Важливим є те, що кількість хворих на діабет у світі дедалі збільшується, при цьому багато хто навіть не здогадуються про наявність у себе цього захворювання. Дата вибрана не випадково. Саме в цей день народився вчений Фредерік Бантінг, який в 1922 році зміг виділити інсулін з підшлункової залози собаки і врятував хворому на діабет хлопчикові життя, зробивши першу у світі ін’єкцію цього гормону.
Як пов’язані інсулін і цукровий діабет?
Інсулін — це гормон, який виробляється клітинами підшлункової залози і потім надходить у кров. Разом з гормоном туди ж потрапляє і глюкоза, яка переробляється в необхідну для нас енергію — без неї людський організм просто не може функціонувати. Інсулін допомагає глюкозі потрапити в клітини.
Під час цукрового діабету вироблення інсуліну порушено: є стану, коли цукор підвищений — гіперглікемія, коли знижений — гіпоглікемія. У будь-якому випадку це погано для людини, під час діабету цукор майже не повертається до норми і його потрібно постійно контролювати.
Що таке інсулінорезистентність?
У цукрового діабету 2-го типу є попередник — інсулінорезистентність. Цей стан для якого характерна втрата чутливості тканин до інсуліну і якщо це довго відбувається — розвивається переддіабет. Головна проблема в тому, що інсулінорезистентність ніяк не проявляється. Навіть базові аналізи крові нічого не показують, потрібно пройти спеціальний глюкозотолерантний тест.
Виникає цей стан найчастіше через гормональні порушення, полікістоз яєчників, вагітність, інфекційні захворювання або просто через вік. При цьому не варто забувати про шкоду вживання цукру і простих вуглеводів у великій кількості. Разом з малорухливим способом життя і стресами це призводить до виникнення діабету.
Є ряд ознак, які сигналізують про інсулінорезистентність:
- збільшення об’єму талії;
- горизонтальна жирова складка на животі, яка не йде навіть при схудненні;
- постійна тяга до солодкого;
- старіння шкіри і випадання волосся;
- потемніння міжфалангових суглобів, задньої частини шиї, пахових і пахвових западин.
При наявності цих ознак варто звернутися до ендокринолога і пройти призначені аналізи.
Чому діабет виявляють так пізно?
Дуже часто хворобу виявляють, коли вона вже має ускладнення. Діабет дуже підступний: іноді симптоми можуть проявитися навіть через 10-15 років. Важливо виявити захворювання ще до прояву ознак, тому людям, що знаходяться в групі ризику потрібно регулярно перевіряти рівень глюкози в крові.
В першу чергу, це необхідно чоловікам і жінкам після 40, людям із зайвою вагою або тим, у кого якщо є спадкова схильність. Своєчасне виявлення сприяє лікуванню, допомагає легше долати хворобу або уникнути ускладнень.
Діагноз — це не вирок!
Для багатьох встановлення діагнозу стає катастрофою, але не варто панікувати. Сучасна медицина дозволяє контролювати хворобу і продовжувати жити в комфорті. Існує прилад, який дозволяє вимірювати рівень глюкози 288 раз на добу. Пристрій встановлюється на 6-7 днів і абсолютно не заважає звичайному життю.
Крім того, зменшують симптоми і вплив цукрового діабету 2-го типу баріатричні операції. Причому вони показані не тільки тим пацієнтам з діабетом, у яких є ожиріння. Операція з мінігастрошунтування бореться з діабетом за допомогою створення нового шляху для просування їжі, в обхід дванадцятипалої кишки, і підходить навіть худим пацієнтам. У 95% пацієнтів діабет відступив завдяки цій операції.
У світі понад 400 мільйонів хворих на цукровий діабет. Навчившись контролювати хворобу, вони продовжують жити нормальним життям, працювати, подорожувати, водити машину і багато іншого. Цукровий діабет змушує хворих краще стежити за своїм харчуванням, способом життя і вчить контролю.
Записатися на прийом можна за номером +38 (048) 730-00-30 або через форму «Запишіться на прийом» на нашому сайті. Детальніше про ендокринологію в Медичному домі Odrex читайте на сайті.