Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Карієс

Карієс — це захворювання, причин виникнення якого безліч. Виникає під впливом на емаль зуба патогенних мікроорганізмів, які створюють навколо себе кисле середовище. Хвороба супроводжується деструкцією поверхневого шару емалі та підлягаючих тканин з подальшим утворенням порожнини зуба. 

Карієс зубів: причини та фактори ризику

Вважається, що уникнути карієсу неможливо. Однак можна виключити фактори ризику, тим самим знижуючи можливість розвитку каріозного ураження. До них належать:

  • недотримання особистої гігієни (чищення зубів 2 рази на день щонайменше по 3 хвилини з очищенням усіх поверхонь зуба);
  • вживання води з низьким вмістом фтору;
  • вживання газованих напоїв, у складі яких є ортофосфорна кислота, та їжі з високим вмістом вуглеводів (хлібобулочні вироби, макарони, цукор тощо). Це створює середовище, що сприяє розвитку патогенних мікроорганізмів, які руйнують зубну емаль;
  • ігнорування профілактичних оглядів у стоматолога раз на півроку. Останній пункт особливо важливий, тому що виявити карієс часто може лише фахівець.

У Медичному домі Odrex вам забезпечать повноцінну діагностику та сучасне ефективне лікування зубів за суворого дотримання гігієнічних норм.

Які бувають види карієсу?

Залежно від глибини ураження виділяють такі види карієсу:

  • початковий – легке ураження зуба без пошкодження поверхневого шару емалі. Може розвиватися у вигляді білої або пігментної плями;
  • поверхневий – патологічні зміни у межах емалі;
  • середній – патологічний процес зачіпає емаль та поверхневий шар дентину (тверда тканина зуба, що становить його основну частину);
  • глибокий – руйнування емалі та глибокого шару дентину, що знаходиться у безпосередній близькості до нерва зуба.

Симптоми при розвитку каріозного процесу

На початкових стадіях карієс може не викликати жодного із симптомів. Велику роль відіграє локалізація ураження. Якщо вогнище захворювання знаходиться в пришийковій ділянці, у хворого відзначається підвищена чутливість до торкання зубної щітки, зміни температурного режиму.
Карієс на жувальній стороні зуба найчастіше не викликає дискомфорту у пацієнта.

Пошкодження емалі на бічних поверхнях може проходити без симптомів або з невеликим дискомфортом від застрягання їжі між зубами.

Якщо процес утворення порожнини сягає нервових закінчень, проявляється надмірна чутливість як на температуру, так і на хімічні подразники, на солодку їжу. Надалі це може призвести до пульпіту, запалення внутрішніх тканин зуба.

Мимовільний больовий синдром не характерний для карієсу, біль може виникати лише під впливом факторів ззовні. Болісні відчуття у спокої вказують на ускладнення карієсу – пульпіту, періодонтиту (запалення тканин, що прилягають до кореня зуба).

Діагностика

Під час профілактичного походу до стоматолога існує велика можливість виявлення карієсу візуально, якщо він знаходиться на видному для лікаря місці. Діагностика карієсу на бічній поверхні зуба ускладнена, тому його знаходять часто випадково, під час рентгенодіагностики сусідніх зубів. Крім того, існують сучасні способи діагностування карієсу за допомогою фотозйомки під впливом УФ-променів, при цьому можна знайти процеси демінералізації.

Лікування

Лікування каріозного процесу залежить від глибини ураження зуба, локалізація осередку не впливає на вибір лікувальних заходів. Лікування карієсу на стадії плями передбачає процедури ремінералізації для підвищення рівня мінералів і солей у зубних тканинах за допомогою спеціальних розчинів або спеціальними матеріалами.

Сучасні методи лікування карієсу в поверхневій, середній і глибокій стадії включають обробку каріозної порожнини і подальшу естетичну реставрацію анатомії зуба за допомогою нанокомпозитних матеріалів.
При утворенні глибокої порожнини накладаються лікувальна та ізолююча прокладки, що містять гідроксид кальцію, щоб захистити нерви від запальних процесів шляхом стимуляції утворення додаткового шару дентину. Після цього зуб пломбується.

Лікування карієсу у дітей має свою специфіку: це залежить і від анатомічних особливостей будови зубів, і від відмінностей у розвитку карієсу. Зокрема використовуються інші матеріали для пломбування.

Самолікування цього захворювання не тільки неефективне, а й може погіршити перебіг карієсу. До домашніх методів лікування пошкоджень емалі, які не схвалюються стоматологами, відноситься, наприклад, полоскання рота відваром з верби, розчинами з додаванням йоду, перекису водню, соди.

Вартість лікування карієсу залежить від стадії захворювання, осередку ураження, ступеня деструкції зубних тканин, кількості уражених зубів, використаних матеріалів для пломбування.

Запитання-відповідь

Чи є обмеження солодкого необхідним заходом при карієсі?

Вживання великої кількості солодкого є одним із факторів ризику розвитку карієсу. Це тому, що мікрочастинки вуглеводів залишаються на зубних поверхнях і створюють сприятливе середовище для патогенних мікроорганізмів. Щоб уникнути карієсу, не обов’язково відмовлятися від солодкого. Важливо очищати ротову порожнину від залишків їжі. Тобто якщо ви хочете з’їсти цукерку, не обмежуйте себе в цьому задоволенні, але після цього обов’язково почистіть зуби.

Чи захищає жувальна гумка від карієсу?

Ні, використання жувальної гумки не дає гарантії того, що у вас не буде карієсу. Її застосування сприяє очищенню рота від залишків їжі. Деякі компоненти, що входять до складу гумок, сприятливо діють на рівень рН у ротовій порожнині. Однак при такому жуванні чищенню піддається лише одна з поверхонь зуба. Тому використання гумки розглядається як один із додаткових методів догляду за зубами, але аж ніяк не єдиний і не основний.

Чи можна уникнути карієсу?

Карієс – це нормальне явище для зубів. Оскільки на ротову порожнину діють багато факторів, включаючи їжу, медикаменти, розвиток карієсу неминучий. Це закономірний процес, якого не слід боятися. Все, що ви можете зробити — знизити ризик його розвитку і вчасно провести діагностику з подальшим ефективним лікуванням.

Відгуки