Про те, наскільки ефективно сучасні технології позбавляють від варикозу, з захватом розповідає пацієнтка Клініки судинної хірургії Медичного дому Odrex Тетяна Валентинівна Загнітна.
Рішення прийняте
Я люблю стильне взуття на високих підборах. До того ж, зовнішній вигляд для мене дуже важливий, оскільки посада координаторки готелем та рестораном передбачає постійно бути на виду, спілкуватися з людьми. А варикозне розширення вен стало доставляти мені значущий дискомфорт: нога боліла, набрякла… Та й естетичний момент з рахунків не скинути… Тому я прийняла рішення звернутися до хорошого спеціаліста.
Все по поличках
Судинний хірург Медичного дому Odrex Олег Володимирович Береговий заручив своєю підтримкою з першої хвилини нашої бесіди. Бувають лікарі, які проводять консультацію так, що нічого і не зрозумієш. А Олег Володимирович одразу ж викликав довіру. Він чітко пояснив в чому моя проблема, аргументував необхідність хірургічного втручання, розповів про те, як воно буде відбуватися та про етапи відновлення.
Швидкий результат
Операція пройшла успішно, з наркоза я вийшла легко. Через п’ять годин мені вже дозволили стати на ноги, що я одразу ж і зробила! Хвилин сорок ходила коридором — і ніяких неприємних відчуттів не було! Мене могли виписати в той же день, але залишили до ранку через погодні умови. Результатом я дуже задоволена!
«Тетяна Валентинівна звернулася до нас зі скаргами на біль, важкість та набряки в нижніх кінцівках. Дуплексное сканирование вен підтвердило діагноз: “варикозне розширення вен”. Доцільним було проведення ендовенозної лазерної коагуляції — малоінвазивного втручання, при якому в просвіт вени вводиться лазерний світловод, зварюючий вену зсередини.
Треба була також мініфлебектомія – проведення мікропроколів шкіри з наступною перев’язкою венозних розширених стовбурів, без накладання швів. В цілому, це ідеальна операція, яка дозволяє вирішити хірургічну проблему і повернути красу. Тепер у Тетяни Валентинівни немає ніяких обмежень у русі — вона активна на роботі, водить автомобіль», — Олег Береговий, судинний хірург, лікар вищої категорії.
Актуальність цього захворювання розглянули на зустрічі кардіологів, яка пройшла в Medical Hub Odrex. Головним експертом з теми ХСН виступив Леонід Георгійович Воронков – доктор медичних наук, професор, керівник відділу серцевої недостатності Національного наукового центру “Інститут кардіології ім. академіка М. Д. Стражеска” НАМН України.
Професор Воронков провів двогодинний майстер-клас, розповів про сучасні методи діагностики та лікування, сповістив про цікаві наукові результати у сфері лікування миготливої аритмії та фібриляції передсердь, такі як катетерна радіочастотна абляція та кріоабляція, які ми маємо змогу проводити в Клініці Серця Odrex.
Консультує Савелій Узун, хірург-ендоскопіст вищої категорії
Як працює внутрішньошлунковий балон?
Балон являє собою кулю з медичної силіконової гуми (яка не шкодить організму), і за формою нагадує грейпфрут. Він майже нічого не важить, а коли згорнутий — зовсім мініатюрний. Саме в такому вигляді балон вводять в шлунок під контролем гастроскопії, а потім наповнюють соляним розчином. Через 6 місяців — витягають.
У Медичному домі Odrex перевага віддається балонам Orbera. Вони сертифіковані в Україні, довше інших показують хороші результати лікування і, що дуже важливо, мають значну доказову базу.
У шлунку балон займає великий простір, через що для їжі залишається мало місця. Крім того, силіконова куля дратує рецептори насичення, завдяки чому мозок отримує сигнали про ситість — і людину не тривожить відчуття голоду. Щоб ефект був довгостроковим, після установки балона необхідно також дотримуватися збалансованої програми харчування.
Також внутрішньошлунковий балон може бути встановлений в рамках підготовки пацієнтів до баріатричних операцій: наприклад, злив-резекції, байпас.
Переваги
Встановлення внутрішньошлункового балона проводиться протягом 30 хвилин і не вимагає хірургічного втручання.
Пацієнта швидко виписують. Або в той же день, або через 1-2 дні, щоб скорегувати диспепсичні явища в умовах стаціонару.
Мінімум побічних ефектів.
Через 6 місяців пацієнт позбавляється, в середньому, від 30% зайвої ваги!
