Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Цукровий діабет

Цукровий діабет — хронічне ендокринне прогресуюче захворювання, характеризується відносним або повним дефіцитом інсуліну— гормону підшлункової залози.

Як повернути собі повноцінне життя з діагнозом “цукровий діабет”?

Цукровий діабет – не вирок. Його можна повернути назад ще на початкових стадіях розвитку. Як розпізнати хворобу, зупинити її перебіг чи продовжувати боротись із “солодким ворогом” на рівних?

За що відповідає інсулін? Він керує процесами обміну енергією в організмі. Цей гормон допомагає потрапити глюкозі у клітину. Якщо інсуліну не вистачає, вміст цукру у крові значно піднімається.

Симптоми:

  • постійне почуття спраги
  • часте сечовипускання
  • зміна ваги незалежно від способу життя (як у більшу, так і меншу сторону)
  • погане загоєння ран
  • шкірні інфекції, свербіж
  • схильність до перевтоми
  • посилене почуття голоду, немає повного насичення після їжі

Факт: Склянка води без газу за півгодини до їжі знижує апетит.

  • поколювання в кінцівках, у вас часто “бігають мурашки” по тілу
  • проблеми зі статевим життям
  • сухість у роті
  • погіршення зору

Фактори ризику. Якщо до цієї хвороби схильні батьки, то в 50% випадків хворим виявляється і дитина. Малорухливий спосіб життя також зараховує вас до групи ризику. Погрожує здоров’ю і зловживання незбалансованим харчуванням (жирною та високовуглеводною їжею).

Факт: Для того, щоб знижувалась вага, на добу треба споживати на 500-600 ккал менше, порівняно з тим, скільки ви поглинаєте зазвичай.

Від початку захворювання до моменту встановлення діагнозу в середньому минає 5-7 років. На одного вперше виявленого хворого припадає приблизно 3-4 особи, які ще навіть не підозрюють про наявність у них підступної недуги.

У той же час, при прийомі деяких лікарських препаратів або ендокринних захворюваннях можливий рецидив цукрового діабету. Виникнення вторинного діабету буває при неправильній функції щитовидної залози, надниркових залоз, під час вживання глюкокортикостероїдних препаратів (це аналоги гормонів, що виробляються корою надниркових залоз; надають протизапальну дію, штучно пригнічують імунітет при аутоімунних захворюваннях, мають протишоковий ефект, попереджають появу алергії) діуретиків (підсилюють сечовиділення), саліцилатів (речовин, що надають протизапальний, жарознижувальний та болезаспокійливий ефекти).

Розрізняють певні типи цукрового діабету

Цукровий діабет 1-го типу частіше виникає у підлітків і в юнацькому періоді. Ця категорія хвороби пов’язана із загибеллю бета-клітин підшлункової залози, які продукують інсулін. Тобто інсулін повністю зникає із внутрішнього середовища. І в результаті клітини не спроможні засвоювати цукор і залишаються без підживлення енергією. 1-й тип проявляється після вірусних інфекцій, збоїв у роботі імунної системи та рідше – через спадкову схильність.

Маса тіла при цьому може залишатись в нормі, навіть знижується.

Факт: Як розрахувати свою ідеальну вагу?

Від свого зросту в см відняти 100. А потім від отриманої цифри відібрати ще 15% (для жінок) або 10% (для чоловіків).

Наприклад, якщо зріст жінки – 160 см, то найбільш підходящу для неї вагу можна обчислити за схемою: 160 – 100 = 60. І 60-9 (а це 15% від 60) = 51 кг.

Цукровий діабет 2-го типу припадає в середньому на 80% від загальної кількості хворих, найчастіше виникає у людей старших40 років, які страждають на надмірну вагу, ведуть малорухливий спосіб життя і зловживають неправильним харчуванням. За наявності цього різновиду цукрового діабету постачання в організм інсуліну від бета-клітин є, але клітини втрачають здатність його розпізнавати.

