Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Артроз

Артроз або ж остеоартроз — це хронічне захворювання у суглобах, що призводить до руйнування хряща та деформації кістки.

Думка, що хвороби суглобів є лише у літніх людей, помилкова. Артроз виникає через зношування хрящу, а на це впливають різні причини:

  • травми, вивихи, удари, розриви зв’язок;
  • вік, запалення, переохолодження;
  • часті застуди або інфекційні та аутоімунні захворювання.

Артроз суглобів може знаходитися в різних, частіше всього великих, суглобах: колінному, кульшовому, плечовому. Ігнорування хвороби призведе до того, що суглоб повністю перестане функціонувати. Небезпека хвороби у тому, що вона може прогресувати роками та не проявляти себе.

У літньому віці остеоартроз виникає найчастіше у жінок. Точні причини захворювання медики поки що не можуть назвати, але сьогодні можна говорити про певні фактори ризику, а знати про них корисно кожному:

  • спадковість;
  • наявність зайвої ваги або ожиріння;
  • старість;
  • робота, що пов’язана з  навантаженнями на скелет;
  • суглобові травми;
  • гормональний дисбаланс.

Як бачите, від артрозів, справді ніхто не захищений, тому так важливо знати як і коли хвороба прогресує.

Симптоми артрозу

Основною характерною ознакою є гострий біль у суглобі. Найчастіше він проявляється під час рухів, навантажень та в нічний час. З кожною стадією біль збільшується та все частіше проявляється. Позбутися його можливо лише тимчасово, якщо знайти комфортне положення.

Крім того, під час артрозу суглоби хрустять, але звук відрізняється від звичайного потьохкування, він більш грубий і сухий. Звук виникає через руйнування хрящового прошарку і тертя кісток один з одним. Чим більше ви затягуєте з лікуванням суглоба, тим менш рухливим він стає.

Зменшення рухливості та скутість у руках. З кожною стадією амплітуда рухів зменшується, затягнувши з лікуванням можна повністю знерухомити хворий суглоб.

На деформуючий артроз вказує і зміна зовнішнього вигляду. Суглоб візуально змінює своє положення, але може не опухати. Якщо помітили це, потрібно якомога швидше звернутися до лікаря.

Види остеоартрозів суглобів

Залежно від причини захворювання виділяють первинний і вторинний остеоартроз. Первинний остеоартроз виникає без зрозумілих на те причин, а ось вторинний виникає через різні травми, запалення і захворювання. Також остеоартроз розділяють за місцем його виникнення:

  • генералізований остеоартроз — виникає у всіх суглобах;
  • остеоартроз хребта охоплює шийний і поперековий відділи;
  • остеоартроз кульшового суглоба проявляється болем у зоні стегна і паху, при цьому кісткова тканина починає атрофуватися;
  • остеоартроз колінного суглоба з’являється найчастіше через травму коліна і призводить до деформації суглоба;
  • остеоартроз ліктьового суглоба супроводжується труднощами згинання в області ліктя і в ураженому місці відчувається поколювання;
  • остеоартроз плечового суглоба блокує можливість підняти руку і з часом плече стає нерухомим, найчастіше виникає через травму або вивих суглоба;
  • остеоартроз кистей рук з’являється у жінок вже в період менопаузи і проявляється опухлістю рук.

Варто знати, що існує ураження відразу декількох суглобів одночасно. Ця важка форма захворювання називається поліартроз. Найчастіше він виникає у людей похилого віку і розвивається на тлі ендокринних і метаболічних порушень.

При цьому і біль буває різний:

  • стартовий триває близько 15-20 хвилин і виникає, коли людина починає рухатися після стану спокою;
  • механічний проявляється тільки під час навантажень, а зникає в стані спокою;
  • блокадний виникає рідко і на певний час позбавляє суглоба рухливості через защемлення волокон у хрящі.

Історія пацієнтки ортопеда-травматолога Василя Фізора

Крім того, у остеоартрозів є ступені захворювання

  1. Під час 1-го ступеня артрозу людина відчуває біль у стані спокою і при навантаженнях, суглоб стає трохи обмежений у рухах. Захворювання ускладнює будь-яку діяльність, але не перешкоджає їй.
  2. На 2 ступені біль вже посилюється і під час рухів чути хрускіт кісток, а рухливість суглоба обмежена.
  3. На 3 ступені хрящова тканина вже зносилася, рухливість ноги порушена, біль не припиняється і людина змушена пересуватися з допоміжними засобами.

Діагностика артрозу в Медичному домі Odrex

Для початку потрібно провести діагностику. Щоб визначити стан суглобів, проводять рентген. Результати дають загальні дані про стан суглоба і можливість поставити діагноз, для більш точного дослідження потрібно робити УЗД, комп’ютерну томографію або магнітно-резонансну томографію суглоба. Результати допоможуть визначити подальші дії.

Лікування артрозу може бути як консервативним, так і оперативним.

Консервативне лікування артрозу

На ранніх стадіях  артрозу застосовують консервативне лікування. У більшості варіантів лікар призначає:

  • протизапальні препарати,
  • стероїдні гормони, що продукуються корою наднирників,
    препарати гіалуронової кислоти,
  • плазму насичену тромбоцитами.

Ліки усувають симптоми, а після вже можна займатися фізіотерапією або ЛФК, щоб відновити рухливість суглоба.

Хірургічне лікування остеоартрозу

Якщо ж медикаменти не допомагають лікувати симптоми, необхідно хірургічне лікування остеоартрозу. Сучасна ортопедія передбачає кілька видів оперативного лікування.

У запущених випадках потрібно робити ендопротезування суглоба. Ця операція передбачає радикальне втручання: хворі компоненти суглоба замінюють імплантами. Установка протезу дозволяє повністю відновити рухову функцію у пацієнта і прибрати джерело болю.

Не варто боятися операції, вже відразу після неї пацієнт може стояти на своїх ногах, а відновлення триває від 4 до 8 тижнів. Далі пацієнту необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря, тоді реабілітація пройде швидше, а післяопераційних ускладнень не буде.

Протези, що використовуються в Медичному домі Odrex, офіційно завезені в Україну і мають сертифікати від виробників. Таким чином ви гарантовано отримаєти якісний протез, що не викличе надалі проблем. Крім цього, у клініці домоглися максимально низьку ціну для таких імплантів.

Профілактика артрозу

Не варто забувати про важливість профілактики цього захворювання. Для неї не обов’язково приймати ліки або вітаміни. Досить вести здоровий спосіб життя. При контролі власної ваги ви зможете запобігти не тільки остеоартроз суглобів, а й багато інших захворювань. Крім цього необхідно займатися спортом, це сприяє формуванню надійного м’язового скелета і знімає частину навантаження з суглобів. Варто формувати собі правильний режим дня, висипатися, стежити за харчуванням, більше гуляти пішки та ходити у зручному взутті.

Відгуки