Брадикардія
Брадикардія — це значне зменшення частоти скорочень серця. При цьому стан тиску стає дуже рідким та не перевищує 60, а інколи навіть 30 ударів у хвилину.
Брадикардія не обов’язково є патологією. В деяких випадках це варіант фізіологічної норми. Наприклад, для спортсменів нормальною частотою серцебиття може бути 40-60 ударів у хвилину: серцевий м’яз у них дуже сильний, тренований, та щоб перекачати цей же об’єм крові, йому достатньо скоротитися меншу кількість разів.
Водночас, брадикардія може свідчити й про проблеми серцево-судинної системи (у таких випадках її ще називають брадиаритмією). У більшості випадків від цього страждають літні люди через зміни, що виникають у міокарді у процесі старіння.
Хвилюватися через зниження частоти серцевих скорочень необхідно, якщо це трапляється регулярно та супроводжується неприємними симптомами, а також якщо у людини вже виявлені інші кардіологічні порушення.
Нормальна частота серцевих скорочень
Частота серцебиття у нормі залежить від багатьох факторів: віку, стану організму, супутніх захворювання. Людям з серцевими патологіями потрібно знати свою норму та схему дій при приступах аритмії — про це може розповісти ваш лікар.
В середньому, нормою вважаються такі показники тиску:
- для дітей від 1-го до 12 років: 70-130 ударів у хвилину,
- для дітей старше 12 років та дорослих: 60-100 ударів у хвилину,
- для професійних спортсменів: 40-60 ударів у хвилину.
Причини зменшення частоти скорочень серця
Патологічна брадикардія (брадиаритмія) може розвиватися при таких станах:
- склеротичні зміни міокарда,
- інфаркт міокарда,
- миготлива аритмія (фібриляція передсердь),
- сильне переохолодження,
- внутрішньочерепний тиск (наприклад, при пухлинах, крововиливах чи набряках у мозку),
- менінгіт,
- захворювання ендокринної системи, такі як гіпотиреоз,
- самолікування або передозування деякими медикаментами,
- отруєння алкоголем, нікотином або кардіотоксичними речовинами,
- інфекційні захворювання,
- травми.
Проявлення брадикардії
При брадикардії серце б’ється рідше, через що мозок та інші органи забезпечуються кров’ю недостатньо, отримують менше кисню та поживних речовин. Якщо нестача кровопостачання не надто серйозна, людина може не помічати ніяких незвичних негативних проявлень — лише певну втому, слабкість, сонливість.
Якщо ж тиск падає нижче 40 ударів у хвилину, брадикардія супроводжується такими симптомами:
- запаморочення,
- втрата орієнтації,
- непритомність,
- затримки або перебої у роботі серця,
- біль у серці,
- блідість,
- задишка,
- шум у вухах,
- піт,
- важке дихання.
Такий стан може бути небезпечним, тому при серйозному зниженню ритму необхідно звернутися до лікаря для визначення певного діагнозу.
Перша допомога
Під час приступу брадикардії в першу чергу потрібно порахувати тиск. Для цього потрібно сісти в комфортне положення, заспокоїтися та виміряти тиск на зап’ясті.
Якщо частота серцебиття впала не надто сильно (не нижче 50 ударів у хвилину), покращити самопочуття можна такими способами:
- випити теплий солодкий чай або каву,
- зігрітися: завернутися у ковдру, прикласти грілки, одягтися у теплі речі — особливо утеплити потрібно ноги,
- якщо стан дозволяє, можна енергійно рухатися або виконати декілька вправ — це змусить серце битися швидше.
Якщо у людини спостерігаються симптоми серйозної брадиаритмії, потрібна медична допомога. Швидку потрібно викликати у таких випадках:
- частота серцебиття впала нижче 40-50 ударів у хвилину,
- людина знепритомніла,
- спостерігається сильний біль у серці, а також запаморочення, нудота, блювота, оніміння кінцівок
В цьому випадку потрібно діяти таким чином:
- викликати швидку,
- доки бригада їде, хворого потрібно зігріти можливими способами,
- до приїзду швидкої не можна давати медикаменти, якщо тільки їх не прописав лікар: це може викликати побічні ефекти та ще сильніше посилити патологію, через яку почався приступ.
Приступи брадиаритмії у деяких випадках можуть викликати серцеву недостатність аж до зупинки серця. Тому потрібно обов’язково викликати медиків, самостійно зняти приступ або чекати поки все пройде, може бути небезпечно!
Діагностика та лікування
Зазвичай брадикардія не потребує ніякого лікування — це може бути нормальний фізіологічний стан. Якщо приступи брадикардії повторюються регулярно та супроводжується неприємними симптомами, потрібно обов’язково обстежуватися у кардіолога.
Способи лікування залежать від причин зниження частоти серцевих скорочень. Щоб визначити причину, кардіолог проведе первинний огляд та поспілкується з пацієнтом, назначить ЕКГ та інші необхідні обстеження.
В багатьох випадках брадиаритмія лікується консервативними методами: пацієнту назначають прийом медикаментів з групи антиаритмічних засобів, препарати для нормалізування тиску.
У важких випадках пацієнту може бути показана хірургічна корекція. Основним методом лікування брадиаритмії — є імплантація кардіостимулятора — спеціального приладу, що змушує серцевий м’яз скорочуватися правильно.
У програму кардіостимулятора закладають мінімальну частоту серцевих скорочень, нижче якої прилад не дозволить битися серцю.