Також виділяють цукровий діабет вагітних або гестаційний (у період вагітності відбувається порушення вуглеводного обміну) та діабет, що виник унаслідок недостатності харчування.

Де шукати підтримки?

В Одесі в Медичному домі Odrex займаються лікуванням цукрового діабету та 1-го та 2-го типу. Odrex – передова клініка, унікальна для всього південного регіону України за рівнем надання послуг. Медичний дім Odrex оснащений сучасним діагностичним обладнанням, виготовленим за всесвітньо визнаним європейським зразком. Тут проведуть детальне обстеження ендокринної системи та забезпечать системний підхід лікування.  Здоров’я пацієнтів для нас – на вагу золота.

Методи діагностики цукрового діабету

Розглянемо стрижневі методи діагностики, які є фундаментом для подальшого курсу лікувальної терапії. Перший – це лабораторний аналіз на наявність глюкози в крові. Якщо під час обстеження натщесерце ваш рівень глюкози перевищив позначку “7”, це – пряме підтвердження цукрового діабету. Аналогічно – якщо показник глюкози, що реєструється протягом дня, перевищує число 11,1.

В рамках даного аналізу лікарі моніторять і показники глікозильованого гемоглобіну (це та частина гемоглобіну в крові, яка пов’язана з глюкозою; чим більша відсоткова складова гемоглобіну виявляється глікованою, тим вищий рівень цукру в крові). За цим критерієм судять про середній рівень глікемії (зміст глюкози в крові) за останні три місяці. Експерти ВООЗ рекомендують проходити цей тест щорічно всім починаючи з 45 років.

Як діагностику медики застосовують також тест з навантаженням глюкози, який здатний виявити стан переддіабету. Тест спрямований на  перевірку чутливості клітин до інсуліну. Критерієм результатів тестування є рівень підвищення глюкози. При цукровому діабеті він вищий за показник “11,1”.

Іноді лікарі рекомендують визначати рівень С-Пептида. Це показник, завдяки якому можна дізнатись, наскільки продуктивно виконується синтез інсуліну клітинами підшлункової залози. С-пептид — неактивний фрагмент інсуліну. Концентрація даної речовини в крові показує, скільки гормону виробляє підшлункова залоза.

Ендокринолог призначає таку діагностику, навіть якщо діагнозу цукрового діабету немає, але є гіпоглікемічні стани (зниження цукру в крові), що часто повторюється. Рівень С-Пептиду вище за норму може свідчити і про наявність інсуліноми (пухлини підшлункової залози).

Лікування цукрового діабету

Процес лікування цукрового діабету передбачає самоорганізацію та самодисципліну. Вам необхідно контролювати свій розклад дня та добовий раціон.

Хворим слід дотримуватись ритміки харчування, не вживати продукти з надмірною кількістю цукру та солодкі фрукти. Так звані “солодощі для діабетиків” медики також вважають лише самонавіюванням. Фруктоза, що міститься в них, згодом так чи інакше перетворюється на глюкозу. І показники цукру зростають.

Факт: Алкоголь, він же етанол (етиловий спирт) потенційно більше шкоди приносить хворим на цукровий діабет, ніж тим, хто не страждає на це захворювання. Надмірна кількість спиртного може спровокувати падіння цукру іноді до рівня, небезпечного для життя. З іншого боку, алкоголь також стимулює апетит, що може призводити до переїдання, а значить, підвищення рівня цукру в крові. Піднімається і артеріальний тиск.

Пацієнтам з діагнозом цукрового діабету першого типу лікарі призначають такий тип лікування, як інсулінотерапію (введення в організм інсуліну). Для хворих 2-м типом цукрового діабету підбирають спеціальну дієтотерапію з різними видами фізичної активності. Ендокринолог може також прописати медикаментозний метод лікування (прийом низки ліків). Іноді, при важкій формі цукрового діабету 2 типу, необхідна інсулінотерапія.

Гестаційний цукровий діабет, який виділяють в окрему категорію, лікують за допомогою дієти, або ж ендокринолог може прописати інсулінові ін’єкції.

