Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Дізнайтеся про лікування пухлин мозку. Досвідом ділиться нейрохірург Олександр Яворський

Головний мозок — дуже складний орган, який контролює більшість процесів у організмі людини. Навіть найменша патологічна зміна в структурі його тканин призводить до порушення низки важливих функцій: пам’ять, мова, координація рухів, зір та інші.

Прогноз лікування пухлини головного мозку залежить від її виду (доброякісна, злоякісна), локалізації (у функціонально важливих ділянках мозку або поруч з магістральними судинами), а також ступеня злоякісності (WHO grade). У більшості випадків пухлини головного мозку видаляють хірургічним шляхом — якщо це можливо.

Про хірургічне лікування пухлин мозку розповідає нейрохірург, лікар вищої категорії, кандидат медичних наук Яворський Олександр Анатолійович.

Завдяки сучасним методикам хірургії операції на мозку стають все менш травматичними, тому реабілітаційний період переноситься пацієнтом легше й він може швидше повернутися до звичного життя. У Медичному домі Odrex є все необхідне сучасне обладнання для проведення операцій на головному мозку:

  • операційний нейрохірургічний мікроскоп;
  • електричний краніотом;
  • спеціальний мікрохірургічний коагулятор, що дозволяє зупинити кровотечу з дрібних судин за допомогою термічного впливу, не нагріваючи при цьому тканину мозку;
  • ультразвуковий відсмоктувач, який дозволяє видалити пухлину, попередньо зруйнувавши її ультразвуком;
  • спеціальна система жорсткої фіксації голови, що забезпечує повну нерухомість голови пацієнта під час операції і запобігає травматизації мозку через випадковий рух.

Що таке пухлина головного мозку?

Пухлини головного мозку — це збірне поняття, яке застосовується для позначення різних пухлин (ще говорять новоутворень, хоча це не зовсім правильно) в тканинах головного мозку. Це не медичний термін — це поняття використовується тільки у розмовній мові. Й таке звичне словосполучення, як «рак головного мозку» — насправді у вітчизняній медицині оксюморон, оскільки описує взаємозаперечні речі. У нас в державі та низці інших країн раком називають злоякісну пухлину, що росте з епітеліальних клітин. А оскільки епітеліальної тканини в мозку немає, то і «раку мозку» бути не може. Але в низці країн словом «рак» (англ. — cancer) медики називають будь-яку злоякісну пухлину, тому й існує термін BRAIN CANCER, дослівно — «рак мозку».

Не всі пухлини, що виникають всередині черепної коробки, є пухлинами мозку. Внутрішньомозкова пухлина — це та, яка росте безпосередньо з клітин мозку. Її не слід плутати з менінгіомою — пухлиною мозкових оболонок. Хоча менінгіома й може проростати у тканини мозку набагато глибше, ніж внутрішньомозкова пухлина. Метастази в мозку, викликані раком прямої кишки, молочної залози, легень або інших органів, теж не є за своєю суттю пухлинами мозку. Однак вони також відносяться до збірного терміну «пухлини мозку».

Види пухлин мозку

До найбільш поширених видів пухлин в головному мозку належать:

  • внутрішньомозкові пухлини (власне пухлини мозку). Це астроцитоми та гліобластома (низькодиференційована злоякісна пухлина головного мозку);
  • пухлина оболонок мозку — менінгіома;
  • пухлина черепно-мозкових нервів — невринома;
  • метастази в головному мозку.

Це далеко не повний перелік патологій, які в медицині називають пухлинами центральної нервової системи. Перераховані види пухлин головного мозку найчастіше зустрічаються у дорослих.

Причини появи пухлин головного мозку

Точна причина розвитку пухлин головного мозку досі залишається невідомою. У науковому співтоваристві існують різні теорії виникнення пухлин.

Згідно з ними, пусковим механізмом розвитку онкологічного процесу є певний фактор, який провокує збій під час поділу клітин. У результаті одна з клітин втрачає генетичну схожість з первинною клітиною, з якої вона з’явилася. Другий збій відбувається коли імунна система не знищує аномальну клітину й вона продовжує ділитися, перетворюючись у доброякісну чи злоякісну пухлину мозку.

Серед доказових на теперішній час факторів, які збільшують частоту виникнення внутрішньомозкових пухлин, належать вік і вплив радіоактивного випромінювання. З віком частота розвитку пухлин мозку зростає. У дорослих, які в дитинстві хворіли на лейкоз і проходили променеву терапію головного мозку, частота виникнення гліобластоми достовірно вища, ніж в популяції в цілому.

Симптоми пухлини головного мозку

Найпоширенішим симптомом пухлини головного мозку є головний біль. Але сам по собі головний біль — це не привід одразу ставити собі такий діагноз, тому що він може бути симптомом безлічі різних захворювань.

До інших, більш специфічних ознак пухлин мозку належать судомний напад (епілепсія), який виник вперше та симптоми порушення функції мозку. Вони можуть бути найрізноманітнішими: від погіршення пам’яті та апатії, які часто «списують» на стрес і втому, до яскраво виражених (порушення мови, параліч кінцівок, сліпота на одне око, зміна поля зору й інші). До симптомів пухлини мозку також належать порушення читання і письма, слабкість в руці або нозі, а також помітна асиметрія обличчя. Їх можна сплутати з проявами інсульту, оскільки ця патологія теж призводить до порушення функції роботи мозку.

Як визначити пухлину головного мозку?

Основними методами діагностики при підозрі на пухлину мозку є магнітно-резонансна томографія (МРТ) і комп’ютерна томографія (КТ). МРТ вважається найбільш точним дослідженням, оскільки може показати найменші патологічні зміни в тканині головного мозку.

Дуже важливе значення при діагностиці пухлин мозку мають технічні характеристики магнітно-резонансного томографа, на якому проводиться дослідження. Чим краща якість знімків (залежить від роздільної здатності апарату), тим більше шансів встановити точний діагноз, тому що пухлина може мати зовсім невеликий розмір. Якщо томограф застарів і робить знімки низької якості, то навіть дуже досвідчений рентгенолог може не помітити новоутворення невеликих розмірів.

Щоб діагностувати пухлину головного мозку необхідні й інші дослідження для уточнення клінічної картини захворювання. Але без інструментальних методів візуалізації (МРТ і КТ) встановити точний діагноз неможливо.

Скільки часу живуть з пухлиною головного мозку?

Тривалість життя при наявності внутрішньомозкової пухлини залежить від ступеня її злоякісності та може коливатися від декількох місяців до десятків років. Після операції з видалення доброякісної пухлини оболонок головного мозку або черепно-мозкових нервів пацієнт повністю одужує.

Чи можна повністю вилікувати пухлину головного мозку?

Можливість повного лікування від пухлини головного мозку залежить від її виду. Наприклад, внутрішньомозкову пухлину вилікувати повністю не можна. При доброякісних пухлинах (менінгіоми, невриноми й інші) після їхнього повного видалення людина може повністю одужати.

У деяких випадках на можливість повного одужання впливає локалізація новоутвору. Тотальне видалення пухлини головного мозку, розташованої глибоко в тканинах, у функціонально важливих ділянках головного мозку, яка до того ж проростає в магістральні судини, не завжди можливе.

У багатьох випадках на відсоток виліковності захворювання впливає своєчасність надання медичної допомоги. Якщо пацієнт з ознаками пухлини мозку звертається до лікаря, не чекаючи розвитку важких симптомів, і пухлина доброякісна, то прогноз лікування буде сприятливим. Період реабілітації після видалення пухлини головного мозку в таких випадках становить близько двох тижнів.

Записатись на консультацію до нейрохірурга можна за телефоном: +38 (048) 730-00-30, через мобільний додаток або через форму на сайті.