Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

ТОП-6 актуальних питань про зайву вагу. Відповідають експерти

На жаль, в нашій країні, та й не тільки, ожиріння найчастіше сприймається, як косметичний дефект, а не досить серйозне хронічне захворювання. На питання про проблеми, пов’язані із зайвою вагою, відповідає 6 фахівців з різних сфер медицини.

Чому ожиріння — серйозна проблема?

На питання відповідає Венгер Ярослава Іванівна, сімейний лікар Медичного будинку Odrex, асистент кафедри сімейної медицини та загальної практики ОНМедУ, кандидат медичних наук.

 

На жаль, в нашій країні, та й не тільки, ожиріння найчастіше сприймається, як косметичний дефект, а не досить серйозне хронічне захворювання. Навіть існує тенденція того, що такі пацієнти все менше асоціюють себе із зайвою вагою. Їм здається, що це всього лише невелика повнота, яка не може призвести до серйозних наслідків. На жаль, це не так: відомо понад 200 захворювань, які супроводжують ожиріння. І я вам скажу, немає в принципі жодної системи в організмі, жодного органу, який не буде залучений в процес, який не буде вражений внаслідок ожиріння.

Пацієнти часто заглядають до сімейних лікарів вже з ускладненнями ожиріння — з цукровим діабетом, з гіпертонічною хворобою, з бронхіальною астмою, з проблемою болю в суглобах і не асоціюють ці проблеми з ожирінням. Все це ускладнюється ще й тим, що не завжди сімейні лікарі на первинній ланці теж асоціюють ці проблеми з ожирінням, не діагностують ожиріння, і відповідно не можуть вибрати правильний алгоритм.

У лікарів первинної ланки тактика управління ожирінням пов’язана з фразою «Вам треба схуднути» або «менше їсти, більше рухатися». Але для наших пацієнтів ця фраза практично ні про що не говорить, так вони і залишаються з цією проблемою. Що ж вважаємо ми? Проблемами ожиріння потрібно займатися на етапі первинної профілактики, і починати це потрібно в дитячому віці, тому що більшість пацієнтів з зайвою вагою мали його ще далеко в дитинстві.

Як стежити за харчуванням людей із зайвою вагою і тим, хто хоче його уникнути?

На питання відповідає Самойленко Наталія Олександрівна, дієтолог-ендокринолог, автор книг «Їж, пий, худні», «Що в тарілці», експерт тв-програм на 1+1 і СТБ.

 

Правила здорового харчування широко відомі, але якщо ми працюємо з якимись проблемними моментами, пов’язаними зі здоров’ям, з метаболічним синдромом, то дуже важливим є режим харчування. Багато людей цю ​​інформацію пропускають повз вуха, але насправді це — базова техніка в дієтології. Важливо привчити себе до певних рамок в їжі. Має значення, скільки ми з’їли, коли ми з’їли. Крім ось такої ритміки харчування дуже важливо навчитися правильно користуватися здоровою їжею. Всі ми з вами знаємо, що корисно їсти овочі, зелень, м’ясо, рибу, яйця. Але, як показує практика, далеко не всі люди розуміють, як правильно цими продуктами користуватися — наприклад, що краще їсти на сніданок, а що краще їсти на вечерю.

Для багатьох пацієнтів із зайвою вагою або з метаболічним синдромом, вінегрет, з’їдений під час сніданку і під час вечері — це два різних вінегрету з точки зору впливу на обмінні процеси. Тому дуже важливо, щоб всі здорові продукти були грамотно структуровані в раціоні і правильно розподілені протягом дня. Кількість прийомів їжі залежить від рівня інсуліну. Тобто якщо у людини інсулін вище десяти, то рекомендована кратність 3 — стандартно сніданок, обід і вечеря, з абсолютно чистими інтервалами між їжею. Розмір порцій при цьому досить виразний — близько 300-350 грам.

Дуже важливо, щоб після прийому їжі ви мали паузу близько 5-6 годин, для того, щоб інсулін, який піднімається у відповідь на їжу, встигав спуститися до вихідної точки. Це дозволяє не тільки чудово працювати з вагою, але і коректувати інсулінорезистентність. Такі прості речі допомагають уникнути серйозних захворювань.

Як ожиріння впливає на сон?

На питання відповідає Погорецький Юрій Нестерович, головний лікар «УкрТелеМед», сомнолог, кардіолог, Президент асоціації медицини сну.

 

Зайва вага дуже негативно позначається на якості сну. Більшість пацієнтів з ожирінням мають синдром обструктивного апное сну, а це дуже підступний синдром, який може призвести до інсультів, інфарктів і летальних наслідків. З іншого боку, доведено, що апное — зупинки дихання уві сні — тягнуть за собою гіпоксії, які є фактором ризику надмірної ваги.

У моїй практиці зустрічалися пацієнти, які, нормализувавши свій сон, дихання і спосіб життя в цілому, запровадивши в своє життя елементи культури сну, скинули значну вагу — до 120 кг. І в той же час, я гаряче підтримую Odrex. Це одна з перший клінік, яка запровадила замкнутий цикл, протокол роботи з пацієнтами, які страждають від порушень сну.