Питання – відповідь:

Які бувають ускладнення цукрового діабету? Я чув, що людина може навіть впасти в кому.

Ускладнення цукрового діабету бувають гострі та хронічні.

Гострі ускладнення:

  • гіпоглікемічна кома — викликана різким зниженням рівня цукру в крові;
  • кетонацетомічна кома — викликана накопиченням у крові кетонових тіл (проміжних продуктів жирового, вуглеводного та білкового обмінів). Виникає, коли пацієнт пропускає прийом цукрознижувальних препаратів та вживає надмірно жирну їжу;
  • гіперосмолярна кома — для неї характерно збільшення вмісту глюкози в сироватці крові (більше 30 ммоль/л), супроводжується різкою втратою рідини;
  • лактатацидемічна кома супроводжується кисневою недостатністю при підвищенні рівня молочної кислоти в плазмі крові понад 5 ммоль/л і зниженні кислотно-лужного середовища рН артеріальної крові нижче цифри “7,2”. Найчастіше зустрічається у людей похилого віку або людей, які зловживають алкоголем.

До хронічних ускладнень відноситься ряд мікро-і макроангіопатій.

Мікроангіопатія — ушкодження дрібних судин, перш за все капілярів. Макроангіопатія – пошкодження великих кровоносних судин.

Цукровий діабет, перш за все, б’є по трьох мішенях: нирках, очах та ногах. Трапляються випадки, коли хвороба доводить навіть до сліпоти або до термінової ампутації нижніх кінцівок, трапляється, що виникає потреба в гемодіалізі – очищенні крові при нирковій недостатності.

Ще одним важким ускладненням виступає остеопороз: кістки стають крихкими, існує ризик перелому. У цьому випадку щороку пацієнту необхідно перевіряти рівень щільності кісткової тканини на рентген-апараті в денситометрі. Докладніше про цей променевий метод обстеження дивіться в розділі денситометрія.

Підкажіть, будь ласка, які продукти мають переважати у раціоні діабетика?

Це можуть бути курка, індичка, телятина, риба (на ваш вибір) + овочі та фрукти як обов’язкова складова раціону. Їжа допустима лише нежирна (за винятком риби, її можна їсти жирною) і з вмістом зелені та вітамінів. Пацієнтам з цим діагнозом при гіпоглікемічних станах необхідно вживати швидкі вуглеводи: це може бути шматковий цукор чи цукор у стиках, пляшка лимонаду (сік, пепсі, фанта) чи солодкого чаю. Насамперед, приймаємо швидкі вуглеводи, а потім – складні вуглеводи для закріплення ефекту (закушуємо солодким печивом або бутербродом на чорному хлібі).

Хворий на цукровий діабет, який отримує інсулін як терапію, ніколи не повинен бути голодним. Для такої людина голод небезпечний і може сприяти гіпоглікемії.

Пацієнту не можна переїдати: він повинен враховувати з’їдене та підраховувати вживання хлібних одиниць (ХО) для більш точного підбору дози інсуліну.

Медики рекомендують усім, хто залежить від цієї хвороби, навчитись розбиратись в тому, яка кількість білків, баластної клітковини та жирів містять продукти, як впливають швидкість, концентрація та температура різних продуктів на підвищення рівня глюкози у крові. Пацієнтам слід вміти також використовувати цукрозамінники.

Хворим на цукровий діабет важливо розраховувати будь-які корисні фізичні навантаження, але пам’ятати, що при глікемії більше 15 ммоль/л спорт протипоказаний.

Якщо мені призначили прийом інсуліну, то це на все життя?

При цукровому діабеті 1-го типу – так. При цукровому діабеті 2-го типу — залежить від ступеня тяжкості. Якщо ви будете суворо виконувати рекомендації лікаря, дотримуватись дієти, не пропускати прийом медикаментів і займатись спортом, то інсулінотерапія як лікування цукрового діабету 2-го типу може бути тимчасовою (у період інтоксикації та зараження інфекціями).

Відгуки