Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Короткозорість

Короткозорість — це аномалія оптики ока, пов’язана з анатомічною особливістю будови ока, при якій знижується гострота зору в даль.  Третина людей у ​​світі страждає різним ступенем короткозорості. Поширення хвороби у містах значно більше, ніж у сільській місцевості. Жінки страждають на міопію частіше, ніж представники чоловічої статі. У нормі зображення об’єкта, яке сприймається здоровим оком, фокусується на сітківці. 

При короткозорості очне яблуко має деформовану, витягнуту форму – збільшується довжина передньо-задньої осі ока. Через невідповідність оптичної сили ока та його довжини фокус виявляється на деякій відстані перед сітківкою. На сітківку потрапляє спотворений світловий потік, і зображення предметів стають нечіткими, розмитими. Людині доводиться докладати додаткових зусиль, щоб розглянути об’єкти оточуючої обстановки. При короткозорості збільшується зорове напруження, тому це захворювання часто супроводжується підвищеною стомлюваністю та печінням в очах, головними болями.

Факт. Захворювання може проявитися в будь-якому віці, проте в останні десятиліття вік початку захворювання стає дедалі меншим: це учні початкової школи, середніх класів.

Фактори розвитку короткозорості

Нині короткозорість широко розповсюджена насамперед через розвиток різноманітних гаджетів: планшети, телефони, комп’ютери. Велику кількість часу за цими пристроями проводять не лише школярі, а й діти у дитячому садку. Тривале перебування біля монітора вимагає підвищеного навантаження на зір і викликає стомлюваність очей, що, безумовно, провокує розвиток короткозорості.

Слід зазначити, що міопія — це не просто оптичний дефект. Короткозорість із часом погіршує нормальний обмін речовин у склері (зовнішня оболонка ока) та сітківці (внутрішня оболонка очного яблука), що призводить до подальшого погіршення зору, а також може стати причиною крововиливу, відшарування та розриву сітківки ока. У дитячому віці короткозорість виникає через стрімкий ріст організму та неготовність акомодаційного апарату — внутрішньоочних м’язів та кришталика ока до інтенсивних зорових навантажень, з якими стикається підростаюче покоління. Велику роль також відіграє спадковий фактор.

Серед причин короткозорості та прогресування хвороби у дорослих можна виділити:

  • гормональний дисбаланс під час вагітності;
  • різкі фізичні навантаження та підняття тяжких предметів;
  • травми;
  • внутрішні хвороби, перевтома, стреси;
  • неправильне харчування;
  • напружена зорова робота у невідповідних умовах.

Факт. Розрізняють три ступені короткозорості:

  • слабка (до трьох діоптрій);
  • середня (від трьох до шести діоптрій);
  • висока (понад шість діоптрій).

Якщо виявлені симптоми короткозорості, необхідно щороку відвідувати лікаря та робити вимірювання: спостерігати, наскільки прогресують зміни. Якщо короткозорість зростає більш ніж на 1 діоптрію протягом року, то короткозорість вважається прогресуючою.

Діагностика

Для діагностики короткозорості визначається гострота зору без корекції та з коригуючим склом, проводиться УЗД-біометрія ока, яка включає перевірку передньо-заднього розміру ока, товщини кришталика та рогівки. Біометрія ока дозволяє встановити справжній ступінь короткозорості та відстежувати динаміку. Лікар призначає також комп’ютерну рефрактометрію ока, за допомогою якої можна встановити діагноз на ранніх стадіях захворювання.

До стандартної схеми діагностики також входить офтальмоскопія. Цей метод дозволяє лікарю досліджувати очне дно та візуально оцінити стан сітківки, кровоносних судин та зорового нерва. 

Для детального обстеження не лише передньої частини, а й практично всіх структур ока, а також ранньої діагностики очних захворювань, запальних процесів та ушкоджень ока може знадобитися біомікроскопія ока. Таке дослідження, як і інші перераховані методи діагностики, можна провести в клініці Медичного дому Odrex в Одесі.

