Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Дивертикулярна хвороба товстої кишки

Дивертикульоз товстої кишки розвивається поступово, і тривалий час хвороба нічим себе не проявляє. Причиною хвороби стають хронічні запори, порушення моторики кишківника, вікове зниження м’язового тонусу та еластичності кишкової стінки.

Дивертикульоз кишечника може призвести до розвитку дивертикуліту, який проявляється ускладненнями – кровотечею, абсцесами, перитонітом, формуванням свищів (патологічна сполука інфікованих тканин різних органів або органу і шкіри) між товстою кишкою та іншими органами.

Дивертикулярна хвороба товстої кишки виникає в результаті перерозтягування стінок кишки при регулярному підвищенні внутрішньокишкового тиску. У кишковій стінці з’являються дивертикули – невеликі, діаметром 1-2 см мішкоподібні кишені. Зазвичай дивертикули розвиваються на слабких ділянках стінок кишки. Стінка кишки в місці утворення дивертикула тоншає.

У жінок хвороба проявляється вдвічі частіше, ніж у чоловіків. Кількість хворих із віком різко збільшується. Якщо до 40 років хворих на дивертикулез налічується кілька відсотків, то після 60 років — дивертикулярну хворобу кишечника діагностують у половини населення економічно розвинених країн. Характерно, що у країнах із низьким рівнем життя дивертикулез спостерігається значно рідше. Це пояснюється тим, що на формування дивертикулів переважно впливає харчування з переважанням рафінованих продуктів і низьким вмістом рослинної клітковини.

Дивертикулез сам по собі не потребує лікування, проте при попаданні в дивертикули вмісту кишечника розвивається запалення – дивертикуліт. Хвороба проявляється тупим ниючим болем, підвищенням температури. При пальпації живота лікар виявляє запальний інфільтрат у черевній порожнині. Через ушкодження кровоносних судин дивертикуліт ускладнюється кровотечею – у разі у калі з’являється кров. Іноді виникає непрохідність кишківника. При дивертикуліті нерідко формуються абсцеси-обмежені капсулою гнійники. Перфорація абсцесів або прорив стінки кишечника призводять до проникнення інфекції та калових мас в черевну порожнину – розвивається перитоніт (запалення очеревини).

Найчастіше в товстому кишечнику дивертикули локалізуються в лівій половині ободової кишки: при цьому у двох третин хворих розвивається ізольована дивертикулярна хвороба сигмовидної кишки.

Діагностика дивертикулярної хвороби

Для діагностики дивертикулярної хвороби використовують різноманітні інструментальні методи. Найбільш інформативною є іригоскопія – рентген з контрастною речовиною, яка вводиться в кишечник за допомогою клізми. Цей метод забезпечує достовірне уявлення про наявність патологічних змін стінки кишки та розташування дивертикул.

Застосовується також фіброколоноскопія – обстеження внутрішньої поверхні кишки за допомогою ендоскопа з відеокамерою. При гострому дивертикуліті застосування ендоскопічних методів не рекомендовано. І тут для діагностування використовують комп’ютерну томографію черевної порожнини з контрастом.

Лікування дивертикулярної хвороби

  • Без запалення проводиться за допомогою дієти, яка має налагодити щоденне спорожнення кишечника.
  • При гострому дивертикуліті спочатку проводиться консервативне протизапальне лікування антибіотиками в амбулаторних умовах. Якщо симптоми загострення йдуть, хворому призначається збалансована дієта, яка передбачає поступове збільшення раціону клітковини, препарати для нормалізації функції кишечника, ферменти і вітаміни, рекомендується підвищити рухову активність.
  • При гострому дивертикуліті, ускладненій кровотечею, непрохідністю, перфорацією, пацієнти госпіталізуються до стаціонару, де проводиться екстрена хірургічна операція в комплексі з антибіотикотерапією для зняття запалення. Планове оперативне втручання також проводиться за гострого дивертикуліту, коли консервативні методи лікування виявилися неефективними. Операція передбачає часткову резекцію товстої кишки з подальшим з’єднанням здорових тканин.

Тривалість перебування у стаціонарі залежить від стану, в якому пацієнт потрапив до лікарні. При перших симптомах гострого дивертикуліту необхідно звернутись до лікаря, не чекаючи перитоніту та інтоксикації всього організму. В іншому випадку виникає реальна загроза життю людини.

Питання – відповідь

Чи може виникнути анемія при кровотечах під час дивертикулярної хвороби?

Кишкові кровотечі зазвичай не бувають рясні. Після консервативного лікування дивертикулеза кишечника вони зазвичай припиняються. Якщо кровотечі з дивертикулів неможливо зупинити консервативними методами, необхідно оперативне втручання.

Якою має бути дієта при дивертикулярній хворобі?

Необхідно збільшити вживання рідини – до 1,5–2 л. Відмовитись від борошняних виробів, цукру, напівфабрикатів. Ввести в раціон кисломолочні продукти, рослинні олії та злаки, натуральні овочі та фрукти, клітковину. Виключити продукти, що викликають підвищене газоутворення – бобові, капуста, виноград, небажані також насіння та горіхи. Для профілактики запорів замість медикаментів краще вживати чорнослив та курагу, настої проносних трав. Потрібно повністю відмовитись від алкоголю.

Якими симптомами проявляється перитоніт?

При ускладненні дивертикулярної хвороби кишечника перитонітом виникає сильний безперервний біль, лихоманка, спрага, блювання. При цих симптомах необхідно якнайшвидше надати хворому кваліфіковану медичну допомогу.

Чи існує вроджений дивертикульоз?

Уродженого дивертикулеза немає, але зустрічаються аномалії розвитку товстої кишки. Найчастіше ця хвороба носить набутий характер. Основні причини виникнення: переважне харчування продуктами, що легко засвоюються, і брак клітковини, запори, надмірна маса тіла, малорухливий спосіб життя.

Відгуки