Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Поліомієліт. Чому відмовлятись від вакцинації небезпечно для життя?

Поліомієліт – інфекційне захворювання вірусної природи. Вакцинація від нього в Україні є обов’язковою, але багато хто з батьків все ж сумнівається: щепити дитину чи ні? Сімейна лікарка Ганна Любінська зібрала факти, які, можливо, розставлять в цьому питанні всі крапки над «і».

Як проявляється поліомієліт?

В більшості випадків поліо починає розвиватись безсимптомно. Це значно ускладнює ситуацію: по-перше, втрачається час, і хвороба не діагностується вчасно, по-друге, в цей період заражена людина розповсюджує вірус і ставить під загрозу здоров’я тих, хто поруч (але для вакцинованих такий контакт є безпечним).

В інших випадках поліомієліт на першому етапі проявляє себе такими симптомами:

  • підвищена температура,
  • швидка втомлюваність,
  • головний біль, біль в кінцівках,
  • ригідність м’язів шиї,
  • нудота та блювота.

Нічого не нагадує? Так, це ті самі симптоми, що ми спостерігаємо при ГРВІ. Тож одразу зрозуміти, що це не грип, а дещо серйозніше, досить важко. За деякий час вірус, який до того розвивався в кишківнику, може переходити і вражати центральну нервову систему, насамперед спинний мозок. І ось вже тут поліо показує свої специфічні симптоми – у пацієнта можуть з’являтись важкі паралічі з деформацією кінцівок.

Ускладнення, спричинені поліомієлітом

Ускладнення, які викликає поліомієліт, призводять до інвалідізації. У деяких особливо важких випадках поліомієліт викликає параліч дихальних м’язів або смерть. Найбільш уразливими до вірусу є дошкільнята та діти раннього шкільного віку.

Профілактика поліомієліту

Лікування від захворювання не існує. Єдиним методом захисту є вакцинація.

Існує 2 види вакцини від поліомієліту: IPV та OPV.

IPV – інактивована вакцина, яка містить суміш інактивованих поліовірусів 1, 2 та 3 та вводиться у вигляді ін’єкцій. IPV є компонентом комбінованих вакцин проти дифтерії, правця та коклюшу, та навіть в комбінації з вакциною проти гепатиту В та гемофільної палички.

OPV – жива оральна поліомієлітна вакцина, яка використовується у вигляді оральних крапель.

IPV рекомендують вакцинувати в 2 та 4 місяці життя, надалі МОЗ рекомендує вакцинуватися OPV з 6 місячного віку (6,18 міс,6 та 14 років).

Що робити, якщо не щепились за календарем?

Дорослих, які не отримали щеплення в дитинстві, вакцинують, якщо вони належать до групи ризику: медики та працівники лабораторій, які мають контакт із зразками хвороби, люди, які подорожують в країни, де фіксували спалахи поліо тощо.

Обидва види вакцин є в Медичному домі Odrex. Щеплення є безплатним.

Записатись на консультацію Ганни Анатоліївни або подати заявку на укладання декларації з нею можна через форму на сайті, за допомогою мобільного додатку або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.