Лазарева Наталя Анатоліївна, дитячий офтальмолог

Лікування короткозорості

Після встановлення діагнозу проводиться оптична корекція: пацієнту підбираються окуляри або лінзи для постійного або періодичного (тільки для далі) носіння залежно від ступеня короткозорості та інших аномалій будови очей (зокрема, астигматизму). У деяких випадках пацієнтам, особливо дитячого віку, рекомендується апаратне лікування короткозорості. Потрібно зазначити, що курс апаратної терапії очей з періодичністю 1 раз на півроку може бути рекомендований практично всім людям, які страждають на короткозорість.

Факт. Електростимуляція, інфрачервона лазерна та ультразвукова терапія, масажні окуляри покращують живлення тканин і стимулюють кровообіг, знімають стомлення, усувають спазм акомодації. Завдяки цьому підвищується гострота зору, зупиняється прогресуюча короткозорість.

Методи хірургічної корекції

Чимало пацієнтів запитують, як вилікувати короткозорість, щоб не залежати від окулярів і контактних лінз?
Сучасна медицина пропонує різноманітні методики хірургічної корекції короткозорості залежно від ступеня захворювання та індивідуальних показань:

  • кератотомія,
  • лазерна корекція,
  • імплантація інтраокулярної лінзи,
  • лазерний кератомільоз (LASIK).

Вони дозволяють отримати стовідсотковий зір практично через 1-3 дні після операції, не вимагають тривалого перебування у стаціонарі та проходять із мінімальними больовими відчуттями. Метод лікування рекомендує лікар з урахуванням загального стану здоров’я пацієнта, його віку та бажаних результатів операції.

Гаврилюк Микола Вікторович, офтальмохірург

Методи лікування короткозорості в Odrex

У медичному домі доступна високоточна діагностика. На консультації з офтальмологом пацієнт отримує інформацію про поточний стан зору, спираючись на конкретні дані, що дозволяє сформувати прогнози та визначити тактику лікування.

Хірургічна корекція в Odrex, кератотомія або імплантація інтраокулярної лінзи, ефективна, завдяки правильно підібраній тактиці лікування і техніці виконання. Доказовість, досвід та бажання застосовувати сучасні методи команди офтальмологів дозволяють забути про проблему швидко та бачити світ зі стовідсотковою гостротою.

Запитання-відповідь

Скільки часу можна безпечно працювати за комп’ютером у дитячому віці?

Бажано не більше 30 хвилин дивитися на монітор (телевізор або комп’ютер). У проміжках (тривалістю не менше 15 хвилин) потрібно переводити погляд на далекі предмети, вставати з-за комп’ютера, відпочивати, уникати зорової роботи. Обов’язково дотримуватись гігієни зору: стежити за поставою під час будь-якої зорової роботи, мати гарне освітлення робочої поверхні. Для дітей шкільного віку сумарна робота за монітором протягом дня не повинна перевищувати 2 години.

Чи можна вилікувати короткозорість за допомогою вправ?

Регулярне виконання спеціальних вправ при короткозорості сприяє покращенню кровообігу в очах, завдяки цьому покращується приплив кисню до тканин та відновлюється нормальний обмін речовин. Вправи допомагають підтримувати в тонусі м’язи очей. Гімнастика для очей у комплексі з терапевтичними заходами може призупинити прогресування міопії та навіть покращити гостроту зору.

Що таке тест на короткозорість?

Для раннього виявлення порушень із зором можна самостійно перевірити гостроту зору за допомогою тестів на короткозорість, які є на спеціалізованих інтернет-сайтах.
Це стандартна таблиця Сівцева (комбінація літер різного розміру) або таблиця Головіна (з розімкненими кільцями Ландольта), які зазвичай використовують офтальмологи. За дотримання умов проходження (освітленість, правильна відстань до таблиць, контрастність зображення тощо) тести дають досить точні результати. Тести на короткозорість допомагають на початковому етапі виявити розлади зору та вчасно розпочати лікування.

Відгуки