Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Що робити онкохворим під час пандемії: безліч питань, на які ми знаємо відповідь

Люди, що мають онкологічне захворювання, мають ослаблений імунітет — і саме через це знаходяться в групі ризику COVІD-19. Ми розглянемо, як дотримуватися карантину онкохворим, що потребують проведення курсу хіміотерапії. І що робити пацієнтам, які лікуються за кордоном, не маючи сьогодні можливості покинути межі країни?

В Україні сьогодні нараховують майже мільйон онкологічних хворих і у них виникає безліч питань. Як захистити себе? Чи є додаткові запобіжні заходи? Яка є альтернатива хіміотерапії? Чи потрібно залишатися у стаціонарі? Як доглядати за хворим вдома? Відповіла на ці питання та прояснила механізм дій клінічний онколог Медичного дому Odrex — Ольга Кузнецова.

Клінічний онколог, хіміотерапевт Ольга Кузнецова

Що кажуть міжнародні рекомендації?

Слід знати, що припинити курс лікування можливо у випадках, коли у пацієнта ремісія та відсутні рецидиви та метастази. У всіх інших варіантах зупинки в лікуванні можуть призвести до прогресування пухлини. Пацієнтам, які проходять складні курси хіміотерапії з дуже токсичними компонентами, з профілактичною метою призначають антибактеріальну терапію.

Ще 13 березня Американська спілка клінічної онкології (ASCO) підписала міжнародні рекомендації про лікування онкохворих під час розповсюдження пандемії, яких дотримуються і в Медичному домі Odrex. Згiдно з цими рекомендаціями, онкохворі не повинні припиняти лікування — для них це життєво необхідно. Але слід обмежити пересування пацієнта та застерегти його від ризиків зараження. Для цього клінічний онколог має підібрати найбільш ефективний для свого пацієнта варіант.

  • Як альтернативу хіміотерапії при досягненні повної ремісії можна використовувати гормонотерапію.
  • Перехід на менш імуносупресівні схеми хіміотерапії.
  • Внутришньовенні ін’єкції по можливості замінити препаратами у пігулках.
  • Якщо пацієнт не може дістатися до медичного закладу або відмовляється виїжджати — онколог пропонує лікування, що можливе у домашніх умовах з мінімальним ризиком для хворого.
  • Для пацієнтів, що приймають протягом років бісфосфонати, препарати, що використовують при метастазуванні раку в кістки, можуть скоригувати прийом ліків: замість одного разу у місяць — раз на три місяці.
  • В деяких випадках можливо подовжувати інтервал між курсами хіміотерапії на два-три тижні. Тоді курс буде проводитися приблизно раз у 5 тижнів, що зменшує кількість візитів до лікарні.

Хіміотерапія під час пандемії COVID-19

Аби отримати лікування в комфортних умовах та за міжнародними стандартами, вже не обов’язково виїжджати за межі України. Нагадуємо, що в нашому відділенні онкології можна проходити курси хіміотерапії будь-якої складності. Лікування проходить в окремих палатах, де можна перебувати амбулаторно або стаціонарно, а також разом з родичами. У приміщенні передбачена антибактеріальна фільтрація повітря, зручні ліжка з кнопкою виклику медсестри, є портативні апарати для моніторингу життєвих функцій пацієнта: тиску, сатурації і так далі. В нас працює мультидисциплінарна команда фахівців, яка об’єднує хірургів-онкологів, радіологів, мамологів, урологів, гінекологів, хіміотерапевтів, онкопсихологів.

Якщо лікарі виявили гостре респіраторне захворювання, протипухлинне лікування зупиняють. Сьогодні немає підтверджених даних, що COVID-19 впливає на стадію раку чи викликає погіршення онкологічного процесу. Але необхідність діагностичних або планових візитів за гарного самопочуття потрібно обговорювати разом з лікарем. Будь-які відвідування медичного закладу, які можна відкласти без ризику для пацієнта, слід відкласти. А при виникненні питань спілкуйтесь зі своїм онкологом в онлайн-режимі. Це можливо і в Медичному домі Odrex.

У звичайних умовах не варто вдаватися до паніки, поспілкуйтеся зі своїм лікарем, дотримуйтесь правил карантину та користуйтеся засобами профілактики. Власна уважність та адекватне відношення до ситуації допоможуть підтримувати як гарне фізичне, так і психічне самопочуття.

Що робити тим, хто доглядає за онкохворими?

Тим, хто доглядає за хворим, варто забезпечити його необхідними продуктами та ліками. Якщо у доглядаючого спостерігаються симптоми або виявили коронавірусну інфекцію, потрібно:

  • самоізолюватися та повністю обмежити контакт з онкохворим,
  • повідомити онколога та проконсультуватися з сімейним лікарем,
  • слідувати рекомендаціям лікарів.

Пам’ятайте, що самостійно прийняті рішення щодо скасування чи змін у лікуванні можуть призвести до ускладнень. Враховуючи протікання хвороби, прогнози та оцінки ризику лікар обере найбезпечніший для вас варіант. Бо зберегти ваше здоров’я — найголовніша для нас задача.

Записатися на консультацію до клінічного онколога можна за телефоном +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті.