Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Трофічні виразки нижніх кінцівок

Трофічна виразка — дефекти шкірних покривів, що довгий час не загоюються через порушення кровопостачання. Найчастіший випадок трофічних виразок — це венозні виразки нижніх кінцівок (близько 70% всіх випадків). Вони виникають у результаті порушення венозного відтоку і локалізуються в нижній частині гомілки та на стопі.

Заведено вважати, що рана, яка не зажила протягом одного місяця, може називатися трофічною виразкою. Поява виразки означає, що в області шкіри, де вона виникла, відбулися незворотні зміни в системі захисту: порушена здатність шкірних покривів протистояти зовнішнім факторам.

Варикозне розширення вен, посттромботичний синдром і артеріальна недостатність часто ускладнюються трофічними виразками.

Види і причини появи трофічної виразки на ногах

До виникнення трофічної венозної виразки призводить хронічний застій венозної крові в ногах, при якому порушуються процеси харчування тканин (назва хвороби походить від грец. «Trophē», що означає «харчування»).

Зміни накопичуються поступово: спочатку в тому місці, де збирається виникнути виразка, шкіра набрякає, темніє (набуває коричнево-синій відтінок), ущільнюється, її поверхня стає блискучою (синдром «лакової шкіри»). Тканини в цій галузі часто запалюються, на поверхні шкіри можуть проступати крапельки лімфи. Процес може тривати кілька тижнів, мінімальна травма призводить до втрати клітин шкіри й утворення рани. Рана збільшується в розмірах і поглиблюється, супроводжується болем, свербінням, підвищенням температури, нерідко ускладнюється раневою інфекцією. Загоєння відбувається складно і займає не один місяць. При несприятливому збігу обставин інфікована трофічна виразка може викликати загальне зараження організму і загрожувати життю людини.

У випадку з трофічними виразками набагато легше попередити їх появу, ніж лікувати. Тому основним завданням є профілактика і лікування хворобливих станів, які призводять до трофічних виразок. Зокрема, необхідно вчасно лікувати варикозні розлади.

Трофічні виразки можуть утворюватися не тільки внаслідок варикозної хвороби, а й у разі посттромботичного синдрому (тобто стану глибоких вен після перенесеного тромбозу). Можуть також виникнути через порушення кровообігу по артеріях при атеросклерозі судин у літніх людей.

Існують також виразки змішаного характеру — артеріального і венозного походження. Розрізняють гіпертонічні виразки, пов’язані з підвищеним артеріальним тиском. Вони характеризуються особливою симетричним розташуванням і хворобливістю. Хворих з цими типами виразок значно менше, ніж пацієнтів з трофічними виразками венозного походження.

Діагностика трофічної виразки

У Медичному домі Odrex використовують сучасний неінвазивний метод обстеження — дуплексне сканування судин.

В ході дослідження можна виявити, наприклад, чи пов’язана поява виразки з перенесеним тромбозом глибоких вен або причина в запущеному варикозі — адже виразки мають здатність маскуватися, по зовнішньому вигляду виразки не завжди можливо визначити діагноз. І тут на допомогу лікарям приходить такий доступний і безпечний метод діагностики, як дуплексне сканування.

При необхідності використовують також комп`ютерної-томографічної ангіографії (КТ-ангіографію) — рентгенологічне дослідження з контрастною речовиною магістральних судин. Метод дозволяє виявити артеріальні розлади, які також можуть призводити до трофічних виразок. Додаткову інформацію про характер захворювання надає бактеріологічний посів з поверхні виразки (лабораторне дослідження на мікроорганізми і їх чутливість до антибіотиків). Важливо відзначити, що тривало наявні виразки небезпечні своєю малігнізацією (утворенням злоякісної пухлини). Тому в окремих випадках може бути проведений також гістологічний аналіз тканин, узятих з країв виразки.

Лікування трофічних виразок в Одесі

Лікування венозних виразок, перш за все, вимагає усунення причин венозної недостатності. Підвищений венозний тиск, набряк, який оточує виразку, ущільнення тканин повинні бути максимально куповані. При обстеженні пацієнта лікар визначає, чи можливо усунути варикоз і патологічне повернення крові по венах.

У Медичному домі Одрекс використовують сучасні методи лікування варикозного розширення вен: лазерну і радіочастотну термокоагуляція ( «заварювання» вен, які працюють неправильно і призводять до трофічних виразок), склеювання вен за методикою VenaSeal, склерозування пошкоджених вен. Використання тактики активного лікування варикозу дозволяє в короткі терміни переломити хід подій на краще, налагодити венозний відтік і відновити нормальне харчування тканин.

Паралельно з цим призначають препарати-венотоніки й препарати для посилення регенерації шкіри. Прискорити процес загоєння виразки допомагають різні пов’язки з сучасних матеріалів, які створюють особливий мікроклімат на поверхні виразки, захищають її від взаємодії з навколишнім середовищем і тим самим створюють умови для її очищення і подальшого загоєння.

У разі великих трофічних виразок (від 6-7 см в діаметрі) практикується пересадка шкіри. Вона виконується одночасно з операцією, яка коригує венозний кровотік, або є наступним етапом після коригування функції вен і очищення виразки. Шкіру зазвичай беруть з поверхні стегон, у жінок можна взяти шкіру з передньої черевної стінки в області бікіні — щоб не залишилося слідів на видимих ​​ділянках тіла.