Згідно з європейськими і американським рекомендаціям, перш ніж лікувати ожиріння хірургічним шляхом, необхідно провести діагностику порушень сну і наступні процедури. Наприклад, в Odrex при підготовці одного з перших їхніх пацієнтів з ожирінням, тому провели СІПАП-терапію, завдяки якій у пацієнта пройшли набряки, стабілізувався стан і пішла частина надмірної ваги.

Як відрізняється боротьба з ожирінням в різних країнах?

На питання відповідає Роберт Рутледж, хірург в центрі лапароскопічного лікування ожиріння, автор методики Mini-Gastric Bypass (Лас-Вегас, Невада, США).

 

На жаль, ця хвороба схожа для різних країн. Вона однаково смертоносна. Ми повинні поважати один одного в однаковій мірі, судити скоріше за якісними характеристиками, ніж за зовнішнім виглядом. Але, на жаль, багато хто оцінює в більшій мірі зовнішність.
Схильність до зайвої ваги — тенденція, характерна не тільки для Америки, але і для Європи і Східної Азії. Ситуація погіршується. У вашій країні недавня статистика показує, що 8% відсотків від усього населення страждають на діабет. Скоро показник досягне 10%. Вартість догляду за хворими на діабет може становити кілька тисяч доларів на рік. І уявіть, що 10% населення потребують такого догляду. Це дійсно дуже жахлива проблема. І сумно, що дуже однакова повсюдно всюди.

Сумно, що в Індії, де я часто працюю, люди постійно борються за те, щоб не називатися третім світом. Жителі цієї країни дотримуються особливого харчування і вже досягли певної якості життя. Але в Індії влаштувалися американські продуктові компанії і це дуже позначається на здоров’я населення. Я оперував в Індії, Пакистані та інших місцях, де люди стикалися з крайньою убогістю. Вони борються. Тоді як ваш госпіталь відповідає найкращим лікарням світу, які я коли-небудь бачив.

Існує думка, що замість того, щоб розглядати ожиріння як хворобу, її відносять до деяких недоліків людського характеру. Іншими словами, замість того, щоб говорити «давайте допоможемо вам», лікарі кажуть «ви слабкі, вам не вистачає сили волі, щоб схуднути і стати більш здоровими». І хтось вважає, що ми не повинні відповідати за цих людей, тому як вони самі добровільно шкодять собі. І по всьому світу турбота про людей з ожирінням і відрахування в загальну казну охорони здоров’я країни — дуже проблематична тема, але дуже важлива.

Якщо не вкладатися в боротьбу з ожирінням, то хвороби, йому супутні, стануть все більше і більше посилюватися, більш грізним стане діабет, з’являться серцеві захворювання і інші проблеми. Тому тема ожиріння — дуже складна.

Як пацієнти вирішуються на баріатричну операцію — і чи завжди одного рішення пацієнта достатньо?

На питання відповідає Андре Трудніков, завідувач Центром загальної та онкологічної хірургії Східної центральної лікарні (Таллінн, Естонія).

 

Зазвичай пацієнти не приходять до мене на прийом з сумнівами — оперуватися чи ні.
Це рішення вже дозріло у них вдома — вони проконсультувалися зі своїми сімейними лікарями, родичами, зі знайомими, які вже були на операції. Тож вони приходять вже з готовим рішенням. Нам потрібно тільки визначити, чи підходять вони на операцію чи ні. Ми пояснюємо своїм пацієнтам, в перспективі десяти років операція набагато безпечніше і спокійніше, ніж жити з ожирінням і сподіватися, що все буде нормально.

Є й такі пацієнти, яким ми відмовляємо в операції. Основна причина відмови — ризик операції не повинен перевищувати те хороше, що вони можуть отримати від операції. І друга причина — якщо хворий не в змозі зрозуміти, в чому полягає принцип операції, яку ми проводимо.

Що відбувається з організмом після того, як людина скинула значну надмірну вагу?

На питання відповідає Домінік Л. Фейнендеген, фахівець з реконструктивної та естетичної хірургії (Цюріх, Швейцарія).

 

Коли пацієнти втрачають до 90 кг ваги, їх турбують обвислі шкірні складки — це не тільки питання естетики, але і стану здоров’я. У цих складках збирається інфекція, подібне явище часом супроводжується больовим синдромом. Багато хто віддає перевагу абдомінопластиці — відновленню здорових пропорцій живота. Я проводжу таким пацієнтам також горизонтальну і вертикальну підтяжки, ліфтинг рук, навіть фейсліфтінг — після схуднення обличчя також втрачає свою пружність і потребує корекції. Більшу частину моєї діяльності займає якраз пластика після баріатрії. Моя позиція така: перед операцією я повинен простежити за тим, щоб ці хворі знизили рівень цукру в крові, кинули палити або по можливості вирішили інші проблеми зі здоров’ям, наприклад, з серцем. Пацієнта слід оперувати виключно в його доброму стані.

Прооперований починає інакше сприймати себе. Може надіти гарний одяг, зробити собі макіяж. У людей з’являються нові сили і ресурси. Зростає усвідомленість. Пластика після баріатрії знижує ризики рецидиву ожиріння. Як свідчать дані Союзу пластичних хірургів V.P. Patients, пацієнти після пластики залишаються в своїй стабільній, зниженій вазі. І ніколи не повертаються до колишніх розмірів — в своїй практиці я не зустрічав когось, хто б знову набрав вагу після пластики.

Записатися на прийом до сімейного лікаря або баріатричного хірурга можна по телефону +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.