Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Лікування ожиріння

Ожиріння – це хронічне прогресуюче захворювання, яке характеризується надмірним відкладенням жирової тканини в організмі та призводить до надмірної маси тіла. 

Хвороба може виникнути у будь-якому віці. Вона є дисбалансом між надзвичайно високим надходженням енергії разом з їжею та малими енергетичними витратами при зниженій руховій активності. 

«Хорошої людини має бути багато« — небезпечний міф, якому не варто вірити.

Як знову одягнути улюблену маленьку чорну сукню або облягаючу сорочку поло? Як не відчувати панічного страху після з’їденого раз на півроку кондитерського виробу? Що робити, щоб замість епітетів «товстий», «дорідний» і «огрядний» привласнити такі визначення, як «стрункий», «граціозний» і «ставний»?

Далі розглянемо проблему ожиріння.

За відкладенням жирового прошарку розрізняють форми ожиріння:

  • верхній тип (кушингоїдний);
  • середній, зосереджений у ділянці черевної порожнини (абдомінальний);
  • нижній, жирові складки розташовані на гомілках та стегнах (геноїдні).

Також говорять про більш спрощений поділ на форму яблука та форму груші.

Причини виникнення ожиріння:

  • збій годин прийому їжі, підвищення апетиту в нічний та вечірній час і, відповідно, переїдання;
  • вживання продуктів із надлишком жирів та легкозасвоюваних вуглеводів;
  • відсутність рухової активності;
  • генетична схильність (так званий «ген огрядності» відповідає за вироблення гормону греліну, який викликає часом некероване почуття голоду, уповільнює метаболізм. А модифікація «гену насичення», призначеного для вироблення гормону лептину, також може призвести до постійної потреби в їжі);
  • як супровід ендокринних захворювань;
  • вживання деяких ліків (таких як глюкокортикостероїди). Глюкокортикостероїди – це синтетичні препарати, створені за аналогом гормонів, що виробляються корою надниркових залоз. Мають протизапальну, антисептичну та протишокову дію;
  • на фоні психоемоційної неврівноваженості;
  • іноді з дитинства залишається звичка «заїдати« стреси солодким.

Дефіцит сну може спричинити ожиріння. Дослідники з австралійського Мельбурна провели експеримент, який довів, що люди, які сплять менше 7-8 годин на день, змінюють свій гормональний фон і максимально схильні до ожиріння. Якщо хронічно недосипати, то щотижня можна поступово набирати навіть по кілограму.

Симптоматика

У різних типів ожиріння свої особливості. Але поєднує їх одне – відсутність еталонних показників здорового індексу маси тіла (ІМТ). Маса тіла має відповідати його зросту. Норма ІМТ: 18,5 — 24,99.

За симптоматикою розрізняють 3 ступені ожиріння

  • 1-й ступінь. ІМТ знаходиться в діапазоні від 30 до 35.
    Симптоми: слабкість, хронічна втома, посилене потовиділення, сонливість, невдоволення собою, нервова напруга, задишка при прискореному темпі ходьби, запори, нудота. Виникають також порушення у хребті, оскільки хребет зазнає колосального навантаження з боку маси тіла. Але ця патологія оборотна при своєчасній зміні способу життя.
  • 2-й ступінь. ІМТ знаходиться між відмітками 35 та 40.
    Для нього характерні пригнічений психоемоційний стан, нудота, гіркота у роті – свідчення збоїв у роботі печінки та жовчного міхура. Більш нестерпними стають суглобові болі. Наростає слабкість. З’являються стрибки артеріального тиску, починає «підводити» серцевий м’яз. На нижніх кінцівках з’являються набряки.
  • 3-й ступінь. ІМТ перевищує позначку 40.
    На цьому етапі у хворого з’являються такі захворювання, як тахікардія, артеріальна гіпертонія, дихальна недостатність. Травна система починає працювати з перебоями. Розвивається хронічний холецистит, панкреатит. Страждають суглоби ніг. Виникають порушення менструального циклу.

Такі пацієнти можуть важити понад 150-200 кг. При подібному діагнозі люди зазвичай не здатні обходити себе, у них розвивається цукровий діабет, різні ендокринні порушення. Потенційні ускладнення 3-ї стадії: цукровий діабет, захворювання суглобів, артеріальна гіпертензія, варикозна хвороба нижніх кінцівок, імпотенція, жовчнокам’яна хвороба, безпліддя.

