Консультує Олег Ігорович Бохонко, кардіохірург, аритмолог
Однак якщо це повторюється регулярно і без особливих причин, якщо прискорене серцебиття триває годинами — необхідно проконсультуватися з кардіологом. Такий стан називається фібриляцією передсердь.
Що таке фібриляція передсердь
Фібриляція передсердь, або, як її ще називають, миготлива аритмія, — це стан, при якому передсердя скорочуються хаотично, некоординовано. У здорової людини в спокійному стані серце скорочується ритмічно з частотою 60-90 разів на хвилину. Це може відбуватися при гіпертензії, мітральній недостатності, а також при ряді вроджених причин. У людини виникає відчуття, ніби в грудях у нього хлюпається риба: серце скорочується нерівно, скаче з одного боку в інший. Пульс при цьому може досягати 120-150 ударів в хвилину. В результаті виникає важке дихання, біль у грудях, навіть нерідко непритомність. Людині важко переносити звичні навантаження: якщо раніше вона без зусиль і піднімалася сходами на третій поверх, то тепер це викликає важку задишку.
Поширеність фібриляції передсердь дуже висока і прогресує з віком. Після 75 років вона спостерігається у кожного п’ятого. В Європі миготливою аритмією страждають понад 6 млн осіб, і на тлі старіння населення в найближчі 50 років очікується подвоєння числа хворих.
У чому небезпека
Сама по собі аритмія викликає скоріше просто дискомфорт. Однак небезпечні ускладнення, які виникають при тривалій аритмії — що триває не 10-20 секунд, а понад 24 годин або переходить в постійну форму. Тривалий прискорений пульс може провокувати серцеву недостатність.
Найбільша небезпека для людей з аритмією — підвищений ризик утворення тромбів. А це, у свою чергу, може спровокувати інсульт. Такі інсульти частіше, в порівнянні з інсультами іншої природи, рецидивують і призводять до більш вираженої інвалідизації, а ризик смерті у таких хворих у 2 рази вище.
Профілактика і діагностика
Фібриляція передсердь загрожує важкими наслідками. Однак є і хороша новина: її легко діагностувати. Перебої в роботі серця вміють визначати навіть сучасні фітнес-браслети чи розумний годинник. А виявити аритмію може будь-який кардіолог або сімейний лікар — досить зробити кардіограму. Скринінги на предмети миготливої аритмії особливо важливі для тих, у кого високий ризик інсульту, хто пережив інсульт раніше і у людей старшого віку.
Лікування
Існують медикаментозні та хірургічні методи лікування фібриляції передсердь. У Odrex застосовують весь спектр методик, вибираючи з них ті, які краще підходять в кожному конкретному випадку: прийом препаратів для нормалізації ритму разом з антикоагулянтами (засобами для розрідження крові), електрична або медикаментозна кардіоверсія, радіочастотна катетерна абляція і кріоабляція, відкрита операція на серці.
Радіочастотна катетерна абляція і кріоабляція вважаються передовими методами лікування миготливої аритмії. На відміну від медикаментозних способів, вони дозволяють повністю знищити субстрат аритмії.
Суть методів полягає в тому, що хірург знаходить у серці вогнище, яке генерує аритмію, і випалює його — або катетерним частотним струмом (радіочастотна катетерна абляція), або екстремальним холодом (кріоабляція). При абляції в Odrex використовують тільки одноразові витратні матеріали: це вкрай важливо для безпеки пацієнта. Втручання проводять без розрізів, під місцевою анестезією, і зазвичай вже на наступний день пацієнт виписується з клініки.
Кріоабляція — це один з найсучасніших способів лікування миготливої аритмії, його можна назвати золотим стандартом. У світі ця методика застосовується відносно недавно, а в Україні кріоабляцію роблять тільки в Odrex.
Миготлива аритмія збільшує ризик виникнення інсульту в 5 разів — обумовлюючи розвиток кожного п’ятого інсульту!
У Odrex розроблені програми медичної діагностики Check-Up, які рекомендується проходити щорічно. Зокрема, Кардіо Check-Up націлений на поглиблену діагностику наявності або схильності до серцево-судинних захворювань.