Імплантація електрокардіостимулятора
Електрокардіостимулятор — це компактний пристрій, чиє основне завдання полягає в тому, щоб подавати електричні імпульси до серця, забезпечуючи його своєчасне скорочення. Такий прилад нормалізує кровообіг, коригує порушення провідності і серцевого ритму в організмі.
Показання та протипоказання для установки електрокардіостимулятора
Головними показаннями для установки ЕКС є порушення серцевого ритму у пацієнта. Штучний стимулятор лікар рекомендує при таких захворюваннях:
- брадикардія будь-якого виду з явними клінічними ознаками (запаморочення, непритомність, потемніння в очах, дезорієнтація),
- епізоди зупинки серця на період більше трьох секунд (асистолія, пауза),
- частота серцевих скорочень, що не перевищує сорок-шістдесят ударів в хвилину у період активності організму,
- атрио-вентрикулярна блокада, набута, що виникла після інфаркту або іншого захворювання, особливо поєднується з двопучковою або трипучковою блокадами.
Протипоказань до установки електрокардіостимулятора в медицині немає. Такі імпланти фахівці імплантують пацієнтам різного віку: дітям, літнім людям і т.д. Вік впливає тільки на питання приживлюваності або відторгнення системи кардіостимуляції.
Види пристроїв
Підбираючи кардіостимулятор, лікар керується не тільки медичними показаннями, а й індивідуальними особливостями організму і комфортом пацієнта. Залежно від будови і функцій виділяють такі види пристроїв:
Однокамерний кардіостимулятор
Такий пристрій складається з одного електрода і, власне, кардіостимулятора. Електрод розміщений в одній з камер — передсерді або в правому шлуночку серця, і система здійснює роботу тільки в одному з цих місць (камер серця).
Двокамерний кардіостимулятор
Тут є два стимулюючих електроди: один поміщають в стінку правого передсердя, а другий — в стінку правого шлуночка. Такий прилад діє і на передсердя, і на шлуночок.
Трикамерний або ресинхронізуючий кардіостимулятор
Лікарі встановлюють три електроди у серце: в стінку правого шлуночка, в лівий шлуночок (епікардіально) і в порожнину передсердя. Пристрій працює відразу в трьох ділянках серця.
Гіс-стимуляція
Фахівці імплантують шлуночковий електрод в провідну систему, зменшуючи / усуваючи явища серцевої недостатності.
Кардіовертер-дефібрилятор
Цей пристрій не тільки коригує серцевий ритм пацієнта, але і, в разі необхідності, рятує йому життя. Лікарі використовують цей пристрій / систему кардіостимуляції для запобігання ризику раптової серцевої смерті в разі фібриляції шлуночків або під час шлуночкової тахікардії. При розпізнаванні небезпечного стану для життя пацієнта, прилад надає електричний розряд і тим самим допомагає повернути звичний ритм серця.
Як проходить операція по імплантації кардіостимулятора
Зазвичай стандартна операція складається з декількох етапів:
- Лікар готує пацієнта до процедури. Операція проходить під місцевою анестезією, виконується пункція центральної вени в ділянці лівої чи правої ключиці.
- Хірург виконує надріз шкіри під ключицею. Потім він вводить в підключичну або аксілярну вену провідник, через який пропускають електрод.
- Лікар імплантує електроди під рентгеном в необхідні місця (камери серця).
- Хірург робить установку системи кардіостимуляції під шкіру в грудну клітку і приєднує до нього електроди.
- Лікар налаштовує пристрій під пацієнта з урахуванням його індивідуальної клінічної картини. На цьому етапі можна задати параметри для базової, прискореної і спокійної частоти биття серця, налаштувати режими діагностики і стимуляції міокарда.
- Час операції залежить від виду пристрою, що імплантується.
Переваги проведення процедури в Odrex
Клініка Серця Odrex має найсучасніше обладнання для проведення діагностики та операцій на серці: ангіографи Canon Medical System, чотиривимірний сканер для ультразвукового дослідження серця Siemens SC 2000, електрофізіологічне устаткування Schwarzer. Завдяки цьому фахівці можуть встановити точний діагноз за 30 хвилин, а також виконувати малоінвазивні операції під пильним і точним контролем техніки.
