Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Пухлини в основі черепа

Основа черепа — кісткова структура, в якій знаходиться головний мозок, що відокремлює мозок від обличчя з одного боку і від шиї з хребтом з іншого. Пухлини виникають через ділення клітин тканин мозку, його судин, оболонок або ж є метастазами раку, утвореного в інших органах.

Пухлини основи черепа зустрічаються рідко, але вони вважаються найскладнішими серед патологій органів голови та шиї. Складність полягає в тому, що їх важко виявити, і коли хвороба прогресує, то поширюється на мозок і інші тканини. Через свою структуру, основа черепа в хірургічному плані — важкодоступна, що ускладнює видалення пухлини.

Види та розташування пухлин

Пухлини, що знаходяться в основі черепа, бувають первинними й вторинними.

Первинні — формуються в тканинах мозку, рідко метастазують і не часто зустрічаються. Вторинні — більш поширені карциноми, що метастазували в мозок з інших органів.

У основи черепа є три відділи: передній, серединний і задній. Вторинні пухлини можуть метастазувати в будь-який з них, а симптоматика залежить від локалізації.

Злоякісні пухлини в передньому відділі черепа:

  • Плоскоклітинний рак, що може вражати верхньощелепну пазуху, порожнину носа, ґратчастий лабіринт, слизову основної та лобової пазух. Виявляється ця пухлина у людей старше 50 років. Поширення плоскоклітинного раку в основу черепа відбувається вже на останніх стадіях хвороби.
  • Низькодиференційований рак, що агресивно зростає в передньому відділі черепа і вражає очні орбіти й скроневу кістку.
  • Назофарингеальний рак. Ця пухлина розвивається з епітелію слизової оболонки носоглотки. Це рідкісна форма онкологічного захворювання, що може виникнути в обох статей.
  • Аденокарцинома — злоякісна пухлина, що виникає з тканин слізних і слинних залоз. Часто вона протікає непомітно і проявляється на останніх стадіях захворювання. Вона може розвиватися як у чоловіків, так і у жінок в будь-якому віці.
  • Естезіонейробластома схильна до метастазування в шийні лімфатичні вузли, легені, головний мозок і кістки. За своєю структурою пухлина нагадує поліп сіро-рожевого кольору і може спровокувати кровотечі або некроз тканин.
    Хордома — повільно зростальна пухлина, що може розвинутися не тільки в основі черепа, а і вздовж хребта. Ця пухлина поводиться агресивно, часто рецидивує і метастазує в інші органи.

Доброякісні пухлини переднього відділу черепа:

  • Менінгіома — одинична пухлина, що може здавлювати мозок і виникає біля його твердої оболонки. Виявляється пухлина в залежності від локалізації, наприклад у літніх людей, вона може викликати деменцію. Найчастіше менінгіоми розвиваються у жінок після 40 років.
  • Остеома утворюється з кісткової тканини та не агресивно себе проявляє. Вона не схильна до метастазування, але може викликати головний біль і втрату пам’яті. Через невиражену симптоматику, найчастіше її виявляють при випадковому обстеженні.
  • Ангіофіброма — утворення зі сполучної тканини. Через своє стрімке зростання пухлина може деформувати кісткові структури черепа. Надалі може викликати кровотечу і створити небезпеку для життя.
  • Шваннома формується зі клітин оболонки мозку і з часом може перерости у злоякісну. Найчастіше вона виникає у чоловіків після 40 років.

Злоякісні пухлини серединного і заднього відділу основи черепа:

  • плоскоклітинний рак,
  • саркома,
  • злоякісна шваннома,
  • метастази раку головного мозку.

До доброякісних серединного і заднього відділу основи черепа належать:

  • шваннома,
  • хордома,
  • менінгіома.

Як себе проявляють пухлини основи черепа

Симптоми безпосередньо залежать від локалізації пухлини, далі вже впливає поширеність і структура новоутворення.

Пухлини переднього відділу основи черепа рідко себе проявляють і протікають безсимптомно. Найбільш часті симптоми:

  • головний біль,
  • закладеність носа,
  • відчуття здавленості носових пазух,
  • виділення з носа, особливо кровотечі,
  • набряк м’яких тканин обличчя або носа,
  • дискомфорт під час ковтання,
  • погіршення зору,
  • сльозогінність,
  • набряк очного яблука.

Для пухлин серединного і заднього відділів характерно запаморочення, втрата рівноваги, погіршення слуху, виділення з вуха.

Ці симптоми часто говорять уже про поширеність пухлини та 3-4 стадії раку. З такими тривожними відчуттями пацієнти часто звертаються до неврологів, офтальмологів, отоларингологів. Виявити пухлину і точно встановити діагноз можна тільки, якщо провести спеціальне обстеження.

Діагностика пухлин в Odrex

Лікар проводить обстеження, щоб встановити діагноз, визначити стадію і спланувати лікування захворювання. Для діагностики проводять:

  • КТ голови — метод діагностики, що досліджує тканини головного мозку, придаткових пазух носа, орбіт, кісток лицьового черепа і скроневих кісток за допомогою рентгенівського випромінювання. КТ дозволяє виявити навіть найнезначніші новоутворення і метастази у тканинах та визначити локацію пухлини.
  • МРТ — найбільш інформативний і безпечний метод дослідження, що не несе променевого навантаження на організм. Результати дослідження дозволяють визначити розміри пухлини, її кровопостачання судинами й визначити подальше лікування.
  • Біопсія — малоінвазивна процедура, що дозволяє вивчити тканини новоутворення і визначити їх природу. Таким чином можна визначити доброякісна або злоякісна пухлина ще до операції, що дозволяє підтвердити діагноз і обрати метод хірургічного видалення пухлини.
  • Ангіографія дозволяє визначити судинну мережу пухлини. Ця діагностика необхідна для проведення операції, щоб максимально уникнути крововтрат і функціональних порушень після втручання.

Після установки діагнозу команда лікарів складає наступний план лікування. Найчастіше воно комбіновано, однак більшість пухлин вимагають хірургічного втручання — часткового або повного видалення новоутворення. Крім операції застосовуються і променеві методи, як перед, так і після операції. Але методика лікування залежить від кожного клінічного випадку.

Хірургічне лікування пухлин основи черепа

Хірургічне видалення пухлини в основі черепа — складна операція через анатомічну будову черепа. Тому хірург спочатку визначає локалізацію пухлини та можливість безпечного її видалення.

Важливо отримати максимально широкий підхід до пухлини, при цьому уникнути ускладнень після операції. Крім того, важливо не зачепити судини, що забезпечують мозок або важливі нерви.

Є кілька варіантів отримання доступу до пухлини, найбільш ефективним є ендоскопічний доступ. Це малоінвазивна методика, що дозволяє уникнути розрізів на обличчі під час операції. В Odrex такі операції проводять отоларингологи разом з нейрохірургами. Крім того, таке втручання легше переноситься пацієнтами, зменшує травму й ускладнення, а також сприяє швидкому відновленню. Хірург у свою чергу отримує близький огляд і полегшене орієнтування в рані.

У тих випадках, коли ендоскопічний доступ неможливий, проводять краніоціфальную резекцію. Ця операція дозволяє повністю видалити пухлину, а також тканини і кісткові структури в які вона метастазувала. Це відкрита операція, хірург отримує доступ безпосередньо до черепа. Видалені м’які тканини потрібно відновити, аби уникнути деформації черепа. Для цього проводять операцію по реконструкції. Її мета в зменшенні хірургічної травми. Для цього можуть використовувати як власні тканини пацієнта, так і імпланти.

Відновлення після відкритих операцій — тривале. Пацієнт перебуває під наглядом, щоб уникнути ускладнень. Це можуть бути кровотечі або інфекційні захворювання. Важливо, що після лікування пацієнт зможе відновити всі необхідні функції.

У Медичному домі Odrex використовують сучасне обладнання для проведення операцій в області голови та шиї. Досвідчена команда фахівців обирає метод лікування в залежності від кожного клінічного випадку, а майстерність хірургів дозволяє уникнути ускладнень.

Методика лікування обговорюється онкологічним консиліумом, куди входить хірург-онколог, хіміотерапевт і ряд вузькопрофільних фахівців. Пацієнту пропонують найефективніші методи лікування і роз’яснюють про можливі результати й наслідки. А все техніки лікування відповідають світовим стандартам. Таким чином, пацієнт отримує висококваліфіковану допомогу, не виїжджаючи з України.

Відгуки