Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Консультація дитячого уролога

Дитячий уролог займається вродженою патологією та набутими захворюваннями сечовивідної системи у неповнолітніх хлопчиків та дівчаток. До обов’язків цього фахівця входить консультування, постановка діагнозу та лікування – консервативне чи оперативне.

Коли треба звертатись до дитячого уролога?

Приводом звернутись на прийом дитячого уролога можуть стати будь-які зміни у роботі сечовивідної системи. Зазвичай це такі симптоми:

  • болісне сечовипускання;
  • нетримання сечі;
  • часті позиви в туалет або відчуття неповного спорожнення сечового міхура;
  • каламутний колір сечі з домішкою кров’яних або білих виділень;
  • різні виділення з уретри;
  • больові відчуття в області спини, живота або паху;
  • деформація зовнішніх статевих органів, звуження крайньої плоті – фімоз;
  • свербіж та печіння в області паху;
  • запалення, набряклість або почервоніння статевих органів;
  • неопущення яєчка у хлопчиків;
  • синехії статевих губ у дівчаток;
  • наявність випинань або новоутворень у пахвинній ділянці: варикозне розширення вен насіннєвого канатика, вроджена патологія сечовивідних шляхів, діагностована на УЗД, аномалії уретри – гіпоспадія.

Дитячий уролог в Одесі оглядає дитину планово як мінімум у перший місяць життя, що дає можливість виявити будь-які вроджені патології цього профілю. Проте планові огляди не уберігають від появи набутих захворювань. Батькам варто бути уважнішими, особливо у тому віці, коли дитина не може пояснити, що її непокоїть. За перших ознак дискомфорту чи проблеми потрібно звертатись до педіатра.

Які захворювання лікує дитячий уролог?

Сечовивідну систему навіть дитячого організму можуть зачіпати різні захворювання, спричинені вродженими аномаліями розвитку або патогенними мікроорганізмами.

Аномалії розвитку нирок та сечоводу

Це група захворювань, пов’язаних із неправильною кількістю, положенням, взаємовідношенням або структурою цих органів.

  • Гідронефроз — розширення лоханки та чашок нирки. Хірургічне лікування тут неминуче, медикаментозна терапія застосовується для полегшення симптомів. Затяжний перебіг – причина розвитку супутніх захворювань.
  • Пухирно-сечовідний рефлюкс – захворювання, при якому відбувається закидання сечі з міхура назад у ниркову лоханку. Часто провокуючим фактором стає запалення. Обидва процеси посилюють один одного і призводять до безповоротного пошкодження нирки.
  • Мегауретер – патологічне розширення сечоводу. Це найчастіше вроджена патологія, пов’язана з порушенням прохідності сечоводу в ділянці сечового міхура. Виявляють захворювання зазвичай у віці від 3 до 15 років. Вчасно не вилікуваний мегауретер стає причиною незворотних змін у нирці: це зниження функцій нирок, постійне інфікування, вторинне зморщування нирки, артеріальна гіпертензія.
  • Сечокам’яна хвороба. У дітей камені в органах сечовидільної системи часто стають наслідком інших захворювань, зокрема аномалій розвитку нирок та сечоводу. Проблема полягає в тому, що у малюків симптоми не завжди яскраво виражені, і виявити пісок або каміння вдається тільки випадково, під час планових або обстежень з інших причин. Якщо на момент виявлення сформувалось каміння, консервативна терапія безуспішна. Хірургічне лікування не несе жодних обмежень для дитини в майбутньому.
  • Пієлонефрит. Запальне захворювання нирок, спричинене інфекцією. Будова сечовивідних шляхів у ранньому віці впливає і на захворюваність. Більше схильні дівчата, а виявляють проблему десь у 5-6 років. Зазвичай при пієлонефриті у гострій фазі виникає сильний біль, що обмежує навіть рухи. Якщо не вилікувати вчасно, захворювання перетворюється на стадію хронічного, що значно ускладнює життя дитини. Спочатку можливе консервативне лікування та правильна дієта. Головний фактор – своєчасне звертання.

Патології зовнішніх статевих органів

Ці проблеми піддаються хірургічній корекції. Самі собою не можуть сховатись або зникнути.

