Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Всесвітній тиждень мозку: розмова з нейрохірургом

Цього тижня проходить Brain Awareness Week — Тиждень мозку. Це міжнародна глобальна кампанія, що направлена на поширення знань про цей орган, його особливості та переваги досліджень мозку. Звичайно, аби обговорити усі можливості мозку не вистачить і цілого тижня. Але питання захворювань головного мозку гострі та актуальні. Про специфічні симптоми пухлин мозку, ситуації, коли операція потрібна, а коли — не потрібна або неможлива, розповів нейрохірург Медичного дому Odreх — Владислав Свєтлицький. Що також цікаво, лікар поділився кейсом, який показує важливість індивідуального підходу до пацієнта разом із розумною сміливістю команди нейрохірургів.

Чи справді роздратованість, дивна поведінка або проблеми із зором можуть бути спричинені пухлинами головного мозку?

Прояви симптомів при пухлинах головного мозку залежать від розташування утворення стосовно мозку та розмірів самого утворення. Наприклад, пухлини у передній черепній ямі можуть викликати роздратованість та дивну поведінку. Під лобною долею мозку зазвичай проходять зорові нерви, тож пухлина може спровокувати здавлення нерву і викликати порушення зору або проблеми із пам’яттю. Досить важливий симптом порушення мови: складнощі у розумінні або вимові. Слід пам’ятати й про наступні проявлення:

  • порушення руху ока,
  • проблеми зі слухом з одного боку,
  • поява асиметрії обличчя,
  • важкість під час ковтання,
  • сонливість, яка проявляється у дуже затягнутих випадках,
  • головний біль.

Чи справді є пухлини, котрі не потребують операції: які обмеження у таких пацієнтів?

Здебільшого пухлини не оперують з двох причин:

  • утворення малих розмірів, яке не провокує проблем і потребує лише своєчасного контролю динаміки,
  • пухлина надто велика та зачепила багато важливих структур мозку, тому оперувати її просто без негативних наслідків не вдасться,
  • новоутворення знаходиться у важливій функціональній зоні або надто глибоко у мозку, тому дібратись до самої пухлини та не пошкодити нервові центри — неможливо.

У першому випадку ніяких суттєвих обмежень пацієнт не має. Раз на рік досить робити МРТ-контроль, щоб переконатись, що пухлина нікуди не росте. На цьому все. Але, якщо ви спостерігаєте за новоутворенням, важливо пам’ятати: будь-які препарати, вітаміни та фізіопроцедури, що покращують кровообіг — протипоказані. Тому що ці фактори можуть сприяти росту пухлини.

В іншому випадку потрібно виходити із потреб пацієнта та можливих варіантів покращити йому життя.

Чи завжди у операції є тільки один варіант: випадок з операційної Odrex

Цікавий випадок, у якому склались усі сприятливі умови: стан пацієнта, готовність нейрохірургів та сміливость з боку кожної зі сторін. До Odrex потрапила пацієнтка з множинними метастазами в голові. За одне втручання вдалось видалити два діаметрально протилежних утворення.

Одна пухлина знаходилась глибоко за потилицею, а інша — у лобній долі. Перша пухлина загрожувала життю вже на момент операції, тому втручання у цій зоні було вкрай необхідне. Але друга пухлина не була менш важливою: так, на момент втручання вона не турбувала, але почала б викликати симптоматику вже за два тижні чи за місяць. Тобто часу було не так багато, і залишати пухлину в лобній частині було б нелогічно.

У команди лікарів був план: якщо першу пухлину видалимо без будь-яких ускладнень і не затягнемо операцію, то можемо перейти до лобної долі. І все вдалось, операція тривала близько трьох годин з одним наркозом. Наступного дня пацієнтка вже ходила і результат себе виправдав.

Звичайно, якби існували ризики ускладнень, то ми б не пішли на таку операцію і видалили б тільки одну з пухлин. В такому випадку потрібно було б максимально скорочувати перебування під наркозом і оперувати у зоні потилиці. Але загальний стан пацієнтки, сприятливий вік та вміння команди дозволили провести втручання за один раз і пацієнтці не довелось двічі йти на операцію та зважуватись ще раз на такий важкий крок.

Записатись на консультацію нейрохірурга Владислава Петровича ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номером +38 (048) 730-00-30.