Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Пухлини носової порожнини

Порожнина носа — початковий відділ дихальних шляхів. Всередині знаходиться слизова оболонка, що складається з різних тканин, з яких формуються пухлини. Пухлини, що утворюються в носовій порожнині, бувають різного походження. Вони можуть з’явитися в гайморової, лобовій, основних пазухах, а іноді й в носогорлі та верхніх дихальних шляхах.

Як правило, пухлини виникають з клітин ґратчастого лабіринту, який знаходиться між лобовою, верхньощелепною, слізною, клиноподібною і піднебінною кістками. Після чого вони поширюються в порожнину носа або в основу черепа.

Як і безліч онкологічних захворювань, рак порожнини носа не проявляється на ранніх стадіях. Тільки на 3-4 стадіях коли на шкірі носа з’являються зміни, і порушується носове дихання, які й спонукають пацієнтів звернутися за допомогою.

Рак носової порожнини становить 1,4% серед усіх злоякісних пухлин голови та шиї. Але попри те, що ця патологія не дуже поширена, вона має важкі наслідки.

Що призводить до розвитку пухлин?

Застерегти себе від виникнення хвороби можна, знаючи фактори ризику:

  • хронічні захворювання носогорла (синусити, риніти, папіломи та ін.),
  • поліпи та гнійні виділення з носа,
  • частий контакт з деревиною або виробничим пилом,
  • вдихання канцерогенних речовин,
  • куріння.

У групі ризику знаходяться люди у віці 40-60 років.

Види пухлин порожнини носа

Новоутворення в порожнині носа можуть бути доброякісними й злоякісними.

До доброякісних відносяться:

  • Перехідно-клітинна папілома найчастіше локалізується в пазухах — верхньощелепної і гратчастої, рідше — в порожнині носа. Вона повільно зростає і може бути схожа на поліп.
  • Аденома розвивається, як правило, на носовій перегородці й латеральній стінці порожнини носа. Пухлина має, гладку або злегка горбисту поверхню і рожевий колір.
  • Фіброма зустрічається частіше на широкій основі порожнини носа. Вона горбиста і сірого кольору.
  • Тріхофоллікулома схожа на вузол з гладкою поверхнею і добре помітною широкою порою. Іноді з центру пухлини може рости безбарвне волосся. Виникає ця пухлина в основному у жінок.
  • Ангіома зустрічається найчастіше у підлітків. Перебуваючи в носовій порожнині, вона може викликати кровотечі, тому що складається з волокнистої тканини і кровоносних судин.
  • Хондрома розташовується на верхній та верхньолатеральній стінках верхньощелепної пазухи. Вона повільно розвивається і проявляється, здебільшого, в підлітковому віці.
  • Остеома — кістлява і гладка пухлина, що локалізується в лобовій і ґратчастій пазухах, зростає повільно і покрита слизовою оболонкою.

У 80% випадків злоякісні пухлини навколоносових пазух і верхньої щелепи мають епітеліальне походження — плоскоклітинний рак. Інші представлені саркомами (нейросаркома, остеогенна саркома, фібросаркома).

Плоскоклітинний рак представлений одним або декількома вузлами, покритий корками і роговими пластинами, часто кровоточить. Залежно від кольору, форми, щільності утворення є багато форм плоскоклітинного раку. Утворення може бути жовтого, червоного, коричневого або зеленуватого кольорів і набуває вигляду ерозії або виразки. Пухлина виглядає як рана, але насторожитися варто якщо вона не буде гоїтися.

Саркоми виникають в м’яких тканинах або ж кістки й хрящі. Вони можуть виникати в будь-якій частині тіла і досить рідко виявляються в області носа. Їх особливість в тому, що вони дуже швидко ростуть і рецидивують.

Симптоми злоякісних утворень

Симптоми ураження ґратчастої пазухи залежать від поширення пухлини в порожнину носа, верхньощелепну пазуху, орбіту очей і основу черепа. Діагноз на ранніх стадіях встановити важко. Для раку слизової оболонки носа характерні такі симптоми:

  • тривалий нежить або закладеність носа,
  • порушення нюху,
  • гнійні виділення і кровотечі з носа,
  • біль в зубах і деформацією твердого неба,
  • сльозотеча і припухлість ока (у випадках поширення на очі).

Пацієнти часто ігнорують такі ознаки хвороби. У таких випадках потрібно звертатися до сімейних лікарів, отоларингологів або ж дерматологів, бо симптоматика схожа з інфекцією в носовій порожнині. Якщо доктор виключить цей фактор, варто звернутися до онколога.

У порівнянні з пухлинами носової порожнини, пухлини носогорла зустрічаються частіше. Через те, що утворення виникають в задніх відділах носа, цей вид онкологічного захворювання зустрічається рідко. Іноді він проявляється метастазами в шиї й утрудненням носового дихання.

Як діагностують рак носової порожнини

Через прихований перебіг захворювання на ранніх стадіях, найчастіше хворобу виявляють, вже з проявом зовнішніх симптомів — на 3-4 стадіях. Іноді на ранніх стадіях рак виявляють випадково, при обстеженні інших скарг або хвороб. Тому так важливо проходити профілактичні огляди, адже відсоток виліковності на початку хвороби дуже високий.

  1. Спочатку необхідно проконсультуватися з лікарем. Він збере анамнез шляхом вашої розповіді, після чого зможе припустити про перебіг хвороби й направити на необхідні дослідження. Під час консультації лікар повинен пропальпувати зону носа, оглянути ротову порожнину і шию.
  2. Для діагностики застосовують променеві методи: рентгенографія, КТ або МРТ. Останній варіант найбільш інформативний і не несе променевого навантаження на організм. Крім того, в Медичному домі Odrex використовують сучасне обладнання, що дозволяє більш точно провести обстеження.
  3. Призначають і загальний аналізи крові, дослідження згортання крові та аналіз сечі.
  4. Для вивчення утворення проводять біопсію. Це безпечний метод дослідження клітин безпосередньо пухлини. Біопсія дозволяє визначити природу патології і встановити точний діагноз при підозрах на онкологічне захворювання.

Після установки діагнозу визначається стадія захворювання. Стадії говорять про поширеність раку. На першій — пухлина обмежена в одному боці порожнини носа з можливою ерозією кістки перегородки. На четвертій — вона поширена в мозок, черепну ямку або ж носогорло.

Лікування онкологічного захворювання

Лікування раку порожнини носа і придаткових пазух — комбіноване. Проводиться курс хіміотерапії або променевої терапії на первинну пухлину з подальшим її хірургічним видаленням. Курс лікування визначається консиліумом лікарів спільно з пацієнтом і відрізняється в кожному клінічному випадку.

Застосування хіміотерапії або променевої терапії може бути як в передопераційний, так і післяопераційний період. Особливо плоскоклітинний рак чутливий до променевого методу лікування через свою структури. Тому на ранніх стадіях вилікуватися можливо і без хірургічного втручання.

Видалення раку порожнини носа застосовується при невеликих розмірах пухлини. Суть операції в висіченні пухлини в межах здорової тканини. Обсяг втручання залежить від поширеності пухлини.

У деяких випадках можливе проведення оперативного втручання ендоскопічним методом, тобто без великих розрізів. Зовнішній вигляд після таких операцій набагато краще в порівнянні з відкритими, а відновлення проходить швидше.

В інших випадках, переважно на останніх стадіях захворювання, необхідно частково або повністю видаляти носову перегородку, кісткову тканину особи, частина щелепи, лімфатичні вузли на шиї або ж весь ніс. У таких випадках необхідне відновлення.

Відновлення після операції

Після видалення пухлини відкритим хірургічним способом є можливість повернути пацієнтові прийнятний зовнішній вигляд, можливість дихати, їсти і говорити, за допомогою операцій з відновлення зовнішнього носа. У Медичному домі Odrex є кілька варіантів відновлення:

  • заміщення видаленої частини клаптем власних тканин пацієнта,
  • корекція крила носа,
  • установка імплантів,
  • ендопротезування.

Складність операції полягає в будові носа. Тут знаходяться багато нервових закінчень і кровоносні судини, що ведуть до головного мозку і забезпечують його харчування. А ефективність лікування і відновлення залежить від агресивності й стадії раку. Чим раніше виявити хворобу — тим легше з нею впорається.

Пухлини порожнини носа і придаткових пазух часто рецидивує. Тому після завершення лікування пацієнту потрібно перебувати під контролем лікаря, проходити регулярні обстеження і слідувати рекомендаціям фахівця. Це сприяє одужанню і ранній діагностиці можливого рецидиву.

Профілактика пухлин порожнини носа

Для профілактики захворювання людям з групи ризику варто:

  • проходити профілактичні огляди,
  • використовувати засоби захисту при роботі з небезпечними речовинами,
  • відмовитися від тютюнопаління та надмірного вживання алкоголю,
  • нормалізувати режим харчування.

Подібні профілактичні заходи допоможуть уникнути не тільки пухлин в порожнині носа, а й інших захворювань, в тому числі й онкологічних.

Переваги лікування пухлин носової порожнини в Медичному домі Odrex

Фахівці онкологічного відділення Odrex підбирають індивідуальні методики лікування, щоб забезпечити максимально ефективний результат для пацієнтів. А все що застосовуються тактики відповідають світовим протоколам. Над кожним випадком працює не один доктор, а команда з онколога, променевого терапевта, хіміотерапевта і суміжного фахівця.

Сполучення робота декількох професіоналів дозволить не пропустити найдрібніші деталі й розробити подальший план дій. Всі рішення чесно обговорюються з пацієнтом і проводяться тільки з його дозволу.

Крім того, тут відразу надають прайс всіх необхідних послуг, так що після лікування не доведеться доплачувати за витратні матеріали, препарати або додаткові послуги.

Відгуки