Рекомендації для пацієнтів з ЕКС
Людині з кардіостимулятором необхідно звертати увагу на пульс: стежити за його частотою і ритмічністю, порівнювати показники в спокійному і активному стані організму. Також важливо контролювати задишку під час фізичної активності, так як вона є показником того, наскільки продуктивність серця відповідає вимогам роботи.
Необхідно стежити за змінами в організмі, щоб вчасно усунути порушення кровообігу. Важливими показниками того, що серце перевантажено, є набряки ніг і рук, збільшення розміру печінки, затримка води при підвищенні ваги, біль за грудиною.
Лікарі рекомендують регулярно вимірювати артеріальний тиск гіпертонікам і пацієнтам, що страждають болями в голові.
Всі показники про стан організму необхідно повідомляти лікарю. Виходячи з цих даних він може відрегулювати частоту імпульсів кардіостимулятора, встановити рівень навантаження і в разі необхідності призначити медикаментозне лікування. В обов’язковому порядку лікар виписує ліки під час артеріального тиску, що перевищує показники 130 на 90 міліметрів ртутного стовпа, а також пацієнтам зі стенокардією або серцевою недостатністю.
Пацієнтам зі стенокардією фахівці рекомендують зробити коронарографію. Вона допоможе визначити ділянку і ступінь звуження артерій, а також ймовірність необхідності реваскуляризації.
Після імплантування електрокардіостимулятора лікар перевіряє пацієнта на програматорі через 3, 6 і 12 місяців. Він зіставляє показники діагностики серця зі станом організму і способом життя пацієнта, а потім виходячи з цих даних коригує частоту і тривалість імпульсів, які подає пристрій.
Важливим моментом для здоров’я і комфортного стану людини після імплантації електрокардіостимулятора виступає реабілітація та відновлення організму, повернення до звичної фізичної активності. У разі, коли серце не дуже постраждало від різних захворювань, які викликали блокаду, сучасні електрокардіостимулятори зможуть забезпечити звичний рівень фізичної активності.
Фізичні навантаження пацієнтів з ЕКС
Серце можуть вважати слабким, а насправді воно виявляється недостатньо тренованим. Тому важливо діагностувати зміни в міокарді, коронарних судинах, клапанах — щоб визначити стан серця. Дослідження після імплантації ЕКС — рентген серця або ехокардіографія (УЗД).
Якщо за результатами діагностики лікар вважатиме серце досить здоровим для тренувань, то етапи наступні:
- Спостереження за диханням під час навантажень, за відчуттям під час підйомів. По віддишці можна оцінити резерви серця і те, як змінилося самопочуття після імплантації ЕКС.
- Тренувальна ходьба. Підбирається така відстань і швидкість, щоб не виникало задишки, а прискорення пульсу не досягало верхньої позначки програми.
- Робота. Через кілька тижнів після операції діапазон навантажень розширюється: «середня тяжкість» фізичних навантажень, біг, силові тренування — під контролем і у відповідності з рекомендаціями лікаря.
- Планові огляди. Аритмолог не тільки налаштовує кардіостимулятор, а й стежить за станом серця і організму. Спільна робота лікаря і пацієнта — запорука того, що організм стане максимально здоровим.
«Питання-відповідь»
Як працює електрокардіостимулятор?
Головне завдання ЕКС в тому, щоб за необхідності відновити роботу серця. Як тільки в організмі порушується частота і ритм серця, установка посилає до серця імпульс. Це викликає скорочення серцевого м’яза і відновлює звичну частоту серцебиття.
Як проходить реабілітація пацієнта після хірургічної операції?
Після операції лікарі розробляють спеціальні рекомендації для реабілітації пацієнта. Терміни перебування в стаціонарі — приблизно 1 добу. Фахівці радять зберігати ділянку тіла після операції в чистоті і сухості. Через два дні дозволено приймати душ або ванну. Щоб шви не розійшлися, в перші два тижні після операції лікарі рекомендують дотримуватися обмеження в підйомі важких предметів (не можна піднімати нічого важчого 5 кг).
В іншому, після установки електрокардіостимулятора можна жити звичайним життям.