При трофічних виразках нижніх кінцівок проводять також фасціотомію (розсічення фасції — оболонки, яка оточує м’язи гомілки). Ця операція допомагає зняти напруження всередині тканин гомілки — так званий, компартмент синдром (набряк м’язів гомілки й порушення мікроциркуляції, шляхом наростання внутрішнього тиску під м’язовими фасціями). Розсічення фасції в цьому випадку полегшує кровопостачання в тканинах.

У комплексному лікуванні використовують також фізіотерапевтичні методи. Наприклад, непогано себе зарекомендувало світлолікування (лікування поляризованим світлом). Метод дозволяє зняти запалення, біль, прискорити загоєння. Одночасно хворому призначається прийом протизапальних препаратів стероїдного або нестероїдного ряду, оскільки часто трофічні виразки пов’язані з екземою шкіри, з алергічним дерматитом, можуть бути джерелом запалення, проявляються сильним свербінням, закінченням лімфи, появою висипань у віддалених ділянках тіла. Протизапальні засоби дозволяють полегшити стан хворого і прискорити відновлення.

Після того, як вдалося зняти гострий стан, для зменшення навантаження хворому рекомендується еластичне бинтування кінцівок або використання лікувального компресійного трикотажу. Для зменшення венозного застою необхідна регулярна ходьба і помірна фізична активність, добре також піднімати ноги на піднесення, перебуваючи в лежачому положенні.

Питання — відповідь

Чи можна вилікувати трофічні виразки консервативними методами?

Консервативно, за допомогою пов’язок і ліків, можна залікувати (домогтися епітелізації) тільки виразки невеликого розміру (2-3 см). Однак при цьому зберігається можливість рецидиву хвороби, оскільки при такому лікуванні не зникає причина захворювання — порушення венозного відтоку.

Чи є трофічна виразка заразним захворюванням?

Ні, трофічні виразки безпечні для оточення.

Чи є специфіка при цукровому діабеті?

Діабетичні виразки є особливим випадком. Діабет перешкоджає її загоєнню. В цьому випадку необхідний супровід пацієнта ендокринологом, який обстежує і призначить лікування цукрового діабету. Діабетичні виразки частіше за інших ускладнюються інфекціями, зачіпають глибокі шари шкіри і можуть призводити до ампутації частини кінцівок.

Чи існує схильність до утворення трофічних виразок?

У спадщину можуть передаватися особливості будови стінок судин і, відповідно, схильність до венозної недостатності або утворенню тромбів. Тому якщо в родині були пацієнти з такими патологіями, то найближчим родичам потрібно проявляти пильність. Люди деяких професій схильні до трофічних виразок. Робота, пов’язана з постійним перебуванням на ногах, а також сидяча робота, важка фізична праця, носіння важких предметів викликають венозний застій і прискорюють розвиток трофічних порушень.

Чи існує ймовірність рецидиву після того, як виразка затягнулася?

Так. Тому вже при розробці плану лікування необхідно передбачити заходи щодо попередження можливого рецидиву. Хворий повинен дотримуватися рекомендацій лікаря: носити лікувальний трикотаж, використовувати венотоніки, виконувати необхідні фізичні вправи і т. д.

Чи впливає клімат на появу трофічних виразок?

Такої залежності не встановлено. Як в холодному, так і в жаркому кліматі люди страждають від виразок однаково. Знизити поширеність захворювання можна тільки при збільшенні доступності кваліфікованої та своєчасної медичної допомоги для всього населення країни. Наприклад, в скандинавських країнах частота цього захворювання менше не тому, що там холодно, а тому що більшість людей мають медичні страховки й вчасно звертаються до лікаря. В даний час Україна, серед європейських країн, займає передові позиції за кількістю хворих.

Лікування трофічної виразки народними методами. Наскільки ефективно?

Ці методи лікування дають нестабільний результат, оскільки не усувається причина виникнення виразок. І в підсумку хворий рано чи пізно змушений звернутись за кваліфікованою медичною допомогою.

Переваги лікування хвороби в Медичному домі Odrex?

У Медичному домі Odrex працюють судинні хірурги, які мають багаторічний досвід успішного лікування і варикозної хвороби, і тромбозів, і трофічних виразок. І це досвід, сформований на особистій практиці. Дуплексне сканування судин в Медичному домі Одрекс можна провести в будь-який зручний для пацієнта час з 8 ранку до 8 вечора не тільки в будній день, але навіть в суботу.

У Одрекс є можливість виконати всі необхідні обстеження та аналізи, які призначить лікар, а також госпіталізувати пацієнта на кілька днів і провести активний курс лікування. Виявивши проблему, фахівці Медичного дому Одрекс можуть радикально усунути причини, які призводять до трофічних виразок, і позбавити людину від рецидиву в майбутньому.

Тут накопичений великий досвід проведення пересадки шкіри. Лазерні технології, які застосовуються в Одрекс, дозволяють лікувати навіть найскладніших вікових пацієнтів з трофічними розладами на шкірі.

Відгуки