Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Виразка шлунка

Локальне пошкодження слизової оболонки шлунка називається “виразка шлунка”.

Це досить поширене захворювання зазвичай вражає людей в активному працездатному віці, чоловіки хворіють частіше, ніж жінки.

Кілька десятків років тому діагноз “виразка шлунка” для більшості пацієнтів означав необхідність оперативного втручання. Сучасна медицина навчилась успішно лікувати виразку шлунка за допомогою медикаментів, дієти та зміни способу життя. Для успішного лікування дуже важливо на ранніх стадіях помітити ознаки виразки шлунка, поставити діагноз і провести повний курс терапії.

За несприятливого збігу обставин, відсутності лікування або самолікування виразка шлунка може ускладнюватись кровотечею та іншими факторами, особливо у літніх пацієнтів. Ще одна небезпека виразки – здатність малігнізуватись (розвиватись в злоякісне утворення).

Причини виникнення виразкової хвороби

Фахівці сходяться в тому, що виразка шлунка є, зокрема, і психосоматичним захворюванням. Це означає, що велику роль у розвитку хвороби відіграють психологічні причини: специфічні особливості психотипу людини, тривале перебування пацієнта в стані стресового перевантаження.

Ураження слизової оболонки шлунка може бути спричинене також шкідливими звичками (зокрема, зловживанням спиртним) і неправильним харчуванням, тривалим прийомом деяких препаратів та спадковими факторами.

У 80-х роках минулого століття було доведено роль бактерій Helicobacter pylori (Хелікобактер пілорі) у виникненні та розвитку виразки шлунка. Це відкриття надало в руки лікарів потужний інструмент для лікування виразки шлунка за допомогою медикаментів. Антибактеріальна терапія вісмутовмісними препаратами на тлі пригнічення виділення кислоти в шлунку під дією інгібіторів протонної помпи (лікарські засоби для зменшення секреції соляної кислоти і зниження агресивності шлункового соку) дає змогу прискорити загоєння виразкових уражень слизової оболонки різної етіології, досягти стійкої ремісії, запобігти розвитку ускладнень і уникнути операції.

Симптоми виразки шлунка

До загальних проявів виразкової хвороби належать: відчуття тяжкості після їди, нудота, печія, блювання, голодні болі в животі, особливо в нічний час. Біль має наростаючий, ниючий характер і може локалізовуватись в різних частинах живота залежно від того, в якій ділянці шлунка пошкоджена слизова оболонка. Через виразку в людини спостерігається підвищене газоутворення, знижується апетит, мучать закрепи. Відбувається стрімка втрата ваги та сил.

У разі виявлення цих симптомів необхідно одразу ж звернутись до лікаря й обов’язково завершити запропонований курс лікування, який зазвичай містить кілька ступенів із використанням різних комбінацій антибактеріальних і протизапальних препаратів.

Діагностика та лікування виразкової хвороби шлунка

У разі підозри на виразку шлунка хворому призначають гастроскопію (езофагогастродуоденоскопія, ЕГДС) – огляд слизових оболонок стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки за допомогою невеликого ендоскопа, який вводять через рот. Цей метод діагностики дає змогу точно з’ясувати причину порушень, а також провести за необхідності біопсію тканин шлунка для виключення на ранніх стадіях онкологічних захворювань.

Під час проведення ендоскопії є можливість також взяти фрагмент слизової оболонки для визначення наявності хелікобактерної інфекції. Уся процедура дослідження займає не більше півтори-двох хвилин. За неможливості провести пацієнту гастроскопію (за наявності інфекційних хвороб, після інфаркту, лежачим хворим у важкому стані тощо) може бути призначено рентгенологічне дослідження шлунка з контрастною речовиною (пасаж барію). За точністю результатів рентгенографія шлунка поступається гастроскопії.

Для лікування виразкових дефектів слизової шлунка сучасна медицина застосовує медикаментозну терапію. Показанням до операції за виразки шлунка є виразковий стеноз – звуження просвіту в ділянці воротаря, у місці переходу шлунка в 12-палу кишку.

Розрізняють 3 стадії стенозу: компенсований, субкомпенсований і декомпенсований стеноз. За другої та третьої стадії хвороби – необхідне хірургічне лікування.

Курс терапії при загостренні виразки шлунка проводиться амбулаторно в кілька етапів і займає два-три тижні.

Чому важливо повністю пройти призначений лікарем курс лікування виразки шлунка та дванадцятипалої кишки і не займатись самолікуванням?

Поліпшення стану хворого до завершення курсу лікування ще не є свідченням повної ерадикації (знищення) інфекції. Бактерії Helicobacter pylori мають здатність звикати (властивість резистентності) до дії антибактеріальних препаратів. Безконтрольний або недостатній прийом антибіотиків призводить до того, що бактерії набувають стійкості до медикаментів, і з ними стає дедалі важче боротись терапевтичними методами. За відсутності у хворого прихильності до лікування у лікаря може не залишитись інших інструментів допомоги, крім операції.

Наскільки важлива дієта за виразки шлунка?

Дієтичне харчування допомагає прискорити одужання за виразки шлунка. Харчування має бути збалансованим, висококалорійним і дробовим (часто, але невеликими порціями). Акцент робиться на молочних продуктах, відварених овочах, приготованому на пару нежирному м’ясі, яйцях некруто. Їжа має бути подрібненою і прісною (без солі, гострих приправ, прянощів). Важливо також збільшити споживання води – до 2-2,5 л на добу.

Які можуть бути ускладнення, якщо виразку не лікувати?

Ускладнення нелікованої виразки шлунка зазвичай потребують невідкладного хірургічного втручання. Перебіг виразкової хвороби може ускладнитись кровотечею, проривом (проривом у черевну порожнину), пенетрацією (утворення отвору, який веде до іншого органа) і стенозом, що призводить до непрохідності шлунково-кишкового каналу.

Відгуки