Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Реабілітація після ендопротезування кульшового суглоба

Ендопротезування кульшового суглоба – це заміна суглоба на штучний. Втручання проводять при віковому руйнуванні хрящової тканини та при його посттравматичних деформаціях. Це операція, яка дозволяє повністю відновити рух у суглобі та повернутись до повноцінного життя. Втім, є нюанс – найкращого ефекту не вдастся досягти без якісної реабілітації.

Для чого потрібна реабілітація після операції на кульшовому суглобі?

Операція, післяопераційна відновлювальна терапія та заняття з реабілітації – рівноцінно важливі складові у лікуванні хворих чи деформованих суглобів. Остання покликана розробити суглоб та відновити в ньому природній рух без болю та обмежень.

Одна з пріоритетних цілей реабілітації після ендопротезування кульшового суглоба – повернення нормальної ходи без допоміжних засобів. За умови виконання всіх рекомендацій реабілітологів її реально досягти за 3 тижні (у пацієнтів середнього віку без супутніх хвороб) і за приблизно 6 тижнів (у пацієнтів похилого віку або тих, які мають супутні хвороби).

Якісно розроблена реабілітаційна програма є запорукою повернення до нормального повноцінного життя.

Скільки триває реабілітація після заміни кульшового суглоба?

Реабілітацію після ендопротезування кульшового суглоба починають вже наступного дня після операції. Тривалість занять залежить від багатьох чинників: вік пацієнта, стан його здоров’я, складність операції, вид суглоба тощо. У важких випадках увесь період займає не більше як 5-6 місяців. Але зазвичай пацієнти набагато раніше відчувають результат реабілітації.

Реабілітаційні заходи можна умовно поділити на такі етапи:

  • Ранній післяопераційний етап
    Триває близько 5 днів. Приблизно стільки часу реабілітологам Медичного дому Odrex потрібно, щоб пацієнт за допомогою ходунків або підручних засобів переміщення зміг пройти 45-50 метрів. Для досягнення цієї мети йому потрібна щоденна активізація.
  • Період відновлення
    Тривалість залежить від цілей, які ставить для себе пацієнт. Після 6 тижня реабілітаційного періоду зазвичай пацієнти можуть вже ходити без допоміжних засобів. Після 10-14 тижня – повертатись до звичайного життя і навіть займатись спортом.

Які процедури включає реабілітація?

В Медичному домі Odrex пацієнти після ендопротезування кульшового суглоба отримують комплексну реабілітацію:

  • Заняття з фізичними терапевтами, які допомагають відновити безболісний рух у суглобі.
  • Заняття з ерготерапевтами, які повертають можливість обслуговувати себе у повсякденному житті без сторонньої допомоги.
  • Апаратна фізіотерапія, яка може включати курси з електростимуляції, пресотерапії або ультразвукової терапії. Це допомагає позбутися післяопераційних набряків, запустити відновлювальні процеси в тканинах, покращити кровообіг та знеболити. Методи призначаються пацієнту індивідуально за показаннями.
  • Корисним може бути масаж після заміни кульшового суглоба – але робити його можна тільки за призначення лікаря і не раніше як за місяць після операції.

Вправи після ендопротезування кульшового суглоба виконуються під наглядом фізичного терапевта. Варто зауважити, що результат відновлення залежить не лише від того, як складена програма. Дуже важливим пунктом є включеність пацієнта у процес. Заняття мають виконуватись регулярно, а кількість підходів збільшуватись з кожним разом. При цьому важливо, щоб навантаження було помірним і не викликало болю або інших неприємних відчуттів (якщо заняття приносять дискомфорт, необхідно повідомити про це лікаря, можливо, знадобиться заміна вправи або зниження кількості підходів). Не варто нехтувати фізичною терапією після заміни кульшового суглоба – це важливий етап відновлення.

Що не можна робити після ендопротезування кульшового суглоба?

  • носити незручне взуття,
  • самостійно одягати взуття на шнурках (у разі потреби використовувати спеціальний пристрій для взуття),
  • перебувати на прооперованому боці,
  • різко збільшувати навантаження на прооперовану кінцівку – це має відбуватися поступово,
  • сидіти «нога на ногу» або схрещувати їх, лежачи,
  • вводити будь-які препарати в прооперований суглоб.

Пацієнти часто запитують, коли можна нахилятися після ендопротезування – якщо це відбувається під контролем фізичного терапевта, то можна спробувати з 3-го тижня після операції.

Фізичні терапевти Медичного дому дають детальні інструкції щодо процесу відновлення після заміни кульшового суглоба. А після виписки з реабілітаційного стаціонару – рекомендації для амбулаторного відновлення.

Юрію Йосиповичу провели одномоментне ендопротезування двох колінних суглобів. Читайте його історію за посиланням

Переваги проходження реабілітації у Реабілітаційному центрі Медичного дому Odrex.

  • Доказова реабілітація. Фізичні терапевти використовують тільки ті методи, які описані в протоколах.
  • Індивідуальний підхід. Команда прописує програму індивідуально для кожного пацієнта.
  • Комплексна робота. З пацієнтом займаються одночасно кілька спеціалістів.
  • Раннє втручання. Реабілітологи починають працювати одразу після операції, що прискорює процес відновлення.
  • Комфорт для пацієнтів. Пацієнти перебувають у двомісних палатах зі зручними функціональними ліжками, ТБ, інтернетом та адаптованим санвузлом.
  • Цілодобовий моніторинг. Пацієнти щохвилини можуть звернутися за необхідною допомогою – кожна палата обладнана кнопкою виклику персоналу.

Відгуки