Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Як позбутися від каменів у нирках

До певного часу камені в нирках можуть не завдавати незручностей, але якщо симптоми вже проявляються, вони вкрай неприємні: починаючи від того, що невеликий камінь може виходити з організму, викликаючи болісну кольку, і закінчуючи тим, що великий камінь може погубити нирку. Що робити і чого не робити, якщо знайшли камені в нирках, які методи найефективніші і як уникнути рецидивів?

Консультує Таан Надер, хірург-уролог.

Хибні уявлення заважають

Існує думка про те, що сечокам’яна хвороба і ниркова колька — в основному, чоловічі проблеми. Сьогодні це не так: ці захворювання дійсно частіше зустрічаються в чоловіків, але жінок, яким встановлюють діагноз «сечокам’яна хвороба» теж немало, і співвідношення випадків становить 1:3.

Згідно з іншою поширеною помилкою, камені в нирках потрібно обов’язково видаляти. Насправді, камінь цілком може вийти самостійно, а в інших випадках достатньо пройти курс лікування препаратами, призначеними урологом. А ось що дійсно є правдою, так це те, що камінь потрібно зберегти і віддати лікаря. На основі лабораторного дослідження каменя призначається лікування.

Є ще один міф, практично протилежний попередньому: камені можна виводити з організму в домашніх умовах. Зовсім ні: досліджень, які підтверджують, що кисле пиття, сечогінні трави, пиво і ялицеве ​​масло дійсно допоможуть позбутися від каменів у нирках, не існує. Нашкодити ж вони можуть, тому важливо пам’ятати, що лікування повинно бути призначене тільки профільним фахівцем.

Коли консервативного лікування недостатньо

Сучасна медицина дала нам інструменти, що дозволяють позбутися від каменів через мініатюрний розріз або зовсім без нього — і швидко повернутися до одужання.

Існує малоінвазивний метод, який дозволяє провести лікування амбулаторно – дистанційна літотрипсія. Хірург за допомогою спеціального приладу – літотриптора – подрібнює камені на дрібні фракції, які з часом під дією медикаментозного лікування виводяться з організму. Літотриптор працює завдяки акустичній хвилі, тобто не вимагає ані розрізів, ані іншого втручання. Прилад здатний подолати камені, діаметром менше 2 см. 

До того ж, є кілька ендоскопічних методик руйнування і видалення каменів: відповідну вибирають, ґрунтуючись на тому, якого розміру і природи камінь.

Щоб позбутися невеликих каменів використовують контактну літотрипсію. За допомогою уретроскопа, інструменту товщиною всього 3 мм, камінь можна роздрібнити і витягти через сечовивідні шляхи.

Камені діаметром до 2 см можна подрібнювати за допомогою гнучкого уретеронефроскопа. 

Ще один сучасний і ефективний метод — контактна черезшкірна (перкутанна) нефролітотрипсія. Хірург видаляє камені через мініатюрний — довжиною менше 2 см — розріз на спині. Такий спосіб дозволяє видаляти камені в будь-якому відділі нирки, незалежно від їх розміру і складу. Перкутанна нефролітотрипсія не залишає помітних слідів, а сама нирка залишається в хорошому стані.

Така операція показала свою високу ефективність в складних випадках: з цією методикою можна повністю уникнути травми уретри ендоскопом та ризику порушити кровопостачання нирки, можна без залишку видаляти коралоподібні камені, які часом займають собою всю порожнинну систему нирки.

З практики Odrex

Одна з наших пацієнток, зіткнувшись з сечокам’яною хворобою, не зверталася до лікарів більше двох років.До цього у неї вже була відкрита операція з приводу сечокам’яної хвороби, але з тих пір просвіт сечового міхура, лівого сечоводу і порожнинної системи лівої нирки повністю заповнився єдиним каменем. Коралоподібний камінь такого розміру довелося оперувати в кілька етапів. Нирку вдалося зберегти: пацієнтка — майбутня мама, і наявність двох нирок допоможе їй виносити здорову дитину.

Щоб камені не з’явились знову

Сечокам’яна хвороба сумнозвісна своїми рецидивами. І хоча тепер ми все частіше можемо повністю позбутися від каменів у нирках, важлива не тільки сама методика їх видалення, але і відповідне відновлення і профілактика рецидивів. Хороший уролог підкаже, як потрібно скорегувати харчування й питво після операції.
Профілактика багато в чому залежить від типу каменю, але є і кілька загальних рекомендацій: пити більше води, їсти менше солі і тваринних білків.

Крім того, щоб запобігти повторній появі каменів, важливо розібратися в причинах їх появи — і усунути їх. Це можуть бути розлади ендокринної системи або інші захворювання, що викликають порушення відтоку сечі.

Регулярні огляди і дотримання рекомендацій лікаря — важливі складові лікування, якими найчастіше нехтують, але які допоможуть уникнути повторної появи каменів.