Як бонус — поліпшуються ті симптоми діабету, артеріальної гіпертензії, а також захворювань суглобів і кісток, які були пов’язані із зайвою вагою.
Але найголовніша перевага методу полягає в тому, що внутрішньошлунковий балон допомагає виробити корисні звички. Людина змінює стереотип своєї харчової поведінки: обирає оптимальні страви й порції, перестає заїдати стрес, дотримується режиму харчування.
Якщо виконувати всі рекомендації лікарів, то тіло отримує максимальний результат, а розум — нові здорові звички.
Чому балон — тимчасовий?
На жаль, не всі пацієнти вчасно позбавляються від балона, особливо коли він дає хороший результат. Але зробити це потрібно обов’язково, оскільки шлункове середовище агресивне, і під впливом соляної кислоти стінки балона стоншуються. Через це деяким пацієнтам рекомендується приймати препарати для зниження кислотності. І тому своєчасне видалення балона — дуже важлива частина курсу лікування.
Наприклад, в Медичному домі Odrex був випадок видалення балона, який «перетримали» на цілих 12 місяців. Пацієнтка поставила балон в Південній Європі, добилася бажаної ваги, проте прощатися з силіконовим шаром не поспішала. Час минав, у жінки з’явилися неприємні симптоми, пов’язані з відкладенням кислотних солей на його поверхні. Ці відкладання істотно ускладнюють процедуру вилучення. Через півтора року після установки пацієнтка звернулася в Odrex, де її успішно позбавили від балона, а також небажаних наслідків.
Коментарі та рекомендації фахівців Odrex
«Основне показання для установки інтрагастрального балона — індекс маси тіла, рівний 30 і вище. Це допомагає підсилити ефект дієти, тренувань і прийому препаратів. Встановлення балону використовується і в якості підготовки до радикальних операцій. Крім того, така методика підходить тим, у кого є протипоказання до хірургічних втручань, наприклад, патології серцево-судинної системи.
Справитися з деяким дискомфортом під час процедури та надалі дотримуватися здорового способу життя допомагає правильна мотивація», — Світлана Костецька, ендокринолог.
«Встановлення балону — процедура, поширена в усьому світі. В основному її проводять пацієнтам у віці 18-60 років, у виняткових випадках — з 14 років. Завдяки тривалим дослідженням і модернізації конструкції, балони ефективні й безпечні. Показання для встановлення та короткочасний ефект балону добре вивчені, триває вивчення довгострокового ефекту. Перспектива значною мірою залежить від того, як пацієнт буде виконувати рекомендації щодо дієти і фізичних навантажень», — Андрій Фомін, гастроінтестинальний хірург, керівник напрямку хірургії ожиріння і метаболічних розладів.
Ми цього не помічаємо, але стрес — наш помічник. Саме він дозволяє впоратися зі складними завданнями, стимулює знаходити нові рішення. Але стрес стресу ворог. Небезпечним є хронічний стрес.
Хронічний стрес призводить до нервового зриву, емоційного вигорання, а іноді і до серйозних фізіологічних порушень. Як правило, стрес впливає на всі сфери життя: економічну, політичну, соціальну та духовну. Часто через це страждають наші найближчі люди, особливо діти.
Так ми можемо позбавляти дітей — дитинства, себе — теплих відносин, клієнтів — якісних послуг, бізнес — прибутку, а наше життя в цілому — щастя, душевного комфорту і радості.
Займаємо оборону або щеплення від вигорання
Який вихід? Перше — усвідомлення того, що нам хотілося б запобігти вигоранню. Друге — тренування стресостійкості. В основі здатності протистояти стресам — реалізація базових потреб: повноцінний сон, здорове харчування, «дах над головою», сексуальне задоволення, любов, повага і визнання, самореалізація. Ось і виходить, що формування стресостійкості — завдання аж ніяк непросте. Ризик не впоратися є у кожного.
Якщо людина перегоріла
Вперше про емоційне виснаження як про окреме явище заговорили в 1970-ті, коли американський психіатр Герберт Фрейденбергер, вислухавши скарги медсестер і лікарів і проаналізувавши їх, сформулював визначення поняття «професійне вигорання».
Його прояви: емоційний занепад, байдужість до роботи, відчуття безнадійності, схильність відкладати на потім будь-які справи, сприйняття оточення «в багнети», підвищена чутливість до критики, занижена оцінка своєї компетентності. До того ж у вигорання є і фізичні симптоми: постійна втома, проблеми зі сном, головний біль, а також біль у спині та м’язах. З чимось з цього списку стикався кожен.
