Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Непрохідність кишківника

Це невідкладний стан, при якому порушується частково або повністю прохідність кишкової трубки через механічні перешкоди або розлади рухової активності (перистальтики) кишківника. Є життезагрожуючим захворюванням при несвоєчасному зверненні! Про симптоми, що допоможуть запідозрити в себе або близьких цю грізну патологію, поговоримо нижче. І перше, що необхідно буде зробити при наявності хоч одного з них — негайно звернутись до приймального відділення Медичного дому Odrex.

Види та симптоми непрохідності кишківника

Кишкова непрохідність буває динамічна та механічна.

Динамічна непрохідність проявляється парезом (зниженням сили або відсутністю природних рухів) кишківника, необхідних для процесу травлення. Розвивається:

  • на тлі перитоніту,
  • на тлі електролітних порушень в організмі пацієнта,
  • при важких травмах черевної порожнини,
  • обширних оперативних втручаннях на органах черевної порожнини,
  • при тривалому вимушеному лежачому положенні пацієнта у важкохворих людей.

В більшості випадків вдається розрішити цей стан консервативними методами стимуляції кишківника.

Механічна непрохідність кишківника найчастіше обумовлена:

  • онкологічною патологією — утворенням пухлини у просвіті кишківника, що призводить до звуження або повного
    перекривання його просвіту;
  • інородні тіла — проковтнуті предмети або безоари (щільні скупчення з клітковини або волосся);
  • перекрутом кишки (странгуляційна непрохідність);
  • наявністю спайок, зрощень між петлями кишківника, між передньою черевною стінкою і петлями кишківника, між сусідніми органами черевної порожнини та петлями кишківника. Найчастішими причинами так званої злукової хвороби черевної порожнини є перенесені раніше операції та гнійно-запальні процеси черевної порожнини та органів малого тазу;
  • при защемленні частини кишківника в грижі;

Лікування при механічній кишковій непрохідності — хірургічне.

Ознаки (симптоми) непрохідності кишківника, незалежно від причини, схожі:

  • здуття живота
  • асиметрія живота
  • переймоподібні болі в животі
  • затримка відходження газів та стулу
  • нудота
  • блювота застійним шлунковим вмістом, або, навіть, з каловим запахом
  • “загальні” симптоми, такі як сухість у роті, спрага, виражена загальна слабкість

Куди звернутись при симптомах непрохідності кишечника?

Як вже було вказано вище, мова йде про гостре хірургічне захворювання, що вимагає термінової госпіталізації.
Невідкладну допомогу при появі вищевказаних симптомів можна отримати цілодобово в Медичному домі Odrex, де є власне відділення хірургії, анестезіології та реанімації та служба швидкої допомоги.

Оперативні втручання на шлунково-кишковому тракті в Odrex цілодобово проводять висококваліфіковані хірурги. Клініка має у своєму розпорядженні інноваційне діагностичне обладнання й укомплектовані на високому рівні операційні, з унікальними наркозними станціями і системами стерилізації повітря.

У Медичному домі є сучасні одномісні та двомісні палати для максимально комфортного перебування пацієнтів, які перенесли не тільки операції при непрохідності кишківника, але та інші оперативні втручання.

Діагностика кишкової непрохідності

В ході обстеження лікар, найперше, дізнається про скарги пацієнта та про динаміку розвитку захворювання, наявність супутніх патологій; проводить фізикальний огляд: звертає увагу на зовнішній вигляд пацієнта в цілому (положення в просторі, стан свідомості, колір, пружність та зволоженість шкірних покривів та видимих слизових, оцінює ступінь здуття живота, його симетричність, при пальпації живота відмічає чи є болючість і де саме, чи наявні симптоми перитоніту; при перкусії (простукуванні) отримує також цінну діагностичну інформацію, при аускультації (вислуховуванні стетофонендоскопом) оцінюється характер кишкових шумів; лікар також проводить огляд прямої кишки).

Лабораторна діагностика полягає у визначенні:

  • групи крові та резус-фактора,
  • загального аналізу крові,
  • маркерів запалення,
  • електролітного складу крові,
  • рН крові,
  • печінкових, ниркових проб,
  • показників згортання крові.

Інструментальні методи, що використовуються для встановлення діагнозу — рентгенологічні (рентгенографія органів черевної порожнини для визначення наявності типових рентгенологічних ознак кишкової непрохідності або комп’ютерна томографія, що надасть інформацію не тільки про наявність непрохідності а й про її ймовірну причину та відділ кишківника, в якому вона розташована).

