, що біопсія може сприяти поширенню раку, але це неправда. Ця процедура схвалена світовими фахівцями і абсолютно нешкідлива, при цьому дозволяє максимально точно виявити характер хвороби.

Ускладнення, про які слід знати

Підступність раку простати — в тяжких ускладненнях, які позначаються на інших органах. Рак може пошириться в кістки, сечовий міхур, кишківник і лімфовузли. Також рак простати може спровокувати анемію і гіперкальціємію. При анемії рівень гемоглобіну в крові знижується і людина відчуває сильну втому, задишку і блідість. А ось гіперкальціємія супроводжується підвищеною стомлюваністю, втратою апетиту, відчуттям спраги, відчуттям необхідності сечовипускання, нудотою, блювотою і запором.

Не варто забувати і про психологічний стан. Деякі з нас важко переносять постановку діагнозу, стають на бік заперечення, придушують свої емоції і бояться говорити про діагноз. Чоловіків лякає імпотенція, як один з варіантів ускладнень. Це часто асоціюється з втратою «мужності» і є одним з найбільш небезпечних ускладнень.

Переваги урологічного напрямку Odrex

Лікар допоможе підібрати метод лікування залежно від поширення пухлини. У Медичному домі Odrex пропонують лікування гормональною терапією або за допомогою хірургічної операції.

Гормонотерапія — це тривалий варіант лікування, найчастіше його використовують люди похилого віку. В цьому випадку препарати дозволяють зняти больовий синдром і напругу при сечовипусканні. Є два види препаратів: одні імітують гормони та знижують рівень тестостерону, а інші блокують вплив гормонів на ракові клітини.

Є кілька видів хірургічного втручання. Але їх можна використовувати тільки в тому випадку, коли рак ще не поширився за межі залози. У разі лікування методом відкритої простатектомії пацієнту необхідно близько двох тижнів перебувати в стаціонарі. На цей час хворому встановлюю катетер, по якому повинна проходити сеча. Його необхідно промивати антисептиком, щоб не допустити інфекцій або кровотеч.

У разі проведення лапароскопічної операції з видалення простати тривала госпіталізація не потрібна. Пацієнт відновлюється протягом декількох днів.

Детальніше про порівняння відкритої та лапароскопічної операцій — в наших кейсах.

У деяких випадках приймають рішення про орхіектомії — операції з видалення яєчок. Це варіант лікування прогресивного раку, тому що з видаленням яєчок, перестають вироблятися андрогени. Це допомагає зупинити поширення хвороби.

Щорічно близько 300 тисяч чоловіків відрощують вуса в листопаді, щоб привернути увагу до хвороби

Ця акція триває весь листопад і відома під назвами Movember, Вусопад або Усябрь. Чоловіки, на підтримку хворих на рак простати, протягом усього місяця відрощують вуса і при цьому жертвують, зекономлені від гоління, гроші в фонд на дослідження для боротьби з цим видом онкології. По всьому світу це робить понад 300 тисяч чоловіків.

А почалося все з жарту і фрази «мужик ти чи не мужик». Двоє австралійців хотіли повернути в моду вуса як символ мужності. Таким чином вони привернули увагу громадськості до проблеми раку простати. У світі рак простати знаходиться в трійці онкологічних захворювань з летальним результатом.

При виявленні раку на початкових стадіях, вилікуватися можна в 99% випадків. Тому сильній половині необхідно ретельніше стежити за своїм здоров’ям, звертати увагу на очевидні ознаки захворювань, не має значення які. Для профілактики раку необхідно вести здоровий спосіб життя: займатися спортом, правильно харчуватися, кинути палити і не варто забувати про відвідування лікаря. Від цього захворювання не застрахований жоден чоловік, але важливо знати, що профілактика не марна.

Проходьте профілактичні огляди вчасно! Записати на консультацію можна за телефоном +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.