Дві дороги, два шляхи …
Деякі вирішують залишити все як є. Однак рано чи пізно це призводить до емоційного виснаження, фізичного і психологічного дискомфорту, в окремих випадках — до депресії та психосоматичних захворювань. Тоді вже без серйозної медичної допомоги не обійтися.
Інший шлях — чесно відповісти собі на питання:
Хто я?
Де я?
Куди я хочу?
Який я?
Як я сприймаю інших?
Як інші сприймають мене?
Об’єктивно оцінити свої можливості і ресурси, знайти підтримку і розібратися, для яких саме змін настав час. На ранніх стадіях професійного вигорання можна спробувати допомогти собі самостійно. Але важливо пам’ятати, що це довга, завзята робота над собою.
Відновлюючи гармонію
Вигорання трапляється, коли робота не подобається і не приносить задоволення, а тотальна втома супроводжує і вдома, і у відпустці. Тут завдання психотерапії — повернути людині самого себе, допомогти визначити його бажання і потреби.
Іноді робота все-таки подобається, але емоційне вигорання все одно настає. Це часто відбувається, коли страждає спілкування в колективі, не вистачає підтримки і довіри з боку колег і керівництва. Наприклад, ми розуміємо, що готові рухатися далі й вчитися новому, але не знаємо, чи можна піднімати такі питання перед керівником, сумніваємося в собі. Психолог може допомогти і зберегти роботу, і виправити ситуацію.
Вигорання відбувається, коли ми прагнемо всім допомогти і беремо на себе занадто багато. Це особливо непросто для керівників: вигораючи, їм важко розслабитися і делегувати повноваження, впоратися з рівнем напруги і потребою все перевіряти ще раз. Або для молодих художників: ті бояться виставити свої малюнки в мережу, і працюють ще більше. Психолог допоможе розібратися в причинах такої поведінки. Бажання бути потрібним і важливим, заздрість, комплекс відмінниці — їх може бути багато.
Звернення до фахівця — це комфортний спосіб повернути рівновагу і впоратися з професійним вигоранням, залишитися хорошим співробітником і людиною, приємним у спілкуванні.
Тест на міцність
Хочете дізнатися, чи загрожує вам професійне вигорання? Тоді чесно дайте собі відповідь на п’ять запитань.
Чи відповідає кількість витрачених вами сил рівню оплати праці?
Чи Компенсується ваш робочий час повноцінним відпочинком?
Чи достатньою мірою вас підтримують і схвалюють колеги і керівник (крім матеріального заохочення)?
Робота приносить вам задоволення?
Чи відчуваєте ви свою значущість і цінність як професіонала?
Якщо всі відповіді позитивні, то професійного вигорання вам можна не побоюватися. А ось якщо на більшість питань ви відповіли «ні» …
Алергічний марш часто проявляється у вигляді перехресної алергії. Це алергічна реакція на речовини, схожі за своєю будовою. У поширених алергенів багато перехрестів: у пилку берези їх виявлено понад 19, в амброзії — понад 14, у полину — понад 20.
Перехресна алергія значно погіршує якість життя. При цьому виявити наявність перекрестів у пацієнта досить складно. Небезпека в тому, що у людини з алергією на певний продукт симптоми можуть проявитися і при використанні медикаментів, особливо якщо в їх складі присутні рослинні або тваринні компоненти. Зокрема, зустрічаються перехрещення з вакцинами та анестетиками.
Причини алергічних хитросплетінь
Причина виникнення перехресної алергії криється в хитрому пристрої імунної системи. В один прекрасний момент імунна система починає сприймати окремі білки як чужорідні. І запускає каскад захисних реакцій: намагається нейтралізувати білки-алергени за допомогою антитіл. Причому для кожного алергену виробляються тільки свої, неповторні антитіла, які не впливають на інші алергени. Але в будові декількох алергенів іноді зустрічаються однакові ділянки — епітопи, на які імунній системі доводиться однаково реагувати. Через ці збіги й формується перехресна алергія.
Несподівані перехрещення
Серед випадків перехресної алергії зустрічаються як просто цікаві, так і дивовижні. Наприклад, перехресна алергія на яловичину і коров’яче молоко: пацієнти з алергією на молоко не просто чутливі до яловичини, а ще й по-різному реагують на сире і приготоване м’ясо. Річ у тому, що яловичина містить бичачий сироватковий альбумін і гамма-глобулін. Це унікальні групи білків, чутливих до нагрівання, які до того ж входять до складу коров’ячого молока.