Хірургічне лікування кишкової непрохідності

Після підтвердження діагнозу кишкової непрохідності пацієнт ургентно госпіталізується в палату хірургічного стаціонару або відділення інтенсивної терапії (в залежності від важкості загального стану, тривалості захворювання, віку пацієнта та його супутніх захворювань), де проводиться коротка передопераційна підготовка, направлена на знеболення, забезпечення адекватного венозного доступу, корекцію водно-електролітного балансу, дренування шлунку та евакуації його вмісту, встановлення уретрального катетеру для обліку кількості виділеної сечі, після чого пацієнт прямує до операційної.

Операція проводиться під загальним знеболенням після огляду пацієнта анестезіологом. На передній черевній стінці виконують розріз, створюючи тим самим доступ до органів черевної порожнини, і проводять ревізію (огляд) органів черевної порожнини, оцінюючи стан кишківника, інших органів черевної порожнини, в пошуках місця “проблеми”, що призвела до розвитку непрохідності.

Наступним етапом хірургічного втручання є відновлення прохідності кишківника — в залежності від причини непрохідності: роз’єднання спайок (вісцеролізіс, адгезіолізіс), усунення перекруту кишки, розтин кишки та видалення інородного тіла, що «закупорює» просвіт, видалення частини кишки, що має ділянки некрозу (при защемленні), видалення частини кишківника з пухлиною. Евакуюються калові маси та зази, що зібрались в просвіті кишківника за час захворювання. В ряді випадків неможливо видалити частину ураженої кишки та відновити цілісність кишкової трубки швами, тому єдиним варіантом для врятування життя пацієнта є виведення кишкової стоми — підшивання просвіту кишки до передньої черевної стінки для евакуації альтернативним шляхом з організму калових мас. Стома може бути тимчасовим рішенням і через декілька місяців по затуханні запального процесу та відновленню організма, можна буде говорити про планову операцію з реконструкції кишківника та повернення природного шлях травлення. В ряді випадків стомування кишківника буде пожиттєвим.

Післяопераційний період

Після закінчення операції пацієнт надходить в палату інтенсивної терапії, де цілодобово знаходиться під контролем лікаря і середнього та молодшого медичного персоналу протягом доби або більше (залежно від стану хворого) після операції. Пацієнт отримує необхідні медикаменти шляхом ін’єкцій та крапельниць, проводиться моніторинг лабораторних показників, за потреби – інструментальний контроль (УЗД, рентгенографія, КТ). Максимально швидко наші пацієнти активізуються за допомогою медперсоналу та реабілітологів, починають харчуватись ентерально (природнім шляхом). До налагодження самостійного нормального харчування згідно належної дієти пацієнт отримує необхідні поживні речовини за допомогою крапельниць. Проводяться всі медикаментозні та фізіотерапевтичні заходи для найскорішого відновлення нормального функціонування оперованого кишківника.

Період стаціонарного лікування визначається персонального для кожного пацієнта в залежності від обсягу проведеного хірургічного втручання, загального стану організму та наявності супутніх захворювань. В середньому, пацієнти після таких хірургічних втручань проводять в стаціонарі клініки від 3 до 7 днів. Після виписки зі стаціонару пацієнти продовжують післяопераційне відновлення, лікування та спостереження в амбулаторному режимі, відвідуючи контрольні огляди та перевязки, притримуючись рекомендацій, наданих лікарем по виписці. Тривалість відновного періоду теж індивідуальна, в середньому займає до 1 місяця.

Питання — відповідь

В якому віці найчастіше трапляється непрохідність кишківника?

Захворювання може виникнути в будь-якому віці — від немовляти до глибоко похилого віку. Але найчастіше патологія наздоганяє літніх людей, що пов’язано з більшим відсотком появи новоутворень: поліпів, пухлин кишківника, перенесених оперативних втручань на органах черевної порожнини.

При комп’ютерній томографії черевної порожнини виявлена пухлина в кишківнику. Чи можна обійтись без операції та пройти курс хіміотерапії?

Операція — єдиний спосіб усунути причину патологічного процесу при непрохідності кишечника, а також здійснити забір біоптату для аналізу на онкопроцес. В подальшому, після стабілізації пацієнта, що переніс невідкладну операцію, необхідно при гістологічному підтверджені (за даними аналізу видаленої пухлини) злоякісного процесу пацієнтові бути консультованим клінічним онкологом для визначення подальшої лікувальної тактики та можливого призначення спеціального лікування надалі.

Чи може пухлина в кишківнику давати метастази?

Доброякісна пухлина не метастазує. Злоякісна пухлина в кишківнику, як і в будь-якому іншому органі, має властивість до росту і метастазування.

Відгуки