  • Одна з найчастіших проблем у хлопчиків – баланопостит – запалення крайньої плоті. Викликане це найчастіше неправильною гігієною статевого члена. Як тільки залишки сечі чи смегми під крайньою плоттю провокують запалення, орган червоніє, набухає, інколи ж з’являється й виділення гною. Не варто підбирати протизапальне лікування самостійно – дитину треба показати спеціалісту.
  • Наступною за поширеністю є водянка яєчка, тобто скупчення рідини між оболонками яєчка. Ця проблема зустрічається найчастіше у новонароджених. Симптоматика безпосередньо залежить від кількості рідини: чим її більше – тим більше набухає мошонка, а з цим натягується шкіра та змінюється її колір. Іноді стан може поліпшитись самостійно, і потрібно просто спостереження, але є випадки, коли показання вимагають хірургічного лікування.
  • У підлітковому віці у хлопчиків через зміну гормонального фону може виникнути варикоцеле. Це розширення вен яєчка або сплетення насіннєвого канатика. Патологія найчастіше виникає з одного боку — лівого, але дуже рідко може зустрітись і правостороння. Варикоцеле може довгий час хлопчика не турбувати і виявляється випадково, але за відсутності лікування може призвести до чоловічого безпліддя. Лікування підбирають в залежності від ступеня розширення вен. Операція входить до категорії хірургії одного дня, тому відновлення справді швидке.
  • Також серед хлопчиків зустрічається патологічний фімоз — стан, при якому крайня плоть звужена і головка статевого члена не відкривається або це супроводжується сильним болем. Згодом може виникнути баланопостит та інші запальні процеси. Фімоз може бути фізіологічним і до трьох років вирішиться самостійно, але визначити, чи станеться це, чи потрібно робити обрізання, може лише дитячий уролог.
  • З початком статевого дозрівання у дівчаток може з’являтись кіста яєчника – доброякісне новоутворення з рідиною всередині. Як уроджений процес це зустрічається досить рідко, зазвичай спровокований порушенням гормонального фону в організмі. Кіста стає випадковою знахідкою на УЗД органів малого тазу, але говорити про захворювання можуть нерегулярні місячні, їхня болючість, а при кістах великого розміру — сильний біль та висока температура тіла. Рідина без лікування з часом накопичуватиметься і призводитиме до важких ускладнень. В якості лікування може бути призначена терапія та спостереження за новоутворенням або лапароскопічне втручання.
  • У дитячому віці у дівчаток може розвинутись синехія — зрощення малих статевих губ. Відбувається це віком від півроку до 8 років. Пов’язане найчастіше з нестачею жіночих статевих гормонів у цьому віці. Але причина може бути механічна, тобто зрощення формується під час загоєння мікротравм. Їх можуть викликати зміна температурного режиму, алергічні реакції, неправильно підібрані засоби особистої гігієни, інфекції.

Яку діагностику може призначити лікар?

Первинне завдання дитячого лікаря-уролога полягає у зборі анамнезу та огляді дитини. Зазвичай батьки помічають усі зміни, що відбуваються з дитиною, та можуть позначити їх. Це і дозволяє фахівцю запідозрити проблему та підібрати діагностику.

Серед обов’язкових — лабораторні дослідження крові та сечі. Серед інструментальних методів діагностики використовують ультразвукові дослідження, рентген, комп’ютерну чи магнітно-резонансну томографію.

Будь-які дослідження проводяться за показаннями. Часто УЗД дозволяє уточнити більшість запитань лікаря щодо діагнозу. Але, наприклад, при варикоцеле необхідно ще досліджувати кровообіг у яєчках – для цього потрібна доплерографія. А при міхурово-сечовідному рефлюксі проводять цистографію, яка візуалізує закидання сечі з сечового міхура.

Як записатись на прийом до дитячого уролога?

Дитячий уролог у Медичному домі Odrex проводить планові консультації, а також займається оперативним лікуванням діток. Система, яка дозволяє одному лікарю бути як лікуючим, так і оперуючим, допомагає уникнути помилок та додає батькам упевненості.

Первинна консультація дитячого уролога необхідна для збору інформації та призначення досліджень. Повторні консультації необхідні для призначення терапії чи контролю динаміки захворювання. Кількість планових оглядів дитячий лікар призначить залежно від стану пацієнта. Без відсутності скарг такі огляди потрібні в 1, 3, 12 місяців, перед вступом до школи, в середніх класах або після закінчення навчального закладу. Якщо скарги є, але для батьків вони не зрозумілі, насамперед слід звернутись до педіатра — він уже визначить необхідність огляду вузькими фахівцями.

Дитяча урологія в Odrex діє за принципами хірургії одного дня, тобто в день операції, до вечора пацієнт вже може бути вдома. Крім того, ми дбаємо про психологічний комфорт як батьків, так і їхніх дітей. Перед операцією дитина засинає у батьків на руках, де її вводять в анестезію: без криків, істерик та страху. Вже після операції малюк прокидається в палаті дитячого стаціонару — знову з батьками. Ніби нічого й не відбулось. Тому лікарня і сам лікар не є чимось страшним та не провокує додатковий стрес для маленького пацієнта.

В Odrex приймає Дмитро Чеканов – дитячий хірург та дитячий уролог вищої категорії. Лікар виконує весь спектр втручань за цими профілями, володіє малоінвазивними методиками і надає ургентну оперативну допомогу.

Записатись на консультацію Дмитра Чеканова ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за телефоном +38 (048) 730-00-30.

Приймальне відділення Odrex знаходиться за адресою: Одеса, Розкидайлівська, 69/71. Відділення працює цілодобово, приймає пацієнтів різного віку з різними патологіями.

Викликати швидку допомогу Odrex можна за коротким номером 9000 з будь-якого мобільного телефону або +38 (048) 752-9000 — зі стаціонарного телефону.

Відгуки