У пацієнтів з алергією на латекс симптоми з’являються і при вживанні арахісу або бананів. А дослідження алергії на свинину виявили, що у таких пацієнтів часто зустрічається алергічна реакція на котів, якщо точніше — на котячий епітелій.
Особливості алергії на собак
Визначати наявність перехрестів — дуже важливо. Наприклад, люди з однією з різновидів алергії на собак можуть страждати і алергією на сперму.
В цілому, пацієнти з алергією на собак в залежності від специфіки сенсибілізації по-різному реагують на собак чоловічої чи жіночої статі. Причина в тому, що собаки виділяють п’ять молекул алергенів: Can f1, Can f2, Can f3, Can f4, Can f5. І Can f5 — простатичний калікреїн — виробляється клітинами передміхурової залози і присутній тільки у самців.
Але Can f5 цікавий не тільки цим. Він має структурну схожість з людським простат-специфічним антигеном (ПСА) — від 55% до 60% ідентичних амінокислотних послідовностей. А ПСА — основна причина IgE-опосередкованих вагінальних реакцій на сперму. Тому існує ймовірність, що одна з причин безпліддя — це результат IgE-опосередкованих реакцій на Can f5.
Як вирішити проблему
Для того, щоб вирішити проблему, потрібно визначити алерген і знайти його перехрещення. Дослідження перехресної алергії проводять за допомогою молекулярної діагностики — досить нового, але важливого напрямку лабораторної справи. Молекулярна діагностика дозволяє відповісти на багато питань алергології, до сих пір залишається без відповіді. У тому числі — розпізнати перехресну алергію, звести її прояви до мінімуму і запобігти ускладненням при проведенні медичних процедур.
12 травня щороку у всьому світі відзначають Міжнародний день медичної сестри.
Така дата обрана зовсім не випадково — це день народження Флоренс Найтінгейл — засновниці першої у світі служби сестер милосердя.
Від правильного догляду за пацієнтом залежить значна частина успішного лікування та реабілітації. Важко уявити медицину без медсестер та медбратів, які допомагають лікарям вести амбулаторний прийом, асистують на операціях, виконують багато важливої та потрібної роботи.
В Україні працює понад 303 тисяч медичних сестер. З них 17 стали володарками почесної нагороди Міжнародного Червоного Хреста.
Потрапити на стажування не так просто: головні критерії для відбору кандидатів — освіта, досвід роботи та професійні досягнення у галузі управління. Цього року із 350 поданих заявок на стажування відібрали лише 20 кандидатів. І головному лікарю Медичного дому Дмитру Гавриченку вдалось пройти відбір та провести місяць на навчанні у США разом з іншими талановитими менеджерами у сфері охорони здоров’я.
Програма навчання включала знайомство з амбулаторною медичною системою в США, включаючи практичне та теоретичне навчання, візити до американських компаній. Західні колеги продемонстрували методи, які успішно використовуються в США, поділились з учасниками досвідом та підходами до управління, дали рекомендації про те, як здійснити та впровадити зміни у медичних організаціях.
За словами Дмитра Гавриченка, нам є чому повчитися в американських медичних закладах. Зокрема, це їхній підхід до стандартів у медицині, які насамперед стосуються усвідомленості та плановості у роботі медичних центрів. Цим американські стандарти відрізняються від вітчизняних, де все ще є застарілі принципи.
Цього року Курс відвідав головний лікар Клініки Серця Денис Себов та представив у делегації від України Клініку Серця Odrex під час сесії, присвяченої прогресу в інтервенційній кардіології у країнах Східної Європи.
Курс щорічно збирає понад 1000 учасників, у тому числі кардіологів, інтервенційних кардіологів та кардіохірургів, а також представників інших галузей медицини: анестезіологів, судинних хірургів, рентгенологів, невропатологів, медсестер та медичних техніків. Це ще раз підтверджує, що допомогу складним пацієнтам може та має обговорювати ціла команда фахівців. Наприклад, як це представлено у нашій Клініці Серця — власною командою лікарів Heart Team.
На конференції обговорювалися всі актуальні питання інтервенційної кардіології та рентгеноендоваскулярної хірургії, а з цього року — проблеми інсульту. Програма складалася з трьох основних тем, які підтримували трансляції з операційних: