Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Астигматизм

Астигматизм – це захворювання очей, пов’язане із спотворенням проходження світлового променя через оптичну систему ока. Діагноз «астигматизм» має шоста частина населення планети. Основна причина астигматизму — деформована у вигляді неправильної сфери поверхня рогівки або кришталика.

Симптоми астигматизму

Через порушення нормальної кривизни рогової оболонки ока або кришталика при астигматизмі заломлення променів світла відбувається неоднаково в різних точках поверхонь і в підсумку виходить викривлене зображення предмета.

Деякі лінії предмета виходять чіткими, інші – розмитими. І це викривлення не залежить від відстані: через астигматизм зір формується розпливчастим як при погляді вдаль, так і зблизька.

Розрізняють астигматизм: як наслідок несферичності рогівки або як наслідок несферичності кришталика. Рогівковий астигматизм більшою мірою погіршує зір, оскільки заломлююча сила рогівки вища. Астигматизм, пов’язаний із порушеннями у кришталику, зустрічається не так часто (1-2% усіх випадків захворювання).

Астигматизм часто супроводжує інші офтальмологічні захворювання – короткозорість, далекозорість. Нерідко зустрічається катаракта (помутніння кришталика), ускладнена астигматизмом. Для максимального відновлення функцій ока після проведення операції із заміни кришталика при катаракті розроблені спеціальні торичні інтраокулярні лінзи (штучні кришталики із більш складною оптикою), які дозволяють компенсувати рогівковий астигматизм.

Таким чином, одночасно вирішується проблема й катаракти, й астигматизму, пацієнту не доводиться після операції носити окуляри, як це було раніше, до створення торичних кришталиків.

Нині існують монофокальні, монофокальні торичні, мультифокальні, мультифокальні торичні й інші види штучних кришталиків, які дозволяють коригувати широкий діапазон рефракційних викривлень ока.

Так, монофокальні штучні кришталики забезпечують зір вдаль, зблизька пацієнти після операції використовують окуляри. Монофокальна торична лінза служить для того, щоб забезпечити максимальний зір вдаль з урахуванням астигматизму, але пацієнт все ж повинен буде використовувати окуляри для ближнього зору. Мультифокальна лінза забезпечує максимальний зір вдаль і зблизька, для того, щоб людина могла читати, припустімо, управляти автомобілем без окулярів.

Мультифокальна торична лінза теж забезпечує зір вдаль і зблизька, але для досягнення максимальних функцій у пацієнтів із астигматизмом ці лінзи мають торичний компонент, який компенсує астигматизм, чим досягається найкраща якість зору у пацієнтів після імплантації штучного кришталика. Необхідну в конкретному випадку модель вибирає лікар за узгодженням із пацієнтом з урахуванням медичних показів і бажаної якості зору.

Діагностика

Діагностика астигматизму на теперішній час не становить ніякої складності. Обстеження проводиться за допомогою автокераторефрактометра. Цей комп’ютерний метод діагностики дозволяє всебічно оцінити оптичні характеристики ока.

У Медичному домі Odrex проводиться визначення кривизни рогівки і її оптичної сили протягом одного сканування. Для цього використовують оптичний біометр LENSTAR (Швейцарія). Вимірювання базується на принципі кілець Пласіда й дозволяє отримати точну карту поверхні рогівки з усіма змінами кривизни.

Операція з приводу катаракти проводиться в Медичному домі Odrex амбулаторно, під місцевою анестезією. Тривалість операції в середньому 10-15 хвилин. Протягом чверті години після операції, після огляду терапевта й анестезіолога пацієнта відправляють додому. Додаткова перевірка призначається на наступний день.

Підготовка до операції займає мало часу. Пацієнтам призначають базові аналізи, проводиться електрокардіограма, рентген, консультації у плановому порядку у терапевта, ЛОРа, стоматолога. Безпосередньо перед операцією пацієнта консультує анестезіолог. Після заміни кришталика того ж дня пацієнт повертається до звичного способу життя.

Запитання: як піклуватись про очі при астигматизмі?

Відповідь: необхідно знизити навантаження на зір, оскільки при астигматизмі очі швидко втомлюються, з’являється підвищена сльозоточивість, головні болі, запаморочення. Бажано не подразнювати очі, уникати вітру й холоду, стежити, щоб у них не потрапляв пил. При роботі потрібне хороше освітлення й регулярні перерви. Не читати лежачи й під час руху транспорту. Довго не сидіти за комп’ютером чи дивитися телевізор. Окуляри при астигматизмі, особливо в дитячому віці, потрібно носити постійно. Це допоможе не лише забезпечити нормальну гостроту зору, уникнути напруги очей, головних болів і запаморочення, але й відверне розвиток таких ускладнень, як косоокість і амбліопія.

Запитання: що робити, якщо астигматизм поєднується із короткозорістю або далекозорістю?

Відповідь: лікування складного міопічного астигматизму (при короткозорості) так само, як і складного гіперметропічного астигматизму (при далекозорості) може бути терапевтичним (корекція окулярами чи лінзами, вправами) – рекомендується у випадку слабкого ступеня захворювання, або хірургічним (лазерна корекція). Вибір методу лікування рекомендує лікар після обстеження і з урахуванням індивідуальних показань пацієнта.

Запитання: які заходи перестороги необхідні після операції із заміни кришталика?

Відповідь: після операції з приводу катаракти з імплантуванням кришталика протягом двох-чотирьох тижнів бажано обмежити фізичні навантаження, особливо пов’язані з переміщенням тяжких предметів і нахиляннями. Не рекомендується також надмірно навантажувати очі (тривалий час перебувати за комп’ютером, дивитися телевізор або читати), варто уникати переохолодження й перегрівання, прямих сонячних променів. У реабілітаційний період після операції неухильно дотримуватися приписів лікаря й не пропускати планових обстежень.

Відгуки