Ефективним лікуванням ожиріння в Одесі профільно займаються у Медичному домі Odrex. Тут вас не залишать із проблемою віч-на-віч, проведуть якісну діагностику та оберуть грамотний реабілітаційний курс. У медичному центрі працює злагоджена команда професіоналів. Це лікарі, які володіють прогресивними оздоровчими методиками та технікою виконання баріатричних операцій. Баріатричні операції не спрямовані виключно на створення ефекту красивої статури. Їхня мета – полегшити людині життя, вирішити проблему з надмірною вагою та відновити втрачені функціональні здібності організму.

Діагностика

Перед тим, як розпочати процес позбавлення зайвої ваги, пройдіть ряд діагностичних обстежень. Діагностика насамперед оперує показниками, які дають анатомічні пропорції. Якщо ваш індекс маси тіла становить від 25 до 29, то у вас надлишок жирових відкладень. Цифра понад 30 свідчить про ожиріння. Якщо ж число перевищує 40 – це ознака так званого морбідного ожиріння – хворобливого стану, який перешкоджає нормальному функціонуванню організму.

Слід враховувати і співвідношення окружності талії до окружності стегон. У нормі у жінок цей показник відповідає рівню 0,85 і менше. У чоловіків, навпаки, він має бути меншим за 0,95. Коли співвідношення талії та стегон вище зазначеної міри, тоді це підтверджує наявність у вас вісцерального ожиріння.
Вісцеральне ожиріння – це утворення зайвого жиру навколо внутрішніх органів, у якому розвивається зниження чутливості тканин до інсуліну. Воно вважається найбільш небезпечним, оскільки спричиняє розвиток артеріальної гіпертензії, атеросклерозу, цукрового діабету, підвищує ризик інсультів та інфарктів.

Методики комплексного лікування ожиріння

Отже, починати поєдинок із ожирінням можна самотужки. Для старту підійдуть щоденні фізичні вправи: гімнастика, аеробіка, ритмічні танці. Вони впливають на прискорення основного обміну речовин, стабілізують м’язову масу та спалюють жир. Для повноти оздоровчого комплексу лікарі зазвичай рекомендують своїм пацієнтам корекцію харчування, дієту — один із найбезпечніших методів лікування ожиріння.

Проте займаючись самолікуванням, ви можете лише погіршити ситуацію з вашим самопочуттям.

Пацієнтам з ожирінням насамперед показана консультація сімейного лікаря.

Хірургічне лікування ожиріння

У випадку, коли жоден із лікувальних підходів не виявляється дієвим, медики можуть направити на проведення баріатричної операції лапароскопічним шляхом, тобто через проколи 0,5 см. Увага: це не ліпосакція і не абдомінопластика (різновиди втручань, які застосовують лише для усунення вад фігури).Провідним центром лікування ожиріння в Одесі, де застосовують сучасні інноваційні методи боротьби за здоров’я, є Odrex.

Баріатрія допомагає людині впоратись не тільки з ожирінням, але і з тяжкими хронічними захворюваннями, спричиненими ним. Які є показання до проведення баріатрії? Це цукровий діабет, що не піддається лікуванню; ожиріння ІІ та ІІІ ступеня, коли у зв’язку з надмірною вагою з’являється загроза життю пацієнта.

Чи можна проводити баріатричну операцію, вирішує ендокринолог після того, як проведе лабораторні тести пацієнту, виміряє індекс маси тіла. Іноді може знадобитися моніторинг аналізу здоров’я людини на МРТ та спеціальному рентген-апараті денситометрі. Лікар також повинен переконатися, чи не має пацієнт порушень гормонального фону. Після цього заключне слово залишається за хірургом. І якщо з ним не виникне жодних протиріч, то операцію дозволять. Однак є низка протипоказань, які також слід враховувати.

Протипоказання:

  • тяжкі онкологічні захворювання;
  • загострення виразки шлунку та дванадцятипалої кишки;
  • алкогольна та наркотична залежність;
  • тяжкі психічні розлади.

Докладніше про лікування ожиріння хірургічним методом баріатрії дивіться на сайті в розділі: баріатричні операції.

Відгуки