Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Лікування коронавірусу (COVID-19)

Коронавіруси — група вірусів, що вражають як людей, так і тварин. Віруси можуть викликати респіраторні інфекції, починаючи від звичайної застуди до тяжчих захворювань. Один із цих вірусів — SARS-CoV-2 призвів до виникнення інфекційного захворювання COVID-19, що проявилося спалахом пневмоній у людей по всьому світу, а у березні 2020 року набуло характеру пандемії.

Виникнення вірусу, способи передачі та фактори ризику

Коронавіруси існують вже давно, викликаючи в людей захворювання різної тяжкості. Молекулярна структура вірусу SARS-CoV-2 дуже схожа зі структурою коронавірусів у кажанів. Але яким чином він потрапив до людського організму, точно не встановлено. Як відомо, епідемія розпочалась у китайському місті Ухань, а початок розповсюдження зафіксували на місцевому ринку морепродуктів та живих тварин.

Основний шлях передачі вірусу — повітряно-крапельний від людини до людини. Наприклад, якщо мокрота та виділення з дихальних шляхів хворої людини під час кашлю, чхання або розмови потрапляють на слизові оболонки здорової людини. Або якщо здорова людина доторкнеться до інфікованої поверхні, а потім торкається очей, носа або рота. Зазвичай виділення не можуть довгий час знаходитися в повітрі та не долають дистанцію понад 2 метри.

Досі не встановлено, як довго людина з коронавірусом може бути заразною. Згідно з дослідженнями вчених, кількість вірусної РНК найбільша у період проявлення симптомів, при цьому з часом вона постійно зменшується. Тому є ймовірність, що ризик заразитися вище на ранніх стадіях інфекції. Зараження може відбуватися від безсимптомних носіїв або тих, хто ще знаходиться в інкубаційному періоді. Інкубаційний період у більшості випадків сягає 3-5 днів після контакту з хворим, але є випадки, коли він триває до двох тижнів.

Фактори ризику не залежать від віку, статі, роду діяльності, раси тощо – захворіти може будь-хто. Найбільш схильні до тяжкого протікання хвороби люди:

  • літнього віку,
  • з імунодефіцитом,
  • що мають хронічні захворювання (гіпертонію, цукровий діабет тощо),
  • хворі на онкогематологічні захворювання або проходять хірургічне лікування онкологічного захворювання чи хімієтерапію,
  • у яких наявний сепсис та порушення згортання крові,
  • що мають захворювання легень,
  • курці.

У дітей захворювання спостерігалося рідко і в більшості випадків проходило легко.

Симптоми COVID-19

Найчастішим проявом інфекції вважається пневмонія, що супроводжується такими симптомами:

  • лихоманка та висока температура (понад 38°C),
  • слабкість,
  • сухий кашель,
  • втрата апетиту,
  • біль у м’язах,
  • задишка,
  • кашель з мокротою.

До інших, менш частих симптомів, відносяться головні болі, болі в горлі та нежить. Крім респіраторних симптомів, можливі шлунково-кишкові: нудота, пронос.

Захворювання може протікати по-різному:

  • Легка форма може проходити без пневмонії або з легкою пневмонією,
  • Важка форма — з задишкою, гіпоксією та ураженням легень,
  • Критична форма характеризується гострим респіраторним дистрес-синдромом, що часто потребує використання штучної вентиляції легень (ШВЛ), шоком та поліорганною недостатністю.

Стан може змінюватися. Погіршення відбувається найчастіше протягом тижня після появи симптомів. Всі смертельні випадки пов’язані з критичним протікання хвороби.

Не раз ми нагадували вам про прості методи профілактики, дотримуючись яких можна захистити себе від захворювання:

  • ретельно мийте руки з милом, протягом 20-30 секунд або використовуйте спиртовий антисептик,
  • намагайтеся не торкатися свого обличчя або слизових оболонок,
  • дотримуйтеся соціальної дистанції не менше 1,5 метра,
  • мінімальний час перебуваєте на вулиці — виходьте лише за гострої потреби,
  • регулярно провітрюйте приміщення, робіть вологе прибирання і дезінфікують поверхні.

Як діагностувати коронавірус?

Лабораторне тестування на полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР-тести) вважається найбільш точною діагностикою коронавірусу. Позитивний результат на SARS-CoV-2 в цілому підтверджує діагноз, хоча можливі й хибнопозитивні результати. В деяких випадках необхідне повторне тестування. Для виявлення вірусної РНК беруть назофарингеальні мазки або мазки з ротоглотки у пацієнтів з активним кашлем для аналізу беруть мокроту.

Експрес-тест визначає наявність у крові антигену, тобто наявність саме вірусу, а не антитіл, що виробляються організмом внаслідок імунної реакції.

КТ грудної клітини допомагає у діагностиці, але ознак, що дозволяють виключити або підтвердити діагноз COVID-19, не показує. На КТ проявляються затемнення, що ідентичні до вірусної пневмонії.

У Медичному домі Odrex проводять тест на виявлення інфекції ПЛР-методом всім хто звернувся, а також ІФА-тести (на антитіла) і експрес-тест. Детальніше — на сторінці тестування.

Лікування COVID-19 вдома

У легких випадках лікування повинно проходити в амбулаторних умовах з самоізоляцією. Варто підтримувати контакт із сімейним лікарем та дотримуватись його рекомендацій, аби не допустити погіршення або вчасно госпіталізуватися. Тривалість домашньої ізоляції становить щонайменше 5 днів та залежить від кожного клінічного випадку. В умовах ізоляції потрібно сумлінно дотримуватися правил профілактики, одягати маску при контакті з іншими людьми, дезінфікувати поверхні, яких торкається хворий.

Для припинення умов ізоляції необхідно, щоб нормалізувалась температура тіла, покращилися респіраторні симптоми, два тести на коронавірус поспіль були негативними. У випадках, коли не використовуються тести, від появи перших симптомів має минути не менше ніж тиждень, а після зникнення симптомів має пройти не менше як три дні.

Зазвичай для амбулаторного лікування пацієнтів із легким та середнім перебігом захворювання сімейні лікарі виписують препарат прямої дії — молнупіравір. За принципом роботи він нагадує ліки проти ВІЛ-інфекції: діюча речовина так само «обманює» фермент, який нарощує ланцюжок РНК вірусу в організмі, видає себе за вірусний матеріал і перериває зв’язки цього ланцюжка. Покращення стану наступає на 3-4 день терапії. Але найкраще молнупіравір починати приймати якнайшвидше – тобто звертатись до сімейного лікаря необхідно одразу після появи перших симптомів. Приймати препарат можна не більше як 5 днів.

Молнупіравір не можна приймати:

  • дітям до 18 років (для цієї групи ще триває дослідження),
  • вагітним,
  • пацієнтам, які потребують госпіталізації через COVID-19. Користь від лікування молнупіравіром у таких випадках не спостерігалась,
  • особам до або після контакту з хворими на COVID-19 для запобігання зараження. Препарат не є профілактичним!

Детальні рекомендації щодо лікування молнупіравіром має надати ваш сімейний лікар. В жодному разі не призначайте його собі самостійно – це може бути небезпечно для вашого здоров’я.

Лікування COVID-19 в стаціонарі

При погіршенні самопочуття потрібно викликати швидку, бо при ускладненнях потрібне стаціонарне лікування коронавірусу. У відділенні респіраторних захворювань Odrex, що вміщує понад 100 осіб, забезпечують інфекційний контроль і підтримуючу терапію для пацієнтів з COVID-19. Лікарі мають можливість постійно спостерігати за станом пацієнта: оцінка сатурації, температури, тиску, кардіограма і лабораторні аналізи. Вся інформація передається на пост персоналу, що дозволяє швидко зреагувати на зміни. При необхідності на місці виконують рентген та УЗД.

При погіршенні симптоматики та виникненню ускладнень, пацієнта переводять в інтенсивну терапію, де за ним доглядають анестезіологи. Тут передбачено надання терапії для 10 осіб одночасно. Хворому може знадобитися штучна вентиляція легенів і подача кисню. В Odrex для цього є киснева станція із запасом кисневих балонів для екстрених ситуацій. Станція виробляє понад 15 тисяч кубічних метрів кисню — це дозволяє працювати безперебійно.

 

У Медичному домі Odrex в Одесі розробили власний протокол лікування пацієнтів з COVID-19, що базується на міжнародних рекомендаціях та протоколах лікування профільних медичних установ.

Необхідність госпіталізації визначає лікар. У більшості випадків госпіталізують пацієнтів з групи ризику з підвищеною температурою, кашлем і утрудненим диханням. В умовах розповсюдження вірусу не забувайте про відповідальність кожного з нас. Важливо дотримуватися правил карантину та профілактичних заходів. При появі симптомів, поганому самопочутті або необхідності госпіталізації звертайтеся до сімейного лікаря або телефонуйте до цілодобового кол-центру за номером +38 (048) 730-00-30.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки