Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Поліпи шлунково-кишкового тракту

Поліпи чи епітеліальні утворення – це патологічне розростання слизової оболонки в просвіт. Бувають одиничні, групові – по кілька утворень на певній ділянці кишки та множинні, або дифузні – уражена майже вся слизова оболонка кишки.

За місцем розташування їх можна поділити на поліпи стравоходу, шлунку, тонкої кишки, відділів товстої кишки. Поліпи є доброякісними утвореннями, проте при неконтрольованому розростанні можуть перероджуватись у злоякісну пухлину. Чим більший розмір поліпа, тим більша ймовірність ускладнень чи злоякісності. На початковій стадії поліпи протікають безсимптомно. Однак ці доброякісні утворення мають тенденцію збільшуватись у розмірах, вражати нові ділянки слизової оболонки, а також перероджуватись в рак — так званий процес малігнізації.

Нині немає консервативних методів лікування захворювання, єдиний метод — видалення поліпів. Необхідно пам’ятати, що чим раніше виявлено новоутворення, тим менш травматична операція та швидше процес відновлення. Видаленний поліп на ранніх стадіях – своєрідна профілактика онкозахворювання органів шлунково-кишкового тракту у майбутньому.

Чинники ризику, які впливають на виникнення поліпів : вживання рафінованих продуктів, брак клітковини, куріння, часті запори, малорухливий спосіб життя, ожиріння, безконтрольне вживання ліків, алкоголю. Важливу роль також відіграє спадковість — існує сімейний поліпоз, який передається у спадок у кількох поколіннях. Без належного лікування це швидко прогресуюче захворювання перетворюється на рак.

Поліпи невеликих розмірів зазвичай нічим себе не виявляють. Як правило, хворий приходить на прийом до лікаря лише тоді, коли виявляє серйозні симптоми або ускладнення. Часто поліпи виявляються випадково під час ендоскопічних досліджень щодо інших захворювань.

При розростанні поліпів симптоми можуть бути різні: підвищене виділення слизу зі стільцем, відчуття неповного спорожнення кишечника, часті позиви на дефекацію, запори чи проноси, відчуття стороннього тіла, виділення зміненої крові. Наявність тих чи інших симптомів та його виразність залежить від місця розташування поліпа та його виду. Поліпи бувають на широкій основі та на ніжці. Також є поліпи які візуально не виступають у просвіт та ростуть на рівні слизової. Такі поліпи складно виявити без спеціального, сучасного відеоендоскопічного обладнання з опцією оптичної біопсії (за допомогою хромоскопії, NBI, i-scan). Розростання та запалення поліпів у важких випадках призводить до непрохідності кишки, поліпи анального отвору на ніжці можуть випадати при дефекації, через кровотечі розвивається анемія, слабкість, виснаження, виникають супутні захворювання прямої кишки – парапроктит, тріщини, тощо.

Консервативного лікування поліпів немає. Епітеліальні утворення, які несуть загрозу розвитку онкологічної патології – підлягають ендоскопічному видаленню після попереднього проведення оптичної біопсії чи гістологічної верифікації.

Діагностика поліпів включає:

  • опитування та огляд пацієнта;
  • пальцеве дослідження прямої кишки – дозволяє визначити розташування, форму та структуру поліпів, що знаходяться на відстані до 10 см від анального входу;
  • ректороманоскопія – інструментальний метод дослідження, який дозволяє виявити поліпи на відстані до 25 см від анусу;
  • колоноскопія – інструментальний метод дослідження, який дозволяє виявити епітеліальне утворення всіх відділів товстого кишківника та термінального відділу тонкої кишки;
  • гастроскопія – інструментальний метод дослідження, який дозволяє виявити епітеліальне утворення верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (стравохід, шлунок, дванадцятипала кишка);
  • капсульна ендоскопія – інструментальний метод дослідження за допомогою спеціальної капсули з відеокамерою (найбільш інформативно для утворень та запальних захворювань тонкого кишківника).

Цього набору досліджень достатньо для діагностики поліпів

Найбільш достовірну інформацію про стан слизової оболонки шлунково-кишкового тракту можна отримати за допомогою ендоскопічних досліджень (гастроскопія, колоноскопія, капсульна ендоскопія). У клініці Odrex використовується сучасне обладнання фірми Olympus та Pentax. Лікар-ендоскопіст за допомогою спеціального гнучкого приладу з відеокамерою досліджує внутрішню поверхню шлунково-кишкового тракту. В цьому випадку при виявленні поліпів можна зробити біопсію чи одразу видалити утворення (у разі наявності показань та попередньої домовленості). Рекомендується проводити ендоскопічні процедуру під час медикаментозного сну – це важливо для якісного дослідження та рекомендовано міжнародними ендоскопічними протоколами.

Можливе також проведення рентгеноскопії шлунка та іригоскопії товстої кишки – рентгенологічне дослідження із застосуванням контрастної речовини. Проте ці дослідження не дозволяють виявити поліпи малих розмірів, проводити біопсію. При виявленні утворень найчастіше доводиться вдаватися до ендоскопії з ціллю верифікації.
При виявленні поліпів обов’язково проводиться біопсія (оптична чи гістологічна – коли зразки тканин спрямовуються на гістологічний аналіз). Залежно від результатів біопсії, типу поліпів та кількості утворень визначається тактика лікування.

Поліпи зазвичай видаляються ендоскопічним шляхом. За допомогою ендоскопа у просвіт кишківника вводяться спеціальні інструменти. Їми захоплюють, перетягують і зрізають поліпи, одночасно коагулюючи місце видалення для попередження кровотечі. Це щадна безболісна процедура, після якої за пацієнтом протягом доби спостерігають у стаціонарі та виписують додому. Дуже важливо на ранніх стадіях виявити і видалити поліпи, не чекаючи їх переродження. Після цього рекомендуються регулярні профілактичні огляди лікаря не рідше 1 разу на рік.

Питання – відповідь

Поліпи: хто у групі ризику?

Поліпи виявляються як у дорослих, так і у дітей. І все-таки чим старші люди — тим більша ймовірність виникнення поліпів. Чоловіки та жінки хворіють однаково. Причиною розвитку поліпів можуть стати запори, проноси, малорухливий спосіб життя та харчування висококалорійними жирними продуктами, куріння, анальний секс, різні запальні захворювання слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.

Як часто потрібно приходити на профілактичні огляди після операції щодо видалення поліпів?

Після операції з видалення поліпів огляди у лікаря – через 6 місяців чи через 1 рік, чи кожні 3 роки (все залежит від самого поліпу та та його гістологічного походження). З метою раннього виявлення поліпів після 45 років необхідно регулярно кожні 2-3 роки проходити ендоскопічні дослідження. У людей з обтяжним сімейним онкоанамнезом рекомендоване перше профілактичне обстеження після 40 років !!

Чи можливе при поліпах прямої кишки лікування нетрадиційними методами?

Ні.

Правила харчування після видалення поліпів?

Щадлива дієта рекомендується пацієнтам протягом 7-10 днів після операції. Потім, щоб уникнути рецидивів, рекомендується змінити систему харчування. Необхідно дотримуватись режиму прийому їжі, бажано дрібне харчування невеликими порціями їжі. Рекомендується також відмовитись від жирної та подразнюючої слизову оболонку кишечника їжі. Вживати більше білків для швидкого відновлення тканин, а також випивати достатню кількість рідини – 2-2,5 л на добу. Необхідно ввести в раціон харчування продукти, багаті на клітковину.

Відгуки